تنگی کانال ناخاعی عارضه ای می باشد که جزو علت های اصلی کمر درد مزمن می باشد. کمر درد مزمن می تواند حتی گذارندن روزها را مشکل نماید. و البته که خواب راحت شبانه با کمر درد غیر ممکن است. اما انسان برای سالم ماندن و داشتن بهره وری کافی، به خواب خوب و با کیفیت شبانه احتیاج دارد. در واقع استراحت خوب، جزو رفاه کلی انسان ها می باشد. در این مقاله قصد داریم نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی را بیان نماییم. اگر شما نیز به عارضه این چنینی مبتلا می باشید. با دکتر بیست همراه باشید.

تنگی کانال نخاعی چیست؟

در ابتدا بهتر است به این پرسش پاسخ داده شود. تنگی کانال نخاعی یا تنگی ستون فقرات زمانی اتفاق می افتد که فضاهای ستون فقرات باریک می شود. و بر نخاع و ریشه های عصبی فشار وارد می کنند. طناب نخاعی، دسته ای از اعصاب است که از پایه مغز خارج شده و از مرکز ستون فقرات پایین می رود. ریشه های عصبی از بند ناف منشعب می شوند. باریک شدن معمولا در طول زمان رخ می دهد و یک یا چند ناحیه از ستون فقرات را درگیر می کند.

کانال نخاعی، فضای تو خالی در مرکز مهره (استخوان های ستون فقرات که از نخاع محافظت می کنند) نخاع و ریشه های عصبی از کانال نخاعی عبور می کنند.

کانال های قاعده یا ریشه اعصاب که از نخاع منشعب می شوند. منافذ بین مهره ها که از طریق آن اعصاب از ستون فقرات خارج شده و به سایر قسمت های بدن می روند.

ساختارهای مختلفی در آناتومی پشت وجود دارد که برای حمایت از بدن شما با هم کار می کنند. چهار ناحیه ستون فقرات وجود دارد.

ستون فقرات گردنی

ستون فقرات قفسه سینه

ستون فقرات کمری

اسکروم و دنبالچه

تنگی کانال نخاعی بیشتر در ستون فقرات کمری و گردنی ایجاد می شود.

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

چه کسانی دچار تنگی کانال نخاعی می شوند؟

هر کسی ممکن است به تنگی کانال نخاعی مبتلا شود. با این حال شانس ابتلا به اختلال با افزایش سن، افزایش پیدا می کند. تنگی کانال نخاعی همچنین می تواند در افراد جوان تری که با کانال نخاعی باریک به دنیا می آیند، یا از ناحیه ستون فقرات آسیب دیده اند، وجود داشته باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی

علائم تنگی ستون فقرات ممکن است زمانی ایجاد شود که فضاهای ستون فقرات باریک شوند، اغلب در قسمت پایین کمر و گردن این اتفاق رخ می دهد.  باریک شدن باعث ایجاد فشار بر روی ستون فقرات و ساختارهای مربوطه می شود. و باعث ایجاد علائمی می گردد. برای اکثر افراد علائم در یک دوره زمانی و به کندی ایجاد و پیشرفت می کنند. برخی از افراد نیز ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشند.

علائمی که تجربه می کنید به محل باریک شدن ستون فقرات شما بستگی دارد. علائم تنگی ستون فقرات در ناحیه کمر می تواند شامل موارد زیر باشد.

درد در قسمت پایین کمر

درد یا درد سوزشی که از باسن و پاها شروع می کند که معمولا با ایستادن و یا راه رفتن بدتر می شود و با خم شدن به جلو بهتر می گردد.

بی حسی، سوزن سوزن شدن یا گرفتگی در پاها، این ها ممکن است در هنگام ایستادن یا راه رفتن بیشتر مشخص شود.

ضعف در پاها

علائم تنگی نخاع در گردن، اغلب شامل موارد زیر می باشد.

گردن درد

بی حسی یا سوزن سوزن شدن که از بازوها به سمت دست ها پخش می شود.

ضعف در دست، بازو و یا انگشتان

راه رفتن یا ایستادن یا گسترش ناحیه کمری ستون فقرات می تواند باعث بدتر شدن علائم شود. نشستن یا خم کردن گردن  ممکن است علائم را تسکین دهد. وضعیت خم شدن ستون فقرات را  باز می کند و فضا های بین مهره ها را در پشت ستون فقرات بزرگ می کند.

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

علت تنگی کانال نخاعی چیست؟

عوامل متعددی در باریک شدن کانال نخاعی نقش دارند که می تواند منجر ی به این عارضه گردند. به طور معمول، کانال مهره ها فضای کافی برای نخاع فراهم می کند. با این حال با افزایش سن، تغییرات مربوط به افزایش سن در ستون فقرات، آسیب، بیماری ها یا شرایط ارثی می تواند باعث باریک شدن این فضاها گردد.   

تنگی ستون فقرات چگونه درمان می شود؟

به طور کلی برای درمان کانال تنگی نخاعی، 4 روش درمانی وجود دارد.

استفاده از دارو (به خصوص داروهای ضد التهابی)

فیزیوتراپی و طب سوزنی

تزریق داخل ستون فقرات و مهره ها

جراحی ستون فقرات

بسته به نظر پزشک و میزان و شدت عارضه ایجاد شده، یکی از روش های بالا توصیه می گردد. اما به طور کلی بهترین و ماندگارترین روش برای درمان تنگی ستون فقرات، جراحی می باشد.

تاثیر ورزش بر بهبود تنگی ستون فقرات

با استفاده از وزش در اغلب موارد می تواند به تغییر و اصلاح فعالیت های روزانه، تنگی ستون فقرات را کنترل کرد.

ورزش می تواند به شما در رسیدن وزن ایده آل و سالم کمک نماید. همچنین انجام تمرینات منظم ورزشی باعث افزایش جریان خون به پشت و کمر می کردد. این امر باعث بهبود فرایند اکسیژن رسانی و تغذیه می گردد و علاوه بر این نقش موثری نیز در دفع سموم دارد.

انجام تمرینان منظم و مناسب تنگی کانال نخاعی، باعث بهبود و تقویت ماهیچه ها می گردد. همچنین بافت های همبند پشت، هسته نخاع،  بازوها و پاها را تقویت کرده و به کاهش فشار در ستون فقرات کمک بسیار زیادی می نماید.

ورزش ها و تمرینان مناسب کانال تنگی نخاعی هموما در قسمت پایین کمر، بر روی بهبود دامنه حرکت، قدرت، پایداری و استقامت تمرکز دارند. یکی از انواع این ورزش ها، که به بهبود تنگی ستون فقرات در ناحیه کمر کمک می کند، دوچرخه سواری می باشد.

با این حالت لازم است شما فعالیتی را انتخاب نمایید که باعث تشدید و بدتر شدن وضعیت شما نگردد. ورزش های سبکی مانند شنا و پیاده روی در آب، با این که تاثیر کمی دارند، اما میزان ریسک پایین تری نیز دارند؛ مناسب می باشند.

نحوه خوابیدن با تنگی کانال نخاعی

خوابیدن با کمر درد مزمن بسیار مشکل و حتی غیر ممکن می باشد. در ادامه روش هایی را بیان می کنیم که خوابیدن با این عارضه را برای شما تسهیل می کند. 

تشک بسیار مهم است

بسیاری از افراد تنها با تهیه تشکی مناسب، به بهبود خواب و کاهش کمر درد خود پی می برند. اگر هنگام دراز کشیدن احساس درد بیشتری می کنید. اگر احساس می کنید که تسک از فرم کلی بدن شما حمایت نمی کند و یا اگر تشک شما بیش از 5 سال سن دارد زمان آن رسید است که تشک خود را تعویض کنید.

بهترین تشک برای شما لزوما گران ترین تشک نیست، بلکه تشکی است که از انحنای طبیعی ستون فقرات شما پشتیبانی می کند. برای اغلب افراد تسکی با سفتی متوسط این کار را انجام می دهد. اما بهترین راه حل برای این که تشک را بسنجید، آزمایش آن است. اگر بعد از 10 الی 15 دقیقه دراز کشیدن روی تسشک همچنان احساس راحتی می کنید. این نشانه خوبی است.

البته تشک های معمولی برای افرادی که به عارضه تنگی کانال نخاعی مبتلا هستند، مناسب نیستند. زیرا خاصیت ارتجاعی نقطه ای لازم که باعث حمایت از ستون فقرات می گردد، را ندارند. بهترین تشک ها برای این افراد، تشک های ساخته شده از لاتکس، فوم سر یا فوم ویسو الاستیک هستند. در کنار این متخصصان توصیه می کنند این افراد از تشک های با ضخامت بالا استفاده نمایند.

بالش مناسب تهیه کنید

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

بالش تاثیر زیادی در وضعیت گردن یا شانه ها دارد. انتخاب یک بالش مناسب می تواند به کاهش درد در ناحیه ستون فقرات گردنی کمک کند، در حالی که بالش نامناسب، مشکلات را تشدید می کند.

استحکام و ارتفاع بالش بسیار مهم است. بهتر است برای داشتن یک خواب با کیفیت از بالشی معمولی و صاف استفاده کنید. ارتفاع بالش باید با عرض شانه هماهنگ شود. هرچه شانه بازتر باشد، بالش باید بالاتر باشد. بالش نباید مساحت زیادی داشته باشد و به همین خاطر توصیه می گردد که از بالش های طبی و تخصصی استفاده نمایید.

وقتی خسته هستید، به رختخواب بروید!!

اگر واقعا خسته نیستید، به احتمال زیاد هنگام خوابیدن در رختخواب، دست به چرخش می زنید. که باعث ناراحتی شما می شود. و شما را در چرخه استرس قرار می دهد. اگر به دلیل این که در طول روز به اندازه کافی خسته نشدید و خواب آلود نیستید، بهتر است کمی ضربان قلب خود را بالاتر ببرید. سعی کنید در طول روز، ورزش ها و تمرینات سبکی که باعث آسیب رسیدن به کمر نمی گردد را انجام دهید تا شب ها سریع تر به خواب بروید.

وضعیت بدن خود را تنظیم کنید

گاهی اوقات تنها چیری که برای آرامش لازم است، تغییر اندک وضعیت بدن است. به عنوان مثال اگر به پشت می خوابید سعی کنید بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید تا مقداری از فشار ناخواسته از روی ستون فقرات خود را بردارید. اگر ترجیح می دهد به پهلو بخوابید، سعی کنید با قرار دادن یک بالش بین زانویی در قسمت زانو و بین پاهای خود، به کاهش فشار در ناحیه ستون فقرات کمک نمایید.

حالت خوابیدن مهم است

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

بهترین حالت خوابیدن برای افراد مبتلا به عارضه کانال تنگی نخاعی، خوابیدن به پهلو است، در حالی که زانوها کمی خم شده اند. زیرا ستون فقرات در انحناعی طبیعی خود قرار گرفته است. افراد مبتلا به کانال تنگی نخاعی به هیج عنوان نباید روی شکم بخوابند. خوابیدن روی شکم موجب ضعیف شدن عضلات شکم و کمر می گردد و شرایط و وضعیت این عارضه را بدتر می کند.

سعی کنید حالت خوابیدن شما به گونه ای باشد که در آن ستون فقرات و مهره ها با بدن در یک راستا باشند. خوابیدن به پشت نیز گزینه ای مناسب است. در این وضعیت، وزن بدن به طور یکسان در تمامی طول بدن توزیع می شود. قرار دادن بالش در زیر زانوها، می تواند به حفظ انحناعی بدن در حالت خوابیدن به پشت کمک نماید.

چگونه از تنگی ستون فقرات پیشگیری کنیم؟

ورزش کنید

ورزش را بخشی از فعالیت روزمره خود قرار دهید. تمرینات ورزشی را متناسب با سن و نیاز خود تنظیم کنید. از یک مربی متخصص کمک بگیرید. داشتن یک برنامه ورزشی منظم و مناسب می تواند به شما کمک کند تا استقامت ستون فقرات خود را افزایش دهید. انعطاف پذیری آن را بالا برده و حفظ کنید. همچنین عضلات شکم و کمر خود را نیز پرورش دهید.

اگر به تنگی ستون فقرات مبتلا هستید بهتر است با مراجعه به یک فیزیوتراپ شروع کنید. اگر هم اهل ورزش کردن نیستید، بهترین راه برای آغاز، انجام فعالیت های سبک می باشد. پیاده روی یک ورزش سبک و عالی برای شروع می باشد.

انعطاف پذیری بدن خود را حفظ کنید

کشش ستون فقرات بهترین روش برای حفظ و بهبود دامنه حرکتی است. فعالیت های کششی از پیشرفت عارضه تنگی کانال نخاعی جلوگیری می کنند. همچنین نقش موثری در کاهش درد و تسکین علائم اولیه این عارضه دارند.

وضعیت بدنی خود را در حالت صحیح حفظ نمایید

حفظ وضعیت بدنی در هنگام ایستادن، نشستن و انجام فعالیت های روزمره، نیز نقش موثری در جلوگیری از آسیب دیدگی و ساییدگی هایی که منجر به تنگی ستون فقرات می گردد، دارد.

وزن خود را در محدوده نرمال حفظ کنید

داشتن وزن متعادل و نرمال علاوه بر این که در تسکین دردهای ناشی از تنگی کانال نخاعی موثر است، می تواند منحر به جلگیری از ابتلا به آن نیز موثر باد. وزن اضافی باعث فشار به ستون فقرات می گردد. ورزش کردن به کاهش وزن کمک می نماید و همچنین نقش موثری در حفظ فرم درست بدن و افزایش انعطاف پذیری آن دارد.

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

خواب خود را اصلاح کنید

به فرم درستی بخوابید. سعی کنید شب ها خواب کامل و باکیفیتی داشته باشید. برای خوابیدن از وسایل مناسبی استفاده کنید. بالش و تشک مناسبی تهیه کنید. زیرا اصلاح وضعیت خواب و توجه به حالت ستون فقرات هنگام خواب می تواند از بروز این عارضه جلوگیری نماید.

سوالات متداول

عارضه تنگی کانال نخاعی چه علائمی دارد؟

در در قسمت پایین کمر، درد دو سوزشی که از پاها شروع شده و با راه رفتن و یا ایستادن بدتر می شود. بی حسی و سوزن سوزن شدن و گرفتگی در پاها، ضعف در پاها، گردن درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن که از بازوها به سمت دست ها پخش می شود. ضعف در دست ها، بازوها و انگشتان

راه های درمان تنگی کانال نخاعی چیست؟

استفاده از داروهای ضد التهابی، انجام فیزیوتراپی و طب سوزنی، تزریق داخل ستون فقرات، جراحی ستون فقرات

ورزش چگونه به بهبود تنگی کانال نخاعی کمک می کند؟

ورزش باعث کاهش وزن می گردد. و به کاهش فشار بر روی ستون فقرات کمک می کند. علاوه بر این، به بهبود و تقویت ماهیچه های کمر، پشت و شکم کمک می نماید و باعث افزایش دامنه حرکتی می گردد. همچنین باعث بهبود انعطاف پذیری بدن نیز می گردد.

چه نوع تشکی برای خوابیدن افراد دارای کانال تنگی نخاعی مناسب می باشد؟

این افراد باید تشکی را انتخاب کنند که از فرم کلی بدن آن ها حمایت کند و به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک نماید. تشک بادید دارای خاصیت ارتجاعی نقطه ای باشد و هرچه ضخامت آن بیشتر باشد، بهتر است.

حالت خوابیدن برای افراد مبتلا به تنگی ستون فقرات باید چگونه باشد؟

بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به چهلو می باشد در حالی که زانوها کمی خم شده باشند. افراد مبتلا به این عارضه به هیچ عنوان نباید روی شکم بخوابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *