زمان تقریبی مطالعه: 8 minutes

هنگامی که می‌خوابیم، اتفاقی که می‌افتد این است که این فرآیندهای اساسی اتصال کوتاهی دارند و بر تفکر، تمرکز، سطح انرژی و خلق و خوی تأثیر می‌گذارند. در نتیجه، خواب مورد نیاز – هفت تا نه ساعت برای بزرگسالان و حتی بیشتر برای کودکان و نوجوانان – بسیار مهم است.

آنچه در طول خواب اتفاق می افتد، از جمله اینکه چگونه مراحل متمایز خواب آشکار می شود، پیچیدگی خواب و اهمیت آن را برای رفاه ما نشان می دهد.

چگونه خواب در طول شب تغییر می کند؟

در طول یک دوره خواب طبیعی، شما در چهار تا پنج چرخه خواب پیشرفت می کنید. هر چرخه خواب از چهار مرحله خواب مجزا تشکیل شده است.

چهار مرحله خواب به دو دسته تقسیم می شوند: حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر REM. این دسته بندی ها مهم هستند زیرا آنچه در طول خواب REM اتفاق می افتد به طور چشمگیری با آنچه در مراحل غیر REM اتفاق می افتد متفاوت است.

سه مرحله اول خواب از فعالیت غیر REM تشکیل شده است. مرحله 1 کوتاه است و نشان دهنده عمل چرت زدن و رفتن به خواب است. در مرحله 2، بدن و ذهن هنگامی که می‌خوابیم کند می شوند. در این دو مرحله اول بیدار شدن راحت تر است.

در مرحله 3 که به عنوان خواب عمیق نیز شناخته می شود، بدن در حالت ریکاوری قرار دارد و حتی بیشتر از آن کند می شود. در همان زمان، فعالیت کلی مغز کند می شود و الگوی مشخصی از پالس های فعالیت را نشان می دهد

مرحله چهارم خواب REM است. در طول دوره‌های REM، فعالیت مغز به سطوحی مشابه زمانی که بیدار هستید افزایش می‌یابد – که توضیح می‌دهد که چرا REM با شدیدترین رویاها مرتبط است. در حالی که تنفس و ضربان قلب در طول خواب REM افزایش می‌یابد، بیشتر عضلات فلج می‌شوند، که ما را از انجام این رویاهای واضح باز می‌دارد.

هر چرخه خواب بین 70 تا 120 دقیقه طول می کشد
در اولین چرخه های خواب شب، زمان بیشتری در خواب غیر REM صرف می شود. اکثر خواب های REM در نیمه دوم شب اتفاق می افتد. پیشرفت مراحل و چرخه خواب در یک دوره خواب به عنوان معماری خواب شناخته می شود.

خوب خوابیدن
هنگامی که می‌خوابیم چه اتفاقی برای مغز و بدن شما می افتد؟

در طول خواب چه اتفاقی برای مغز و بدن شما می افتد؟

تقریباً هر قسمت از بدن تغییرات قابل توجهی را در طول خواب تجربه می کند. به محض به خواب رفتن، هزاران نورون در مغز از حالت بیداری به حالت خواب تغییر می کنند
ارسال سیگنال در سراسر بدن.

در حالی که نقش بیولوژیکی خواب هنوز به طور کامل شناخته نشده است، تحقیقات نشان می دهد که سیستم قلبی عروقی و ایمنی را تقویت می کند و به تنظیم متابولیسم کمک می کند. آنچه در طول خواب اتفاق می افتد را می توان در تغییرات قابل توجه در فرآیندهای اصلی بدن مشاهده کرد.

نفس کشیدن

تنفس در خواب غیر REM کند می شود و تنفس در مرحله سوم خواب عمیق به کمترین میزان خود می رسد.
تنفس افزایش می یابد و ممکن است در طول خواب REM نامنظم شود.

ضربان قلب

مانند تنفس، ضربان قلب در مرحله 1 شروع به کند شدن می کند و در مرحله 3 به کندترین سرعت خود می رسد. از سوی دیگر، در طول خواب REM، نبض تقریباً به همان سرعتی که هنگام بیداری است تسریع می یابد.

عضلانی

ماهیچه ها به تدریج در طول هر مرحله از خواب غیر REM شل می شوند و کل انرژی مصرفی بدن کاهش می یابد. در مرحله REM، اکثر عضلات در شرایطی به نام آتونیا فلج می شوند. این کار باعث می‌شود پاها و دست‌ها در پاسخ به محتوای رویا حرکتی انجام ندهند. ماهیچه‌های تنفسی و چشم فعال می‌مانند، و تیر زدن چشم‌ها در پشت پلک‌های بسته نشان از نوع خوابی که میبیند دارد.

فعالیت مغز

هنگامی که می‌خوابیم امواج مغزی اندازه گیری می شود، الگوهای واضح مرتبط با هر مرحله خواب را نشان می دهد. در بخش های اولیه خواب غیر REM، امواج مغزی به طور قابل توجهی کند می شوند. با این حال، در مرحله 2 و مرحله 3، انفجارهای سریع متعددی از فعالیت مغز وجود دارد. در خواب REM، فعالیت مغز شتاب می گیرد و انواع مختلفی از امواج مغزی را نشان می دهد. افزایش فعالیت مغز به همین دلیل است که خواب REM به عنوان مرحله ای که بیشترین ارتباط را با رویاپردازی زنده دارد، می شناسند.

تصور می شود خواب REM توانایی های شناختی حیاتی را فعال می کند از جمله تثبیت حافظه، اما خواب غیر REM، حتی با کاهش فعالیت مغز، نیز در تسهیل عملکرد صحیح مغز در هنگام بیداری نقش دارد.

رویا پردازی

رویا دیدن در طول خواب REM بسیار شایع و شدید است، اما می تواند در هر مرحله از خواب رخ دهد. گفته می‌شود، رویاهایی که در طول خواب غیر REM و REM اتفاق می‌افتند، الگوهای متفاوتی را نشان می‌دهند و رویاهای REM اغلب خیالی‌تر، غوطه‌ورتر یا عجیب‌تر هستند.

سطوح هورمونی

خواب و ساعت درونی بدن یا ریتم شبانه روزی نقش مهمی در تنظیم تولید هورمون های متعددی از جمله موارد زیر دارد:

ملاتونین، که به بهبود خواب کمک می کند
هورمون رشد که از رشد استخوان و عضلات و همچنین متابولیسم حمایت می کند
کورتیزول که بخشی از سیستم پاسخ به استرس بدن است
لپتین و گرلین که به کنترل اشتها کمک می کنند

سطوح هورمون در طول مراحل مختلف خواب در نوسان است و کیفیت خواب نیز ممکن است بر تولید هورمون در طول روز تأثیر بگذارد.

وقتی مشکل خواب دارید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که مشکلات خواب دارید، ممکن است از مزایای ترمیمی ناشی از اتفاقاتی که به طور معمول در طول خواب رخ می دهد، بهره مند نشوید. اثرات خاص به نوع مشکل خواب و علت آن بستگی دارد.

اگر بی خوابی داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟

افراد مبتلا به بی‌خوابی به سختی به خواب می‌روند یا زمانی زیادی طول میکشد تا به خواب بروند، به این معنی که خواب کلی آنها ناکافی است. در نتیجه، ممکن است در چرخه‌های خواب کافی برای استراحت مناسب پیشرفت نکنند، که منجر به خواب‌آلودگی در طول روز و همچنین اثرات منفی بر خلق و خو و تفکر می‌شود.

محرومیت از خواب، که اغلب با بی خوابی رخ می دهد، می تواند تعادل معماری خواب را از بین ببرد. به عنوان مثال، پس از بیدار شدن بدون خواب کافی، افراد اغلب دچار بازگشت مجدد خواب REM می شوند و زمان نامناسبی را در خواب REM می گذرانند. این می تواند باعث فعالیت بیش از حد مغز شود که به نوبه خود می تواند باعث تحریک پذیری شما شود و ممکن است مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی را بدتر کند.

اگر اختلال خواب داشته باشید در طول خواب چه اتفاقی می افتد؟

اختلالات خواب می تواند تأثیر منفی بر اتفاقات هنگام خواب بگذارد. به عنوان مثال، سندرم پای بی قرار یا اختلال در تنفس ناشی از آپنه خواب می تواند باعث بیداری های مکرر شود که چرخه طبیعی خواب را مختل می کند و خواب ترمیمی را کاهش می دهد. اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری می تواند منجر به خواب ناکافی یا ساختار غیر طبیعی خواب شود.

وقتی زیاد بخوابید چه اتفاقی می افتد؟

پرخوابی وضعیتی است که با خواب زیاد مشخص می شود. افراد مبتلا به پرخوابی اغلب دچار خواب آلودگی بیش از حد در طول روز می شوند و ممکن است در صورت نیاز بیدار ماندن برایشان سخت باشد. مطالعات نشان می دهد که پرخوابی با تغییراتی در معماری خواب، مانند کاهش خواب عمیق و افزایش خواب NREM که ممکن است بر کیفیت کلی خواب تأثیر بگذارد، مرتبط است.

منبع:www.sleepfoundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *