زمان تقریبی مطالعه: 12 minutes

  با توجه به این موضوع، طبیعی است که والدین بخواهند مطمئن شوند که فرزندانشان، چه نوزادان و چه کودکان خردسال، خواب مورد نیاز خود را داشته باشند. پس از تشکیل گروهی از کارشناسان برای بررسی تحقیقات موجود، بنیاد ملی خواب (NSF) توصیه هایی را برای کل نیازهای روزانه خواب بر اساس سن تدوین کرد.

  محدوده سنیساعات خواب توصیه شده
  نوزاد0-3 ماهگی14-17 ساعت
  کودک4-11 ماهگی12-15 ساعت
  کودک نوپا1-2 سالگی11-14 ساعت
  پیش دبستان3-5 سالگی10-13 ساعت
  مدرسه ای6-13 سالگی9-11 ساعت

  این محدوده ها برای کل خواب از جمله در شب و هنگام چرت زدن هستند. کارشناسان NSF خاطرنشان کردند که اینها توصیه ها کلی هستند و ممکن است یک ساعت بیشتر یا کمتر برای برخی از کودکان مناسب باشد. والدین می توانند از استفاده از این دستورالعمل ها به عنوان یک مرجع استفاده کنند.

  همانطور که این توصیه ها نشان می دهد، نیازهای خواب با بزرگتر شدن کودک تکامل می یابد. مجموعه‌ای از عوامل می‌تواند بر میزان خواب مناسب نوزادان و کودکان تأثیر بگذارد و دانستن این جزئیات می‌تواند به والدینی کمک کند که می‌خواهند خواب سالم را برای فرزندانشان به ارمغان بیاورند.

  کودکان چقدر باید بخوابند؟

  میزان خواب کودک

  نوزادان چقدر به خواب نیاز دارند؟

  نوزادان بیشتر روز خود را در خواب می گذرانند. مدت زمان طبیعی خواب نوزادان به سن آنها بستگی دارد.

  نوزادان (0-3 ماهه)

  NSF توصیه می کند که نوزادان روزانه بین 14 تا 17 ساعت بخوابند. به دلیل نیاز به تغذیه، این خواب معمولاً به چند دوره کوتاه‌تر تقسیم می‌شود.

  در حالی که بخش عمده ای از خواب در شب اتفاق می افتد، به ندرت اتفاق می افتد که نوزادان بدون بیدار شدن در طول شب بخوابند. برای تطبیق با تغذیه، بخش‌های خواب شبانه، و چرت‌های روز، والدین اغلب برای ایجاد ساختار یا برنامه‌ریزی خشن برای روز نوزاد تلاش می‌کنند.

  والدین باید بدانند که نوسانات در الگوی خواب نوزادان، ممکن است رخ دهد و لزوماً نشان دهنده مشکل خواب نیست. به همین دلیل، انجمن پزشکی خواب آمریکا (AASM) و آکادمی اطفال آمریکا (AAP) تصمیم گرفته اند مقدار خواب توصیه شده برای نوزادان زیر 4 ماه را فهرست نکنند.

  نوزادان (4 تا 11 ماهه)

  دستورالعمل های NSF بیان می کند که نوزادان (4 تا 11 ماهه) باید بین 12 تا 15 ساعت در روز بخوابند. دستورالعمل های AASM و AAP، که 12 تا 16 ساعت در کل را توصیه می کنند، طبیعی است که نوزادان 3-4 ساعت در طول روز بخوابند.

  چرا نوزادان زیاد می خوابند؟

  نوزادان بیش از نیمی از زمان خود را صرف خواب می کنند زیرا این دوره رشد قابل توجهی است. خواب به مغز اجازه می دهد تا رشد کند، شبکه هایی ایجاد کند و در فعالیت هایی شرکت کند که تفکر و یادگیری و همچنین شکل گیری رفتار را تسهیل می کند. خواب و تغذیه همچنین به کودک اجازه می دهد تا از نظر جسمی رشد کند، بزرگتر شود و مهارت های حرکتی بهتری کسب کند.

  آیا چرت زدن برای نوزادان طبیعی است؟

  بسیار معمول است که نوزادان چرت بزنند و بخشی از کل خواب خود را در طول روز به دست آورند. نوزادان معمولاً حداقل 3-4 ساعت در طول روز چرت می زنند، و اگرچه زمان کل چرت با افزایش سن کاهش می یابد، معمولاً برای نوزادان این است که هر روز 2-3 ساعت یا بیشتر به چرت زدن ادامه دهند.

  این چرت زدن نه تنها طبیعی است بلکه مفید است. تحقیقات نشان داده است که چرت زدن های مکرر به نوزادان اجازه می دهد تا خاطرات خاصی را تثبیت کنند. علاوه بر این، چرت زدن حافظه عمومی تری را که برای یادگیری و رشد مغز مهم است، امکان پذیر می کند.

  چه زمانی نوزادان شروع به خوابیدن در طول شب می کنند؟

  برای بزرگسالانی که عادت دارند هر شب 7 تا 9 ساعت بدون وقفه بخوابند، بچه دار شدن می تواند یک تجربه چشم نواز باشد. حتی اگر نوزادان بیشتر وقت خود را در خواب بگذرانند، به ندرت در طول شب بدون بیدار شدن می خوابند.

  به طور کلی، تصور می‌شود که نوزادان از حدود شش ماهگی شروع به تثبیت دوره خواب شبانه خود می‌کنند و این امر باعث می‌شود که در طول شب بخوابند. در عین حال، تحقیقات نشان داده است که تاریخ این نقطه عطف می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در یک مطالعه، تعداد قابل توجهی از نوزادان شش و دوازده ماهه، شش یا هشت ساعت متوالی در شب نخوابیدند:

  سندرصد بی خوابی 6+ ساعت متوالی در شبدرصد بی خوابی بیش از 8 ساعت متوالی در شب
  6 ماهگی37.6 %57.0 %
  12 ماهگی27.9 %43.4 %

  در حالی که والدین اغلب نگران هستند که آیا کودکشان در طول شب بخوابد، اما همین مطالعه نشان داد که اگر کودک قادر به خوابیدن در این دوره‌های متوالی طولانی‌تر به عنوان یک نوزاد نباشد، هیچ تأثیر قابل‌توجهی بر رشد جسمی یا ذهنی کودک وجود ندارد.

  با گذشت زمان، والدین باید انتظار داشته باشند که کودکشان برای مدت طولانی تری در شب بخوابد، اما تا به امروز، اهمیت خواب در طول شب برای نوزادان بیش از کل زمان خواب روزانه نشان داده نشده است.

  با این حال، اقداماتی وجود دارد که والدین می‌توانند برای تشویق دوره‌های طولانی‌تر خواب متوالی در شب انجام دهند، و هرگونه نگرانی در مورد بیداری‌های مکرر در شب باید با متخصص اطفال که بیشتر با وضعیت خاص کودک آشنا است، در میان گذاشته شود.

  نوزادان نارس چقدر به خواب نیاز دارند؟

  خواب نوزاد که زودتر از موعد به دنیا می آیند اغلب حتی نسبت به نوزادانی که در وضعیت معمولی متولد می شوند بیشتر است. غیر معمول نیست که نوزادان نارس حدود 90 درصد از زمان خود را در خواب بگذرانند. مقدار دقیقی که یک نوزاد نارس می‌خوابد می‌تواند به میزان تولد نارس و سلامت کلی آنها بستگی داشته باشد.

  چگونه تغذیه بر خواب نوزادان تأثیر می گذارد؟

  در مورد چگونگی و اینکه آیا روش تغذیه بر خواب نوزاد تأثیر می گذارد یا خیر، بحث هایی وجود دارد. در حالی که برخی از تحقیقات بیداری های شبانه بیشتری را در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، پیدا کرده اند، مطالعات دیگر تفاوت کمی بین الگوهای خواب نوزادانی که با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شوند، یافته اند.

  به طور کلی، به دلیل مزایای ثبت شده برای سلامتی به غیر از خواب، AAP توصیه می کند که به مدت شش ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شود و سپس تغذیه با شیر مادر برای یک سال یا بیشتر ادامه یابد. اگرچه به طور قطعی ثابت نشده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است در دوران پیش دبستانی خواب بهتری داشته باشند.

  اگر کودک شما به اندازه کافی نخوابد چه کاری می توانید انجام دهید؟

  والدینی که نگران خواب نوزاد خود هستند، باید با یک متخصص اطفال صحبت کنند. نگه داشتن یک دفتر خاطرات خواب برای ردیابی الگوهای خواب فرزندتان ممکن است به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا خواب کودک شما الگوی طبیعی دارد یا ممکن است یک مشکل خواب بالقوه باشد.

  برای نوزادانی که در طول شب به سختی می خوابند، تغییرات رفتاری ممکن است جلسات خواب طولانی تری را ترغیب کند.همچنین ممکن است بهبود بهداشت خواب با ایجاد یک برنامه و برنامه خواب ثابت و اطمینان از داشتن محیطی آرام برای خواب کودک مفید باشد. بهداشت خواب نوزاد همچنین باید اقدامات ایمنی مهمی را برای جلوگیری از خطر خفگی و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در نظر بگیرد.

  بچه ها چقدر به خواب نیاز دارند؟

  میزان خوابی که بچه ها باید داشته باشند با افزایش سن به میزان قابل توجهی تغییر می کند. همانطور که آنها از سنین کودکی به سن مدرسه می روند، خواب آنها به طور فزاینده ای شبیه خواب بزرگسالان می شود.در این فرآیند، نیازهای خواب برای کودکان کم سن و سال کاهش می‌یابد، و این در درجه اول در کاهش زمان چرت زدن در طول روز منعکس می‌شود.

  حتی اگر بچه‌ها ساعت‌های کمتری نسبت به نوزادان می‌خوابند، خواب برای سلامت و رشد کلی آنها حیاتی است. کمبود خواب کافی در سنین پایین با مشکلات مربوط به وزن، سلامت روان، رفتار و عملکرد شناختی مرتبط است.

  کودکان نوپا (1-2 ساله)

  توصیه می شود کودکان نوپا روزانه بین 11 تا 14 ساعت بخوابند. چرت زدن آنها در مقایسه با نوزادان کاهش می یابد و اغلب حدود 1 تا 2 ساعت خواب روزانه را شامل می شود. دو چرت در روز در شروع این دوره طبیعی است، اما برای کودکان نوپا غیر معمول نیست که فقط یک چرت بعد از ظهر داشته باشند.

  پیش دبستانی (3-5 سالگی)

  طبق دستورالعمل های NSF و AASM، کودکان پیش دبستانی که 3 تا 5 سال دارند باید در مجموع 10 تا 13 ساعت در روز بخوابند. در این مدت، چرت زدن ممکن است کوتاهتر شود یا یک کودک پیش دبستانی ممکن است به طور منظم چرت نزند.

  سن مدرسه (6-13 سال)

  NSF توصیه می کند که کودکان در سن مدرسه باید در مجموع 9-11 ساعت هر روز بخوابند. AASM قسمت بالای محدوده را تا 12 ساعت افزایش می دهد.

  از آنجایی که سن مدرسه شامل مجموعه وسیع تری از سنین می شود، نیازهای فردی هر کودک معین در این گروه می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. بچه‌های کوچک‌تر در سن مدرسه معمولاً نسبت به کسانی که در مدرسه راهنمایی هستند یا به دبیرستان نزدیک می‌شوند به خواب بیشتری نیاز دارند.

  هنگامی که کودکان در سنین مدرسه شروع به گذراندن دوران بلوغ و ورود به نوجوانی می کنند، الگوی خواب آنها به طور قابل توجهی تغییر می کند و می تواند منجر به چالش های مشخصی شود که نوجوانان و خواب را با آن مواجه می کند.

  آیا چرت زدن برای کودکان طبیعی است؟

  برای بسیاری از کودکان، چرت زدن طبیعی است، به خصوص زمانی که آنها نوپا و در سنین پیش دبستانی هستند. در طول این سال ها، چرت زدن ممکن است به مزایایی برای حافظه و تفکر ادامه دهد.

  طبیعی است که چرت زدن در اوایل دوران کودکی به تدریج از بین برود و چرت زدن کوتاه تر و کمتر می شود. این ممکن است به طور طبیعی یا در نتیجه برنامه ریزی برای مراقبت از مدرسه یا کودک رخ دهد.

  اگرچه بسیاری از کودکان در حدود پنج سالگی چرت زدن را متوقف می کنند، مهم است که به یاد داشته باشید که ترجیحات چرت زدن برای هر کودکی متفاوت است. در پیش دبستانی هایی با زمان چرت برنامه ریزی شده، برخی از کودکان به راحتی می خوابند، اما برخی دیگر – تا 42.5٪ در یک مطالعه – فقط گاهی اوقات به خواب می روند یا اصلاً نمی خوابند.

  برخی از کودکان بزرگتر ممکن است هنوز هم تمایل به چرت زدن داشته باشند و می توانند از این کار سود ببرند. در مطالعه‌ای در چین که اغلب از نظر فرهنگی چرت زدن مناسب‌تر است، کودکان کلاس‌های ۴ تا ۶ که بعد از ناهار چرت می‌زدند، نشانه‌هایی از رفتار بهتر، پیشرفت تحصیلی و شادی کلی نشان دادند.

  تحقیقات موجود در مورد چرت زدن و زمان‌بندی بهینه دوره‌های خواب بی‌نتیجه است و اذعان می‌کند که بهترین چیز برای یک کودک می‌تواند در طول زمان تغییر کند و ممکن است برای کودک دیگر همسن بهترین نباشد. به همین دلیل، والدین، معلمان و کارکنان مراقبت از کودکان ممکن است بتوانند با انعطاف پذیری و درک درست در مورد چرت زدن، خواب مطلوب را برای کودکان تشویق کنند.

  اگر فرزندتان به اندازه کافی نخوابد چه کاری می توانید انجام دهید؟

  تخمین زده می شود که 25 درصد از کودکان خردسال با مشکلات خواب یا خواب آلودگی بیش از حد در طول روز دست و پنجه نرم می کنند و این مسائل می تواند بر کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز تأثیر بگذارد. در حالی که ماهیت مشکلات خواب متفاوت است، والدین باید با فرزندان خود در مورد خواب صحبت کنند و در صورت وجود علائم مشکلات شدید یا مداوم، از جمله بی خوابی، موضوع را با پزشک اطفال خود در میان بگذارند.

  کمک به خوابیدن کودکان اغلب با ایجاد یک اتاق خواب آرام و راحت آغاز می شود. یافتن بهترین تشک برای نیازهای کودک و به حداقل رساندن حواس‌پرتی‌ها، مانند تلویزیون یا سایر وسایل الکترونیکی، می‌تواند خواب مداوم را برای کودکان در هر سنی آسان‌تر کند.

  ایجاد عادات خواب سالم، از جمله یک برنامه خواب ثابت و روال قبل از خواب، می تواند اهمیت زمان خواب را تقویت کند و تغییرات شب به شب در خواب را کاهش دهد. دادن فرصتی به کودکان برای مصرف انرژی در طول روز و استراحت قبل از خواب می‌تواند به خواب رفتن و خواب ماندن آنها در طول شب آسان‌تر شود.

  منابع:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *