یک چرت کوتاه می‌تواند شاداب کننده و ترمیم کننده باشد، به خصوص اگر کم خواب هستید، اما چرت های طولانی در اواخر روز می‌تواند بر کیفیت و مدت خواب شما تأثیر منفی بگذارد. کلید اصلی برای چرت زدن موفق به زمان بندی برمی‌گردد. برای اکثر افراد چرت ایده آل 30 دقیقه طول می‌کشد. مطالعات همچنین نشان داده اند که بهترین زمان برای چرت زدن اوایل بعدازظهر است، زمانی که اکثر مردم کاهش طبیعی انرژی و هوشیاری را تجربه می‌کنند. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد:
دکتربیست مرجع تخصصی خواب وسلامت خواب در ایران

چگونه چرت زدن (خواب ظهر) در روز بر خواب شب تاثیر می‌گذارد؟

تحقیقات نشان می‌دهد، زمانی که زمان‌بندی صحیحی داشته باشید، تأثیر منفی بر خواب شبانه نخواهید داشت. در مطالعات متعدد، افرادی که بعداز‌ظهر چرت می‌زدند، در یک دوره 24 ساعته به همان اندازه یا بیشتر از افرادی که چرت نمی‌زدند، خواب داشتند.

در بیشتر موارد، فواید چرت بعد از‌ظهر به مراتب بیشتر از معایب آن است. با این حال، اگر بعدازظهر خیلی دیر یا برای مدت طولانی چرت بزنید، ممکن است در طول شب دچار مشکل در خوابیدن شوید. این می‌تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که چرت زدن در طول روز باعث کاهش میل شما به خواب، یعنی نیاز بدن شما به خواب می‌شود.
به همین دلیل، اکثر متخصصان توصیه می‌کنند از چرت زدن بعد از ساعت 3 بعد ازظهر اجتناب کنید تا اختلالات در برنامه خواب شما محدود شود.

فواید چرت زدن

 بهترین زمان برای چرت زدن (خواب نیمرزوی، خواب ظهر) چه‌ ‎زمانی است؟

برای افرادی که برنامه خواب و بیداری سنتی خود را حفظ می‌کنند، چرت زدن در اوایل بعد از‌ظهر (بین ساعت 1 بعداز ‌ظهر تا 3 بعداز‌ظهر) احتمالاً مطلوب است. بسیاری از مردم به طور طبیعی در اوایل بعدازظهر دوره ای از کاهش انرژی و هوشیاری را تجربه می‌کنند که به عنوان "ظهر بعد‌از ناهار" یا "کسادی بعد ازظهر" شناخته می‌شود. چرت زدن در این مدت باعث افزایش سطح انرژی،   افزایش هوشیاری، بهبود خلق و خو، تقویت حافظه و توانایی شناختی و بهبود توانایی فیزیکی می‌شود.
به طور کلی، کارشناسان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از مشکلات خواب شبانه، چرت خود را حداقل به 8 ساعت قبل از خواب محدود کنید

بالـش های هتـــلی دکتربیســت

مناسب چرت زدن های روزانه...

چقدر در روز می‌توان چرت زد یا خوابید؟

برای اکثر افراد چرت زدن به مدت 30 دقیقه یا کمتر سودمندترین اثر را خواهد داشت. چرت‌های کوتاه‌تر به بدن اجازه می‌دهد تا بدون خواب عمیق، خوابی سبک داشته باشد. اگر در طول خواب عمیق از خواب بیدار شوید، ممکن است متوجه شوید که حتی نسبت به قبل از چرت بدتر شده اید در برخی موارد، چرت زدن به مدت 90 دقیقه نیز می‌تواند مزایای قابل توجهی داشته باشد چرت زدن برای این مدت به بدن شما اجازه می‌دهد تا مراحل خواب را طی کند و از ایجاد اختلال در خواب عمیق جلوگیری می‌کند

دکتر پرانشو آداوادکار پزشک خواب می‌گوید:

"یک چرت کوتاه در اوایل بعدازظهر می‌تواند به شما کمک کند هوشیاری بیشتری داشته باشید و حافظه وعملکرد را تقویت کنید. اگر چرت‌هایتان طولانی‌تر و مکرر می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از کم‌خوابی یا عدم خواب کافی باشد"

Dr. Pranshu Adavadkar

Sleep Medicine Physician

چگونه یک چرت یا خواب ظهر ایده آل داشته باشیم؟

اگر می‌خواهید از مزایای چرت بعدازظهر بدون احساس خواب آلودگی هنگام بیدار شدن از خواب بهره مند شوید، این نکات را امتحان کنید.

 • یک زنگ هشدار تنظیم کنید:
  چرت های کوتاه 30 دقیقه‌ای یا کمتر احتمال کمتری دارد که باعث خواب آلودگی در هنگام بیدار شدن شود.تنظیم زنگ هشدار می‌تواند به شما کمک کند که بیشتر از حد مورد نظر چرت نزنید.
 • زمان مناسب را انتخاب کنید:
  در صورت امکان، به جای اواخر بعد ازظهر، سعی کنید در اوایل بعدازظهر چرت بزنید. چرت های بعدی احتمالاً تأثیر منفی بر خواب شبانه دارد.
 • عوامل حواس پرتی را مسدود کنید:
  جلوگیری از حواس‌پرتی‌ها، مانند سر و صدا و نور، می‌تواند به شما کمک کند که در طول روز راحت بخوابید. استفاده از پرده های مسدود کننده نور یا ماسک چشم برای جلوگیری از نور و گوش گیر برای جلوگیری از صدا را در نظر بگیرید.
 • یک شات قهوه بنوشید:
  نشان داده شده است که نوشیدن قهوه قبل از یک چرت کوتاه به افراد کمک می‌کند تا بعد از یک چرت، هوشیارتر از یک چرت زدن خالی احساس کنند. اگر متوجه می‌شوید که اغلب در طول روز چرت می‌زنید، ممکن است مقدار توصیه ‌شده‌ای که هر شب نیاز دارید نخوابید.

اگر با وجود داشتن خواب کافی همچنان به چرت زدن نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا کیفیت خواب شما را ارزیابی کند و هرگونه اختلال خواب احتمالی را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *