• فواید شگفت انگیز خواب ظهر (چرت زدن) در روز
 • معایب چرت زدن چیست؟ همه چیز به چرت زدن بالای 30 دقیقه برمی‌گردد
 • نکاتی برای بهتر چرت زدن
 • چرت زدن یا خواب ظهر چقدر باید باشد؟
 • بهترین زمان چرت زدن چه وقت است؟
 • چرت یا خواب ظهر می تواند هوشیاری، خلق و خو، حافظه را افزایش دهد و استرس را کاهش دهد.
 • یک مکان راحت و ساکت انتخاب کنید و چرت های خود را به خوبی تنظیم کنید تا از کسلی جلوگیری کنید.
 • طول خواب ایده آل بین 20 تا 30 دقیقه، باید به شما کمک کند تا بدون خواب عمیق، سرحال و فرش بیدار شوید.
 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز ممکن است نشان دهنده یک اختلال خواب باشد و باید توسط یک متخصص ارزیابی شود.

چرت یک دوره خواب کوتاه است که معمولا در طول روز اتفاق می‌افتد. برای بسیاری از بزرگسالان، چرت زدن می‌تواند به حفظ هوشیاری یا غلبه بر خستگی روزانه کمک کند.

نیازهای چرت زدن و فواید چرت زدن در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

دانستن حقایق در مورد چرت زدن می‌تواند به تعیین چرت زدن کمک کند و نکاتی برای چرت زدن بهتر می تواند عادات چرت زدن سالم تری را ایجاد کند.

اگه میخواین بدونید خواب ظهر یا چرت زدن خواب شب را مختل میکند اینجا کلیک کنید!

فواید شگفت انگیز خواب ظهر (چرت زدن) در روز...!

چرت زدن یا خواب ظهر می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. چرت کوتاه می‌تواند ترمیم کننده باشد و خستگی را در طول روز کاهش دهد. پس از یک شب خواب ناکافی، چرت زدن ممکن است با خواب آلودگی در روز مقابله کند. چرت زدن می‌تواند به ویژه برای کارگران شیفت کاری مفید باشد که برای خواب کافی تلاش می‌کنند و باید در زمان های نامنظم هوشیار باشند. یک چرت کوتاه در روز نیز ممکن است عملکرد محل کار را افزایش دهد چرت زدن می‌تواند عملکردهای شناختی مانند حافظه، استدلال منطقی و توانایی انجام کارهای پیچیده را بهبود بخشد برخی از مطالعات نشان داده اند که عملکرد فیزیکی نیز می تواند پس از چرت زدن بهبود یابد
اگر ورزشکاران در طول روز چرت بزنند، ممکن است استقامت، زمان واکنش و عملکرد شناختی بهتری را تجربه کنند.

فواید چرت زدن در روز

چرت زدن ممکن است مزایای دیگری برای سلامتی داشته باشد. یک مطالعه مشاهده ای نشان داد که چرت زدن یک یا دو بار در هفته با کاهش خطر مشکلات قلبی عروقی مرتبط است.

مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی. با این حال، برای درک روش های پیچیده ای که دفعات و مدت چرت زدن بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

چرت زدن همچنین ممکن است اثرات خواب ناکافی را کاهش دهد. به عنوان مثال، یک آزمایش کوچک شواهدی را نشان داد که چرت زدن استرس را کاهش می‌دهد و از سیستم ایمنی در افرادی که خواب شب قبل آنها محدود بود، حمایت می کند.

علاوه بر این، چرت زدن ممکن است به رفاه گروه های خاصی از مردم کمک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه روی افرادی که آنوریسم داخل جمجمه تشخیص داده شده بود، نشان داد که چرت زدن منظم با کاهش خطر پارگی همراه است.

برای بهره مندی کامل از زمان چرت زدن، مهم است که مکان، زمان و مدت چرت زدن را در نظر بگیرید. اینها و عوامل دیگر می توانند بر احساس فرد پس از بیدار شدن از خواب تأثیر بگذارند.

معایب چرت زدن چیست؟ همه چیز به چرت زدن بالای 30 دقیقه برمی‌گردد...!

گرچه چرت زدن فواید مختلفی دارد، اما چرت زدن ممکن است برای افراد خاصی معایبی داشته باشد. به عنوان مثال، برای افراد مسن، چرت زدن در طول روز با مشکلات خواب خود گزارش شده مانند بیدار شدن مکرر در طول شب مرتبط است.

چرت زدن ممکن است اثرات منفی دیگری بر سلامتی داشته باشد. یک مطالعه در چین نشان داد که چرت زدن بیش از 90 دقیقه با فشار خون بالا مرتبط است در زنان میانسال و مسن. مطالعه دیگری روی افراد مسن چین نشان داد که چرت زدن بیش از 30 دقیقه با فراوانی بیشتر بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط است تجزیه و تحلیل مطالعات متعدد نشان داد که چرت زدن بیش از 60 دقیقه در روز با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است.

یک مطالعه بزرگ دیگر روی افرادی که در فرانسه زندگی می کنند نشان می‌دهد که چرت زدن در افرادی که با اضطراب یا افسردگی، چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع 1 و 2 زندگی می‌کنند شایع تر است.

تا به امروز، مشخص نیست که چرت زدن دقیقا چه تاثیری بر سلامتی دارد. در مورد رابطه بین چرت زدن و خواب شبانه و اینکه چگونه تناوب یا طول چرت بر رفاه افراد مختلف تأثیر می گذارد، چیزهای زیادی ناشناخته باقی مانده است.

نحوه عملکرد کلی خواب:

چه در شب و چه در طول روز ، خواب در یک سری مراحل ظاهر می‌شود که یک چرخه خواب را تشکیل می‌دهد.

 • مرحله 1: سبک ترین و کوتاه ترین مرحله خواب است که تنها یک تا هفت دقیقه طول می کشد
 • مرحله 2: مرحله یک بعد از مرحله 1 است و حدود 10 تا 25 دقیقه طول می‌کشد. در مرحله 2 خواب، ماهیچه ها شل می‌شوند و عملکرد بدن کند می‌شود. با این حال، خواب در این مرحله هنوز نسبتاً سبک است.
 • مرحله 3: مرحله 3 یک مرحله عمیق تر و ترمیمی تر از خواب است و بیدار شدن در این مرحله می تواند دشوار باشد. مرحله 3 معمولا بین 20 تا 40 دقیقه طول می کشد.
 • حرکت سریع چشم (REM): در طول خواب REM ، عضلات بدن به طور موقت فلج می‌شوند و چشم ها به سرعت در زیر پلک های بسته حرکت می‌کنند. خواب دیدن معمولاً در طول خواب REM اتفاق می‌افتد.
بالش مدرن دکتربیست

انواع بالش های شگفت انگیز طبی!

خداحافظی با گردن درد و گرفتگی های گردن

هنگامی که دوره های خواب چند ساعت طول می‌کشد، بدن چندین بار از این مراحل عبور می‌کند. با این حال، در طول یک چرت، زمان کافی برای گذراندن چند چرخه خواب وجود ندارد. در واقع، در طول یک چرت کوتاه، فرد ممکن است به اندازه کافی نخوابد که زمان زیادی را در مرحله 3 یا خواب REM بگذراند. این در واقع می‌تواند راحت تر از خواب بیدار شوید. چرت‌های طولانی‌تر، مانند چرت‌هایی که بیش از 30 دقیقه طول می‌کشد، می‌تواند باعث شود که فرد خوابیده وارد خواب عمیق شود و خواب عمیق ممکن است در افرادی که کم خواب هستند، زودتر شروع شود. گیجی اغلب ناشی از بیدار شدن در هنگام خواب عمیق است.

نکاتی برای بهتر چرت زدن

برای بهره مندی کامل از زمان چرت زدن، مهم است که مکان، زمان و مدت چرت زدن را در نظر بگیرید. اینها و عوامل دیگر می‌توانند بر احساس فرد پس از بیدار شدن از خواب تأثیر بگذارند.

چرت زدن یا خواب ظهر چقدر باید باشد؟

به طور کلی، بهترین طول چرت برای بزرگسالان حدود 20 دقیقه و کمتر از 30 دقیقه می‌باشد. 20 دقیقه خوابیدن به فرد چرت‌ زننده اجازه می‌دهد تا کمی بخوابد تا هوشیاری خود را بدون وارد شدن به خواب عمیق افزایش دهد.

بیدار شدن از خواب عمیق می تواند باعث گیجی و کسلی و در واقع بدتر شدن خواب آلودگی شود. در برخی موارد، یک چرت طولانی تر حدود یک ساعت و نیم همچنین ممکن است مفید باشد. این مدت زمان به بدن اجازه می دهد تا مراحل خواب را طی کند و از قطع خواب عمیق جلوگیری می‌کند. این نوع چرت طولانی‌تر ممکن است مخصوصاً برای کارکنان اورژانس و کارگران شیفتی که سعی در اجتناب از خستگی دارند مفید باشد.

اگر در خواب شبانه اختلال ایجاد کند، چرت زدن ممکن است زیاد باشد . گاهی اوقات یک چرت 90 دقیقه ای یا بیشتر می‌تواند طراوت بخش باشد، اما اگر خیلی دیر در روز اتفاق بیفتد ممکن است مشکل ساز باشد. وابستگی به چرت زدن، به جای خواب مداوم شبانه، می‌تواند به خواب پراکنده کمک کند اختلالات خواب مانند بی‌خوابی . با این حال، چرت زدن ممکن است همه را به یک شکل تحت تاثیر قرار ندهد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که چرت زدن بر خواب شبانه عمدتاً در افراد مسن تأثیر بیشتری می‌گذارد.

فواید چرت زدن

بهترین زمان چرت زدن چه وقت است؟

متخصصان معمولاً توصیه می‌کنند که بزرگسالان هشت ساعت یا بیشتر قبل از خواب چرت بزنند. برای اکثر مردم، این بدان معناست که چرت زدن قبل از ساعت 3 بعد از ظهر چرت زدن خیلی دیر در روز ممکن است به مشکلات خواب شبانه کمک کند. برای برخی افراد، چرت زدن ممکن است بعد از ناهار طبیعی یا حتی ضروری باشد. این گاهی اوقات به عنوان شیب بعد از ناهار شناخته می شود. در حالی که خوردن ناهار ممکن است در خواب آلودگی بعد از ظهر نقش داشته باشد، شیب بعد از ناهار با ریتم شبانه روزی مرتبط است . ریتم شبانه روزی ساعت درونی بدن است که یک چرخه 24 ساعته را دنبال می‌کند. در این چرخه دو دوره اوج خواب آلودگی وجود دارد. بزرگترین قله در طول شب است، و دومین قله در اوایل بعد از ظهر است.

کجا چرت بهتری بزنیم؟

یک محیط خوب،خنک، ساکت و تاریک است. داشتن یک چرت راحت می تواند به جلوگیری از وقفه یا بیدار شدن ناخواسته کمک کند. برای افرادی که در خانه کار می‌کنند، اتاق خواب احتمالاً مکان خوبی برای چرت زدن کوتاه است، زیرا از قبل برای بهبود خواب تنظیم شده است.

افزودن پرده‌های خاموش یا دستگاه نویز سفید برای جلوگیری از حواس‌پرتی می‌تواند هم در شب و هم در طول چرت‌های روز کمک کند. در محیط اداری، لوازم جانبی مانند گوش گیر یا ماسک چشم می‌توانند اختلالات در طول زمان چرت را کاهش دهند. در صورت امکان، چرت زدن باید در فضایی باشد که بعید است وقفه ایجاد شود. برخی از دفاتر حتی ممکن است غلاف چرت یا سایر مناطق ساکت برای استراحت یا یک دوره کوتاه خواب ترمیمی داشته باشند

به یاد داشته باشید که یک زنگ هشدار تنظیم کنید!

قبل از چرت زدن در طول زمان چرت، زنگ هشدار ساعتی را برای مدت چرت مورد نظر تنظیم کنید که معمولاً باید حدود 20 دقیقه باشد. هنگامی که زنگ هشدار به صدا در می‌آید، برای ادامه خواب، چرت زدن را فشار ندهید، زیرا ممکن است به خواب عمیق تری وارد شوید. تنظیم زنگ دوم برای به صدا در آمدن اندکی پس از زنگ اول ممکن است به جلوگیری از چرت زدن طولانی مدت کمک کند. سعی کنید به محض به صدا درآمدن آلارم از جای خود بلند شوید و سپس حرکات کششی یا راه رفتن را انجام دهید تا خواب آلودگی بعد از خواب را از بین ببرید.

معجزه چرت زدن با خوردن قهوه!

افرادی که برای افزایش انرژی چرت می زنند ممکن است از نوشیدن قهوه قبل از چرت زدن سود ببرند. مغز و بدن تاثیر کافئین را حدود 30 دقیقه پس از مصرف احساس می کنند، بنابراین مصرف کافئین درست قبل از یک چرت کوتاه ممکن است هوشیاری را پس از بیدار شدن از خواب افزایش دهد

سوالات متدوال در مورد چرت زدن

چه مقدار چرت زدن مناسب است؟

در بسیاری از موارد، چرت زدن بیش از 30 دقیقه می‌تواند منجر به گیجی و کاهش عملکرد پس از بیدار شدن از خواب شود. به عبارت دیگر، چرت زدن طولانی‌مدت می‌تواند هدف چرت زدن را تضعیف کند. برای هر فردی، توجه به سطوح انرژی روزانه و مدت و دفعات چرت زدن بسیار مهم است. اگر خواب‌آلودگی روزانه به‌طور منظم بر شما تأثیر منفی می‌گذارد، ممکن است نشان‌دهنده نیاز به تغییر عادات خواب باشد.

بهترین زمان برای چرت زدن چه زمانی است؟

برای اکثر مردم، بهترین زمان برای چرت زدن درست قبل یا بعدازناهار است. بعد از ناهار دوره کاهش هوشیاری و بهره وری است که اغلب بعد از یک وعده غذایی ظهر تجربه می‌شود. یک چرت کوتاه در این زمان ممکن است به کاهش خواب آلودگی بعدازظهر کمک کند بدون اینکه خواب شبانه را مختل کند.

چه تفاوتی بین چرت زدن کودکان و بزرگسالان وجود دارد؟

نوزادان و کودکان نوپا نسبت به بزرگسالان به خواب بیشتری نیاز دارند و معمولاً دوره‌هایی از خواب در طول روز برای آنها وجود دارد که مکمل خواب شبانه آنها باشد. نوزادان بسته به سن خود ممکن است یک یا چند چرت در روز داشته باشند، در حالی که کودکان نوپا تنها یک چرت در روز دارند. مانند بزرگسالان، زمان چرت کودکان نوپا باید قبل از خواب باشد.

همچنین مانند بزرگسالان، محیط چرت کودکان باید  از سر و صدا، نور بیش از حد یا سایر عوامل حواس پرتی به دور باشد. با گذشت زمان، کودکان ممکن است زمان چرت زدن خود را کاهش دهند یا به طور کلی چرت زدن را متوقف کنند .

آیا باید عادات چرت زدن خود را تغییر دهیم؟

عادات چرت زدن فعلی شما ممکن است کاملاً با توصیه های متخصص مطابقت نداشته باشد، اما این لزوماً به این معنی نیست که نحوه چرت زدن شما اشتباه است. فقط در صورتی باید عادات چرت زدن خود را تغییر دهید که با خواب شبانه یا سطح انرژی روزانه خود مشکل دارید.

 تغییر ممکن است لازم نباشد. اگر بتوانید هر روز بدون چرت زدن خوب عمل کنید، ممکن است چرت زدن چیزی نباشد که لازم باشد در برنامه روزانه خود بگنجانید.

چگونه چرت زدن را شروع کنم؟

ممکن است مجبور شوید زمان، مدت و مکان چرت خود را آزمایش کنید. در نظر داشته باشید که یک دفترچه یادداشت برای چرت زدن داشته باشید که در آن بتوانید میزان خواب آلودگی یا خستگی خود را قبل و بعد از چرت زدن و همچنین مکان، زمان و مدت چرت زدن خود را ثبت کنید. این‌ها می‌توانند به شما کمک کنند ردیابی کنید چه نوع چرت برای شما مؤثرتر است.

چه زمانی باید با پزشک صحبت کنم؟

چرت زدن بیش از حد نیز می‌تواند نشانه ای از یک اختلال روانی مانند اضطراب یا افسردگی باشد. اگر علائم مرتبط دیگری مانند خلق و خوی ضعیف، تغییر وزن یا عادات غذایی یا عدم علاقه به فعالیت هایی که معمولاً از آنها لذت می‌برید دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

به خواب رفتن غیرمنتظره یا در زمان های ناخواسته با چرت زدن متفاوت است و ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای مانند خواب آلودگی بیش از حد در طول روز یا نارکولپسی باشد . اگر برای خواب کافی در شب تلاش می‌کنید یا نمی‌توانید در ساعات عادی روز بیدار بمانید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *