• مموری فوم از چه چیزی ساخته شده است؟
  • مموری فوم چگونه کار می‌کند؟
  • انواع تشک های مموری فوم
  • مزایا و معایب مموری فوم
  • نحوه انتخاب تشک مموری فوم مناسب

اگر اخیراً در بازار تشک بوده اید، احتمالاً اصطلاح "مموری فوم" را شنیده اید. تشک ها در سبک های مختلف و با استفاده از مواد مختلف تولید می‌شوند و مموری فوم به یکی از محبوب ترین ها تبدیل شده است.

اولین بار در دهه 1960 برای استفاده در صندلی‌ها و کمربندهای سفینه فضایی ناسا طراحی شد، فوم مموری ضربه‌گیر و کاهش‌دهنده فشار نیز به‌عنوان بالشتک در کلاه‌های ایمنی و کفش‌ها و استفاده در پروتزها و لنت‌های صندلی چرخدار استفاده شده است. با این حال، تا دهه 1990، زمانی که فوم های جهانی Fagerdella تشک سوئدی پرچمدار TempurPedic خود را عرضه کردند، فوم حافظه به عنوان ماده تشک معرفی شد. از آن زمان، تشک‌های مموری فوم به‌ویژه با رشد برندهای تشک در جعبه، به بازار عرضه شدند.

اما دقیقا مموری فوم چیست؟ از چه چیزی ساخته شده است، چگونه کار می کند و چگونه می‌دانید که انتخاب مناسبی برای شماست؟
ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم. در این راهنمای همه چیز مموری فوم، جزئیات مواد، نحوه استفاده از آن در تشک ها، و آنچه را که باید به عنوان یک خریدار تشک هوشمند به دنبال آن باشیم، بررسی می‌کنیم.

مموری فوم از چه چیزی ساخته شده است؟

اولین چیز اول: مموری فوم از نظر فیزیکی چیست؟

جزء اصلی مموری فوم یک پلیمر (ماده ای با مولکول های بزرگ، متشکل از بسیاری از زیر واحدهای کوچک و مشابه است که به هم متصل شده اند) به نام پلی یورتان است. پلی اورتان یک پلیمر پلاستیکی فوق العاده رایج و همه کاره است که می‌تواند برای تولید طیف وسیعی از مواد و محصولات، از جمله مبلمان مانند مبل و تشک، همچنین محصولاتی مانند عایق، رنگ های مایع و آستر، فوم اسپری، الیاف الاستیک، قطعات خودرو، استفاده شود. و حتی الاستومرهای سخت مانند چرخ تیغه غلتکی.

مموری فوم چیزی است که به عنوان فوم پلی یورتان ویسکوالاستیک یا فوم پلی اورتان با مقاومت کم (LRPu) شناخته می شود. با افزودن ترکیبات و افزودنی های مختلف به پلی یورتان ایجاد می شود که بسته به نوع فوم ایجاد شده تغییر می‌کند.

در نهایت، این مواد شیمیایی بر دو ویژگی اصلی مموری فوم تأثیر می‌گذارند: ویسکوزیته و خاصیت ارتجاعی. در زمینه مموری فوم، وقتی می‌گوییم مواد چسبناک است، منظورمان این است که تغییر شکل تحت فشار یا انتقال انرژی از یک مکان به مکان دیگر زمان زیادی می‌برد. وقتی می‌گوییم یک ماده "الاستیک" است، به این معنی است که می تواند کشیده یا منقبض شود، اما وقتی نیروی کشش از بین می رود، به شکل یا اندازه اصلی خود باز می‌گردد.

تولید کنندگان مختلف برای مواد شیمیایی که به فوم اضافه می کنند و فرآیندهایی که برای ایجاد فوم استفاده می‌کنند "دستور العمل های" متفاوتی دارند. این دستور العمل ها و فرآیندها بر احساس و عملکرد هر محصول مموری فوم منفرد تأثیر می‌گذارد و اغلب اسرار اختصاصی هستند. با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، فوم ویسکوالاستیک مورد استفاده در بیشتر تشک های مموری فوم حاوی حداقل درجاتی از ترکیبی به نام پلی اتر پلیول است که به کف کمک می‌کند تا حالت ارتجاعی و ویسکوزیته داشته باشد.

محصولات طبی و مموری فوم دکتر بیست 

برای مشاهده روی محصول مورد نظر کلیک کنید

مموری فوم چگونه کار می‌کند؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، تشک های مموری فوم به گونه ای طراحی شده اند که در پاسخ به فشار به آرامی به بدن قالب می شوند و بنابراین وزن بدن را به طور یکنواخت توزیع می کنند. آنها همچنین به گونه ای طراحی شده اند که انعطاف پذیر باشند و پس از برداشتن وزن و فشار بدن به شکل اولیه خود بازگردند.

مموری فوم زمانی که با گرمای بدن شما تماس پیدا می کند نرم می شود، به خطوط منحصر به فرد شما قالب می گیرد و وزن شما را به طور مساوی توزیع می کند. بسته به نحوه اعمال فشار یا «زور»، مواد واکنش متفاوتی نشان می‌دهند. اگر به سرعت فشار وارد کنید، فوم به آرامی یا "بی میلی" تغییر شکل می دهد. این بدان معنی است که فوم حافظه در جذب نیروی ضربه عالی است، به همین دلیل است که در ابتدا در مناطقی مانند ساخت شاتل فضایی استفاده می شد. وقتی از مموری فوم به عنوان ماده تشک استفاده می‌شود، این کیفیت به تشک کمک می‌کند تا بدن را به طور یکنواخت نگه دارد و احساس کند کانتورینگ را ایجاد می‌کند زیرا تشک با تأثیر بدن شما سازگار می‌شود و دوباره در اطراف منحنی‌های شما شکل می‌گیرد.

مموری فوم نیز با حذف نیرو به آرامی به شکل اولیه خود باز می گردد - به طور متوسط، حدود 5-10 ثانیه. در این دوره بازیابی، انرژی حاصل از ضربه جذب و تلف می شود. این تأخیر زمانی، پدیده‌ای که به نام «هیسترزیس» شناخته می‌شود، به خواب‌آوران نیز کمک می‌کند، زیرا مقداری از فشار (یا انرژی ضربه) تولید شده توسط بدن مستعد را از بین می‌برد.

یکی دیگر از بخش های مهم عملکرد مموری فوم این است که ویسکوزیته آن با دما کاهش می یابد. این بدان معناست که هر چه گرمتر می شود، سفت تر و انعطاف پذیرتر می شود. به همین دلیل است که تشک‌های مموری فوم بعد از مدتی دراز کشیدن روی آن‌ها نرم‌تر یا انعطاف‌پذیرتر می‌شوند، زیرا گرمای بدن شما دمای سطح خواب را افزایش می‌دهد.

از انواع بالش های طبی و مموری فوم دکتر بیست دیدن کنید

انواع تشک های مموری فوم

تشک های مموری فوم در اندازه ها، شکل ها و سبک های ساخت و ساز بسیار متنوعی هستند. فراتر از تفاوت های اختصاصی در ترکیبات و فرآیندهای مربوط به هر محصول فوم جداگانه، چندین نوع اساسی از فوم حافظه وجود دارد.

انواع مموری فوم

به طور کلی، سه نوع اصلی مموری فوم وجود دارد:

سنتی

این فوم حافظه اصلی و "کلاسیک" است. این اولین مموری فوم بود که برای استفاده مصرف کنندگان وارد بازار شد. مموری فوم سنتی طوری طراحی شده است که به بدن شما قالب بزند و به روشی که در بالا توضیح دادیم ساخته می شود. یکی از مسائل مربوط به مموری فوم سنتی این است که تمایل به حفظ گرما دارد، که می تواند باعث شود سطح خواب تشک هایی که از آن فوم استفاده می کنند به طرز ناراحت کننده ای گرم شود. دو نوع دیگر از مموری فوم تا حدی برای رفع این مشکل ایجاد شده‌اند.

سلول باز

مموری فوم سلول باز همان مواد مموری فوم سنتی را دارد اما ساختار داخلی متفاوتی دارد. تشک های فوم حافظه سلول باز دارای جیب های داخلی (یا "سلول های باز") هستند که اجازه تهویه و جریان هوا را در سراسر تشک می دهند که به پخش گرما کمک می کند.

تشک‌های فوم حافظه سلول باز در اصل، چگالی کمتری داشتند، که گاهی اوقات بر استحکام تشک تأثیر می‌گذاشت و باعث می‌شد کمتر احساس حمایت کنند. با این حال، فن‌آوری‌های جدید تولید برای رسیدگی به این موضوع و در عین حال حفظ ساختار سلول باز تشک (و در نتیجه حفظ اثر خنک‌کننده) توسعه یافته‌اند.

ژل

نوع دیگری از مموری فوم دارای ژل در ساخت آن است. ژل ها معمولاً با پمپ کردن میکرو دانه های ژل به داخل کف به تشک اضافه می شوند. این ریزدانه ها جیب هایی شبیه به جیب های موجود در تشک های سلول باز ایجاد می کنند. این ژل‌ها به‌جای اینکه هوا را از تشک عبور دهند، عموماً مواد «تغییر فاز» هستند، به این معنی که به طور فعال گرما را جذب و از بدن شما آزاد می‌کنند.

برخی از تشک‌ها از فوم‌هایی استفاده می‌کنند که فقط برای یکی از این دسته‌بندی‌ها مناسب است، اما بسیاری از تشک‌های مموری فوم مدرن، اگر نه هر سه، چندین و چند را در خود جای داده‌اند.

علاوه بر این سه نوع اصلی، برخی از توسعه دهندگان تشک مموری فوم اکنون مواد دیگری را به تشک های خود اضافه می کنند، اغلب به طور خاص برای خنک سازی. یکی از این مواد مس است. مس بسیار رسانا است و وقتی در تشک های مموری فوم استفاده می شود، هم به پخش گرما و هم از بین بردن رطوبت کمک می کند. تشک هایی وجود دارند که با توصیف هر سه نوع اصلی مموری فوم که مس را در ساخت خود دارند مطابقت دارد.

یکی دیگر از نوآوری های در حال ظهور در فوم حافظه، توسعه فوم های سازگار با محیط زیست است. این مموری فوم های سازگار با محیط زیست (یا "مموری فوم های سبزتر") از مواد گیاهی بیشتری نسبت به تشک های معمولی مموری فوم استفاده می کنند. به عنوان مثال، ممکن است برخی از ترکیبات و مشتقات مبتنی بر نفت مورد استفاده در تولید مموری فوم استاندارد را با ترکیبات و مشتقات ساخته شده از روغن سویا یا ذرت جایگزین کنند. این تکنیک‌های ساخت هنوز نسبتاً جدید هستند، اما با توسعه فناوری رایج‌تر می‌شوند.

تشک سازی

مموری فوم در تشک ها به روش های مختلفی استفاده می شود. برای یک چیز، تشک های مموری فوم مختلف ساختارهای متفاوتی دارند که برای دستیابی به کیفیت های خاص طراحی شده اند. با این حال، یک الگوی اساسی وجود دارد که بیشتر تشک های مموری فوم از آن پیروی می کنند، حتی اگر اجزای منحصر به فرد متفاوت باشند. این قالب دارای سه جزء است:

مزایا و معایب مموری فوم

تشک‌های مموری فوم علاوه بر حس منحصر به فرد فوم، ویژگی‌های خاص دیگری نیز دارند که برخی از آنها باعث می‌شود مردم آن‌ها را دوست داشته باشند و برخی از آن‌ها می‌توانند افراد را خاموش کنند. بسیاری از مردم احساس تطبیقی ​​فوم مموری فوم را دوست دارند، اما برای همه مناسب نیست و برخی فوم حافظه را کاملاً ناراحت کننده می‌دانند. از معایب تشک مموری فوم می‌توان به نرمی بیش از حد، تنظیم دمای ضعیف و بوی بد اولیه گاز اشاره کرد.

بنابراین هنگام صحبت در مورد مموری فوم، مهم است که هم به مزایای گزارش شده و هم به شکایات رایج گزارش شده توجه کنید.

فوم حافظه جانبی

کاهش فشار را فراهم می‌کند: فوم مموری به بدن منحرف می‌شود و از گرما و فشار بدن خود برای مطابقت با شکل شما استفاده می کند. این می‌تواند در قسمت هایی از بدن که بیشترین فشار را در طول خواب روی آنها وارد می کنیم، مانند باسن، شانه ها و گردن، تسکین دهد. اعمال فشار منظم و نامتناسب بر روی آن قسمت‌های بدن می‌تواند باعث درد در هنگام بیدار شدن و همچنین مشکل در به خواب رفتن و ماندن در خواب شود.

برای برخی از افراد، به خصوص آنهایی که درد مفاصل یا آرتریت دارند، ویژگی های کانتور فوم حافظه می‌تواند با توزیع یکنواخت وزن و کاهش استرس از نقاط فشار رایج، درد و ناراحتی را کاهش دهد.

تراز ستون فقرات را افزایش می‌دهد: یکی دیگر از ویژگی های کانتورینگ مموری فوم این است که برای بسیاری از افرادی که می‌خوابند، تراز ستون فقرات را بهبود می بخشد و حمایت کمری را فراهم می کند. وقتی سطحی مانند مموری فوم به انحناهای طبیعی بدن پاسخ می‌دهد، پیدا کردن موقعیت‌هایی برای خوابیدن که ستون فقرات شما را در راستای خنثی نگه می‌دارد، آسان‌تر است. این می‌تواند از چرخش و چرخش در شب و همچنین کمردرد و درد در صبح جلوگیری کند.

مقاوم در برابر آلرژن: یکی از مزایای اصلی تشک های مموری فوم این است که در برابر تجمع آلرژن های رایج برای افراد مبتلا به آلرژی مقاومت می‌کنند. تشک های مموری فوم به دلیل ساختار متراکم خود، کمتر مواد آلرژی زا مانند گرد و غبار، کپک و سایر محرک های رایج را جذب و جمع می‌کنند.

انتقال حرکت را کاهش می‌دهد: برای زوج‌ها و هم‌خوابان‌ها – به‌ویژه آن‌هایی که سبک می‌خوابند – اطمینان از اینکه اگر همسرتان حرکت کند یا شب‌ها بیدار شود، نمی‌توانید آن را احساس کنید، هنگام در نظر گرفتن تشک بسیار مهم است.

اگر جلوگیری از انتقال حرکت برای شما در اولویت است، مموری فوم مزیت قابل توجهی دارد. به دلیل چگالی مموری فوم و نحوه واکنش و توزیع فشار آن، عملکرد خوبی در حفظ حرکت یک قسمت از تخت بر روی قسمت دیگر تخت دارد.

بی صدا: تشک های مموری فوم نیز به دلیل بی‌صدا بودن قابل توجه هستند. این برای زوج‌هایی که نمی‌خواهند افراد مهم خود را هنگام بلند شدن از رختخواب بیدار کنند، مهم است، اما همچنین برای هر کسی که نمی‌خواهد با صدای جیر جیر، ناله یا صداهای مختلف دیگری که می‌تواند ناشی از سروصدای خاصی باشد، اذیت شوند. بستر.

مموری فوم مضرات

حفظ گرما: یکی از شکایات اصلی تشک های مموری فوم این است که گرما را به دام می‌اندازند و به طور ناخوشایندی گرم می‌شوند. از آنجا که آنها برای پاسخ به گرمای بدن طراحی شده اند و به دلیل چگالی مواد، فوم حافظه در واقع می‌تواند کاملاً گرم شود، مخصوصاً مموری فوم سنتی.

اگرچه نوآوری‌هایی در فناوری فوم حافظه برای رفع این مشکل وجود دارد (مانند فوم‌های سلول باز و ژل و سایر روش‌های ساخت خنک‌کننده)، اما هنوز هم معمولاً گرما را بیشتر از سایر انواع تشک حفظ می‌کنند. این می تواند باعث ایجاد مشکل در به خواب رفتن و ماندن در خواب شود، به خصوص اگر از قبل گرم می‌خوابید.

هزینه: یکی دیگر از مسائل مربوط به مموری فوم این واقعیت است که آنها نسبت به تشک های دیگر گران تر هستند. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که تشک مموری فوم با کیفیت بالا تهیه کنید: به عنوان مثال، در مقایسه با تشک های فنر داخلی با کیفیت مشابه، تشک های مموری فوم معمولاً دارای قیمت بالاتری هستند.

با فراگیرتر شدن تشک های مموری فوم، و به ویژه با محبوبیت بیشتر شرکت های تشک در جعبه، هزینه عمومی تشک های فوم مموری کاهش یافته است . با این حال، هنوز هم، در کل، گزینه گران‌تر است.

ضد آب نیست: تشک های مموری فوم (و همچنین روکش ها و بالش های مموری فوم ) ممکن است در اثر آب و به طور کلی در اثر رطوبت/مایع آسیب ببینند. مایعات می‌توانند کف را تخریب کرده و طول عمر تشک مموری فوم را کاهش دهند. اگر در یک منطقه با رطوبت بالا زندگی می کنید، یا اگر کودک خردسال یا حیوان خانگی دارید که مستعد ریزش یا تصادف است، این امر به ویژه ناخوشایند است. همچنین تمیز کردن تشک مموری فوم را دشوار می‌کند.

احساس "گیرکردن": برخی از افراد متوجه می‌شوند که احساس  مموری فوم می‌تواند باعث شود احساس غرق شدن بیش از حد در تشک را در آنها ایجاد کند، به طوری که احساس می‌کنند در مواد گیر کرده یا مکیده شده اند. این می‌تواند حرکت در طول شب را دشوارتر کند و برخی افراد معمولاً آن را ناراحت کننده یا آزاردهنده می‌دانند. غرق شدن تشک مموری فوم با بالا رفتن سن تشک افزایش می‌یابد، بنابراین افرادی که به طور خاص با این احساس ناامید شده اند با گذشت زمان از آن بیشتر خوششان نمی‌آید.

تشک های مموری فوم زمانی که برای اولین بار تولید می‌شوند بوی مشخص و شبیه به مواد شیمیایی دارند. این به عنوان "خارج از گاز" نامیده می‌شود. به طور کلی، بو در عرض 24 ساعت پس از جعبه گشایی از بین می‌رود، اما گاهی اوقات ممکن است برای هفته ها باقی بماند. تشک‌های مموری فوم که از مواد ارزان‌تر استفاده می‌کنند، گازگیری قوی‌تر و طولانی‌تری دارند.

سنگین/سخت در جابجایی: این روزها، بسیاری از تشک های مموری فوم به صورت یک تشک در یک جعبه عرضه می‌شوند که این توهم سبک وزن بودن را ایجاد می کند. با این حال، به طور کلی این مورد نیست. هنگامی که تشک مموری فوم راه اندازی می‌شود، به طور متوسط ​​کمی سنگین تر از سایر انواع تشک است.

این می تواند هنگام تلاش برای بلند کردن تشک برای تعویض ملحفه ها یا هنگام تلاش برای تغییر موقعیت تشک، مشکلاتی ایجاد کند. همچنین هنگام جابجایی می‌تواند درد بزرگی باشد، به خصوص وقتی صحبت از تشک در جعبه باشد، زیرا احتمالا بیرون آوردن تشک از اتاق بسیار سخت تر از آوردن آن خواهد بود.

مموری فوم در تشک

نحوه انتخاب تشک مموری فوم مناسب

اگر تصمیم گرفته اید که مموری فوم انتخاب مناسبی برای شما به نظر می رسد، هنوز چیزهای خوبی وجود دارد که باید هنگام جستجوی بهترین تشک خود بدانید. در اینجا چند نکته کلی در مورد آنچه که باید در تشک مموری فوم جستجو کنید آورده شده است

استحکام

تشک ها دارای سطوح مختلف سفتی هستند. استحکام تشک به طور کلی در مقیاسی بین بسیار نرم و بسیار سفت توصیف می شود که اغلب به صورت عددی بین 1 (بسیار نرم) و 10 (بسیار سفت) تقسیم می‌شود. آن را به عنوان یک سناریوی ظریف‌تر Goldilocks و Three Bears در نظر بگیرید: برخی از افراد تشک‌های خود را بسیار سفت، برخی آن‌ها را بسیار نرم و برخی آن‌ها را در وسط دوست دارند.

بیشتر تشک ها در فروشگاه یا آنلاین به عنوان فرود در جایی در مقیاس نرم توصیف می‌شوند. با این حال، اگر این اطلاعات وجود ندارد یا اگر به اندازه کافی دقیق نیست، می‌توانید به دنبال رتبه بندی انحراف بار فرورفتگی (ILD) باشید. این اساساً معیاری برای استحکام است: هرچه رتبه ILD بالاتر باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که تشک سفت تر باشد. با توجه به نحوه امتیازدهی ILDها، هر لایه از تشک (یعنی راحتی، انتقال، پشتیبانی و غیره) امتیاز ILD مخصوص به خود را دارد و سپس تشک به عنوان یک کل دارای امتیاز ILD کلی است. در مقیاس ILD، تشکی با ILD کلی 10 بسیار نرم است، در حالی که تشکی با ILD 50 بسیار سفت است . اگر چیزی در وسط می‌خواهید، با آن معیارها قضاوت کنید.

تراکم

چگالی مموری فوم اندازه گیری میزان فوم واقعی در هر لایه از تشک است. فوم مموری در انواع مختلفی از چگالی های مختلف وجود دارد که بر حسب پوند بر فوت مکعب (PCF) اندازه گیری می‌شود. به طور کلی، هرچه چگالی فوم بیشتر باشد، شکل، کشسانی و ساختارهای نگهدارنده خود را طولانی‌تر نگه می‌دارد. با این حال، فوم‌های با چگالی بالاتر نیز تمایل دارند گرم‌تر بخوابند.

اگر دمای متوسطی دارید (یعنی زیاد گرم نمی‌خوابید)، چگالی خوبی که تفاوت بین طول عمر و حفظ گرما را کاهش می‌دهد حدود 3.0-5.0 PFC است.

ضخامت

وقتی صحبت از تشک های مموری فوم می‌شود، ضخامت به این معناست که تشک از کناره چند اینچ اندازه می‌گیرد. این با چگالی متفاوت است: به عنوان مثال، سه اینچ فوم می‌تواند دارای امتیاز ILD 10 یا 50 باشد. ضخامت تشک های فوم حافظه از حدود 6 اینچ تا حدود 14 اینچ متغیر است. به عنوان یک قاعده، تشک‌های ضخیم‌تر از تشک‌های نازک‌تر حمایت بیشتری می‌کنند و بسته به تشک می‌توانند نرم‌تر باشند.

علاوه بر ضخامت تشک به طور کلی، باید ضخامت هر سطح را نیز در نظر بگیرید. تشک های مموری فوم در صورتی بهترین عملکرد را دارند که حداقل چهار اینچ از فوم راحتی و انتقال ترکیبی بین سطح خواب و پایه تشک وجود داشته باشد. این به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که بدون ایجاد ناراحتی تشک، از مزایای هسته پشتیبانی برخوردار خواهید شد.

گواهینامه های تست استاندارد

تشک‌های مموری فوم با کیفیت پایین‌تر می‌توانند دارای مواد افزودنی باشند که می‌توانند مواد را تخریب کنند، طول عمر تشک را کاهش دهند، و حتی احتمالاً باعث تحریک و/یا ایجاد بخاراتی شوند که از نظر سلامتی مشکوک است. هنگام انتخاب تشک خود، باید مراقب گواهینامه Certipur-US باشید. این یک مهر تأیید است که تضمین می‌کند که مموری فوم موجود در تشک بدون مواد شیمیایی خاصی ساخته شده است که می‌تواند برای تشک و احتمالاً برای سلامتی شما مضر باشد.

تشک دارای گواهینامه Certipur-US با هیچ جیوه، سرب، فلزات سنگین یا فرمالدئید ساخته نمی‌شود. آنها همچنین بدون فتالات (روان کننده هایی که ممکن است برای سلامت باروری مضر باشند) و PBDE (دی فنیل اترهای پلی برومینه، یک ماده بازدارنده شعله که در ایالات متحده به دلیل اثرات منفی بر سلامتی ممنوع است، اما گاهی اوقات در تولید تشک در خارج از کشور استفاده می شود) ساخته شده اند. این تشک های تایید شده همچنین دارای غلظت کمتری از ترکیبات آلی فرار (VOCs) هستند، که علت اصلی بوی شیمیایی ناشی از خروج گاز است.

انتخاب یک تشک با فوم تایید شده باعث می‌شود که در مورد کیفیت، طول عمر و ایمنی تشک خود نگران نباشید، بنابراین ارزش آن را دارد که قبل از انجام کار، بررسی کنید که آیا تشک دارای گواهینامه است یا خیر.

منبع: www.sleepfoundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *