زمان تقریبی مطالعه: 8 minutes

با وجود اینکه خروپف در میان بزرگسالان شایع تر است، اما در بین کودکان نیز امری شایع است که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، برخی از آنها مقطعی بوده و برخی از آنها طولانی مدت است.

خروپف کودکان اغلب نگران کننده نیست، به خصوص اگر هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد. اما اگر خروپف مکرر یا شدید باشد، ممکن است نشان دهنده مشکل تنفس در هنگام خواب باشد.

دانستن در مورد نوع، علل، پیامدها و درمان‌های خروپف در کودکان می‌تواند به والدین این امکان را بدهد که به بهترین وجه مراقب سلامتی فرزندان خود باشند و به کودک کمک کند خواب بهتر و با کیفیتی داشته باشند.

آیا خروپف در کودکان یکسان است؟

همه خروپف ها در کودکان یکسان نیست. تکرار، شدت و تأثیر خروپف کودک می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. تقریباً همه افراد، بزرگسالان یا کودکان، گاه به گاه دچار خروپف می شوند. در بیشتر مواقع، این خروپف جزئی و کوتاه مدت است و هیچ اثر قابل اندازه گیری بر خواب یا سلامت کلی فرد ندارد. هنگامی که خروپف مکرر می شود و خواب را مختل می کند، می تواند نشان دهنده وجود اختلال تنفسی در خواب (SDB) باشد.

دانشمندان بر این باورند که خروپف جزئی و گاه به گاه در 27 درصد از کودکان رخ می دهد

انواع خروپف کودکان

نوع اول آن، خروپف اولیه است که به عنوان خروپف ساده یا خروپف معمولی نیز شناخته می شود، زمانی که کودک بیش از دو بار در هفته خروپف می کند اما علائم قابل توجه دیگری یا مشکلات سلامت مرتبط با آن را ندارد.

و نوع دیگر، آپنه انسدادی خواب (OSA) است، وضعیتی که با وقفه های مداوم در تنفس کودک در طول شب مشخص می شود. این لغزش ها که آپنه نامیده می شود، ده ها بار در شب هنگام مسدود شدن راه هوایی رخ می دهد. OSA می تواند باعث خواب پراکنده شود و با تأثیرات منفی بر سلامت جسمانی، سلامت روان، یادگیری و رفتار مرتبط است.

خروپف در کودکان چقدر شایع است؟

دانشمندان بر این باورند که خروپف جزئی و گاه به گاه در 27 درصد از کودکان رخ می دهد. این نوع خروپف سبک و موقت معمولاً جای نگرانی ندارد.

تصور می شود که خروپف اولیه بدون علائم دیگر بین 10 تا 12 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات نشان میدهد که 1.2-5.7٪ از کودکان آپنه انسدادی خواب دارند. از میان کودکانی که تشخیص داده می‌شود اختلال تنفسی در خواب دارند، حدود 70 درصد تشخیص خروپف اولیه را دریافت می‌کنند.

تعیین آمار دقیق برای خروپف و آپنه خواب دشوار است. والدین ممکن است همیشه خروپف کودک خود را مشاهده نکنند یا از فراوانی و شدت آن آگاه نباشند. علاوه بر این، آزمایش دقیق برای آپنه خواب، معروف به پلی سومنوگرافی، ممکن است در همه موارد در دسترس، مقرون به صرفه یا عملی نباشد.

چه چیزی باعث خروپف در کودکان می شود؟

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که هوا نتواند آزادانه از طریق مجرای تنفسی در پشت گلو عبور کند. هنگامی که فرد دم یا بازدم می کند، بافت اطراف راه هوایی می لرزد و صدایی قابل شنیدن ایجاد می کند.

عوامل متعددی می تواند باعث انسداد راه هوایی و ایجاد خروپف در فرد شود. در کودکان، شایع ترین عوامل ایجاد خروپف عبارتند از:

 

  • لوزه ها و آدنوئیدهای بزرگ یا متورم: لوزه ها و آدنوئیدها در نزدیکی پشت گلو قرار دارند و بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. اگر به طور طبیعی بزرگتر باشند یا به دلیل عفونت متورم شوند، لوزه ها و آدنوئیدها می توانند راه هوایی را مسدود کرده و باعث خروپف شوند. این شایع ترین علت اختلال تنفس در خواب در کودکان است.

  • چاقی: مطالعات نشان داده است که کودکانی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خروپف هستند. چاقی می تواند راه هوایی را باریک کند و خطر ابتلا به SDB از جمله آپنه انسدادی خواب را افزایش دهد.

  • گرفتگی: علائم سرماخوردگی می تواند باعث گرفتگی شود که جریان صاف هوا را مسدود می کند و عفونت ممکن است لوزه ها و آدنوئیدها را ملتهب کند.

  • آلرژی: شعله ور شدن آلرژی ها می تواند باعث التهاب در بینی و گلو شود که می تواند تنفس را سخت تر کند و خطر خروپف را افزایش دهد.

  • آسم: آسم نیز مانند آلرژی ها ممکن است تنفس طبیعی را مختل کند و اگر باعث انسداد جزئی راه هوایی شود، می تواند باعث خروپف شود.

  • آناتومیک: برخی از افراد دارای ویژگی های آناتومیک هستند که تنفس طبیعی را هنگام خواب برای آنها سخت تر می کند. به عنوان مثال، انحراف تیغه بینی، که در آن سوراخ های بینی به طور مساوی از هم جدا نمی شوند، ممکن است باعث تنفس دهان و خروپف شود.

  • دود تنباکو محیطی (ETS): قرار گرفتن در معرض ETS، که اغلب به عنوان دود دست دوم نامیده می شود، می تواند بر تنفس تأثیر بگذارد و با خطر بالاتر خروپف در کودکان مرتبط است.

  • هوای آلوده: کیفیت پایین هوا یا آلودگی بیش از حد می تواند تنفس طبیعی را با چالش مواجه کند و بر احتمال خروپف مکرر کودک تأثیر بگذارد.

  • مدت کوتاه تر شیردهی: تحقیقات ارتباطی بین خروپف در کودکان و کاهش مدت شیردهی پیدا کرده اند. دلیل دقیق این امر ناشناخته است، اما ممکن است شیردهی به رشد راه هوایی فوقانی کمک کند که احتمال خروپف را کاهش دهد.

 • استفاده از بالش نامناسب با سایز بزرگ تر و یا کوچیکتر از استاندارد برای کودک نیز میتواند از عوامل ایجاد خروپف در کودکان باشد.

بالش مموری فوم دکتربیست

بالش طبی مخصوص کودکان مناسب برای خروپف

کوتاه و دارای مموری فوم و ضد حساسیت

آپنه انسدادی خواب یکی دیگر از عوامل خطر مهم برای خروپف کودک است. خروپف برای کودکان مبتلا به آپنه انسدادی خواب، از جمله با مکث های تنفسی مانند گاز، معمول است. در حالی که اکثر کودکان مبتلا به OSA خروپف می کنند، همه کودکانی که خروپف می کنند به OSA مبتلا نیستند.

خروپف کودکان

 

آیا خروپف در کودکان خطرناک است؟

خروپف اولیه در کودکان معمولاً خطرناک نیست، اما خروپف منظم یا شدید که نشان دهنده اختلال در تنفس در خواب است می تواند عواقب سلامتی قابل توجهی داشته باشد.

یکی از بزرگترین نگرانی ها آپنه انسدادی خواب است. OSA باعث اختلالات اساسی در خواب می شود و بر میزان اکسیژن دریافتی کودک در طول خواب تأثیر می گذارد. این بیماری با اختلال در رشد مغز، کاهش عملکرد تحصیلی، مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، متابولیسم تغییر یافته و مشکلات رفتاری مرتبط است.

در کل، واضح است که OSA می تواند به طور جدی بر کیفیت زندگی کودک تأثیر بگذارد. اثرات OSA عمدتا در کودکان بزرگتر مورد مطالعه قرار گرفته است، اما محققان معتقدند که این اثرات به کودکان خردسال مانند کودکان 2-3 ساله نیز گسترش می یابد.

به طور سنتی، خروپف اولیه که به سطح OSA افزایش نمی‌یابد به عنوان خوش‌خیم تلقی می‌شد، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که خروپف معمولی نیز خطراتی برای سلامتی دارد. مسائل مربوط به اختلال شناختی و مشکلات رفتاری در کودکان مبتلا به خروپف اولیه بیشتر از کودکانی که هرگز یا به ندرت خروپف نمی کنند، رخ می دهد. خروپف منظم ممکن است بر سیستم عصبی تأثیر بگذارد و تأثیرات منفی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد.

اگرچه مطالعات ارتباطی بین خروپف و مشکلات تنفسی پیدا کرده اند، اما توضیح دقیق برای آن مشخص نیست. ممکن است تنفس اختلال خواب، حتی زمانی که OSA نباشد، باعث اختلالات کوچکی شود که بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد. تحقیقات بیشتر برای درک بهتر روش هایی که خروپف اولیه بر کودکان در سنین مختلف تأثیر می گذارد، ضروری است.

خروپف همچنین می تواند خواب والدین یا خواهر و برادرهایی را که در اتاق مشترک با کودکی که خروپف می کند مختل کند. اگر خروپف به خصوص بلند باشد، ممکن است باعث بیدار شدن دیگران شود که منجر به خواب پراکنده‌تر برای دیگران در خانواده کودک شود.

علائمی که نشان می دهد خروپف کودکان می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد چیست؟

والدینی که نگران خروپف فرزندشان هستند باید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنند. اگرچه برخی از خروپف‌ها می‌توانند طبیعی باشند، اما علائم مختلفی می‌تواند احتمال اختلال در تنفس در خواب را نشان دهد:

 

  • خروپف سه شب در هفته یا بیشتر

  • نفس نفس زدن یا مشکل در هنگام خواب

سایر مسائلی که اگر همراه با خروپف ایجاد شود می تواند باعث نگرانی بیشتر شود:

 

  • شب ادراری

  • پوست مایل به آبی

  • سردردهای صبحگاهی

  • خواب آلودگی در طول روز

  • مشکل در تمرکز یا یادگیری

  • تشخیص اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)

  • افزایش وزن کمتر از حد متوسط (عدم رشد)

  • چاقی

*توجه به این نکته ضروری است که این عوامل می توانند شاخص های SDB باشند، اما همه کودکانی که خروپف می کنند و این مشکلات را دارند لزوماً شرایط تنفسی جدی تری ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *