• چرا خواب برای ورزشکاران مهم است؟
  • چگونه خواب به وضعیت روانی ورزشکار کمک می‌کند
  • چگونه خواب بر عملکرد ورزشی تأثیر می‌گذارد؟
  • چگونه خواب برای ورزشکاران متفاوت است؟
  • نکات بهداشتی خواب برای ورزشکاران

ورزشکاران می دانند که فعالیت بدنی جزء مهمی از یک سبک زندگی سالم است. ورزش منظم باعث افزایش طول عمر می شود. و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان ها را کاهش می دهد. ورزش همچنین می تواند خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و به خواب بهتر کمک کند .

ورزشکاران برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشند باید در تمام جنبه های زندگی خود آماده شوند. آنها به طور منظم تمرین می کنند، وعده های غذایی و میان وعده های سالم می خورند و زمانی را برای استراحت، ریکاوری و خواب اختصاص می دهند. هنگامی که یک منطقه کمبود داشته باشد، عملکرد کلی می تواند آسیب ببیند. خواب مطمئناً از این قاعده مستثنی نیست!

چرا خواب برای ورزشکاران مهم است؟

هم برای ورزشکاران و هم برای افراد غیر ورزشکار، خواب برای سلامت و تندرستی کلی ضروری است. همه افراد برای اینکه احساس بهبودی کنند و بهترین عملکرد خود را داشته باشند به خواب نیاز دارند روز بعد. سایر مزایای فیزیکی عبارتند از:

چگونه خواب به وضعیت روانی ورزشکار کمک می‌کند

خواب به همه کمک می کند تا خاطرات را حفظ و تثبیت کنند. وقتی ورزشکاران مهارت های جدیدی را تمرین می کنند یا یاد می گیرند، خواب به شکل گیری خاطرات کمک می کند و به بهبود عملکرد در آینده کمک می کند. بدون خواب، مسیرهایی در مغز که به شما امکان می دهد یاد بگیرید و خاطرات بسازید، تشکیل یا حفظ نمی شوند.

خواب برای پردازش شناختی نیز ضروری است. از دست دادن خواب با کاهش عملکرد شناختی مرتبط است. این می تواند اثرات نامطلوبی بر ورزشکارانی داشته باشد که ورزش آنها به سطح بالایی از عملکرد شناختی نیاز دارد، مانند تصمیم گیری و سازگاری با موقعیت های جدید.

همچنین، همانطور که ورزش می تواند به بهبود یا حفظ سلامت روان کمک کند، خواب نیز برای حفظ سلامت روان ورزشکار مهم است. خواب با کیفیت با بهبود خلق و خوی کلی مرتبط است. خواب سالم از تحریک پذیری جلوگیری می کند و خطر پیشرفت هایی مانند افسردگی را کاهش می دهد.

چگونه خواب بر عملکرد ورزشی تأثیر می‌گذارد؟

افزایش کمیت و کیفیت خواب به ورزشکاران کمک می کند تا عملکرد خود را در بسیاری از زمینه های مرتبط با نیازهای ورزش بهبود بخشند.

کمبود خواب بر عملکرد ورزشکار تأثیر می‌گذارد

کیفیت و کمیت خواب نامناسب منجر به اثرات منفی متعددی در هر فردی می شود. از نظر ذهنی، کم خوابی توانایی واکنش سریع و روشن فکر کردن را کاهش می دهد. افرادی که کم خواب هستند بیشتر احتمال دارد تصمیمات نادرست بگیرند و ریسک کنند. کمبود خواب همچنین تحریک پذیری و خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد. از نظر فیزیکی، کمبود خواب خطر بسیاری از نگرانی های پزشکی از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا، بیماری کلیوی و سکته را افزایش می‌دهد.

در حالی که خواب با کیفیت اثرات مثبتی به ویژه بر عملکرد ورزشی دارد، کمبود خواب برای عملکرد مضر است. وقتی ورزشکاران خواب کافی نداشته باشند، نگرانی های زیادی ممکن است ایجاد شود:

ریکاوری ورزشکاران در خواب

چگونه خواب برای ورزشکاران متفاوت است؟

شواهد نشان می دهد که خواب بیشتر یا خواب طولانی مدت می تواند برای ورزشکاران، بهبودی و عملکرد آنها مفید باشد. توصیه ها برای ورزشکاران بین هفت تا نه ساعت در شب است . ورزشکاران نخبه تشویق می شوند که حداقل 9 ساعت در شب بخوابند و خواب را به اندازه تمرینات ورزشی و رژیم غذایی اهمیت دهند. در مقابل، افرادی که در حد متوسط ​​ورزش می کنند احتمالاً به اندازه ورزشکاران نخبه نیازی به خواب ندارند. دستورالعمل های استاندارد خواب مناسب هستند.

در حالی که برای برخی از افراد خواب‌آلود، مانند افراد مبتلا به بی‌خوابی، چرت زدن پس از یک شب خواب ناکافی توصیه نمی‌شود. می تواند برای ورزشکاران مفید باشد. ورزشکارانی که خواب ناکافی شبانه را پیش بینی می کنند نیز می توانند از طولانی شدن خواب خود بهره مند شوند در شب های قبل خواب اضافی قبل از رویدادهایی مانند سفر به مسابقات، قبل از یک مسابقه سنگین و در زمان بیماری یا آسیب تشویق می شود.

برای برخی از ورزشکاران، زود بیدار شدن بیشتر از دیر بیدار ماندن تأثیر منفی دارد. مطالعه روی ورزشکاران جودو نشان داد که کم خوابی در پایان زمان خواب (یعنی صبح زود) باعث کاهش قدرت می شود. 

و قدرت عضلانی روز بعد. اگر زمان‌های بیداری زودهنگام بر عملکرد شما تأثیر می‌گذارد، برای تعیین یک برنامه تمرینی و مسابقه‌ای که بهترین نیازهای شما را برآورده می‌کند، با مربی خود مشورت کنید.

مراحل خواب برای ورزشکاران

عملکردهای مختلفی در هر یک از مراحل خواب اتفاق می افتد و همه برای داشتن خوابی سالم ضروری هستند. اما آیا بخش هایی از چرخه خواب وجود دارد که به ویژه برای ورزشکاران مفید باشد؟

نتایج مطالعه شطرنج بازان نروژی چنین پیشنهاد کنید از بین بازیکنان مورد مطالعه، کسانی که رتبه شطرنج خود را بهبود بخشیدند الگوهای خواب متفاوتی با بازیکنانی داشتند که رتبه شطرنج آنها کاهش یافته بود. الگوهای خواب بازیکنان بهبودیافته خواب با حرکت سریع چشم (REM) کمتر، میزان خواب عمیق بیشتر و نرخ تنفس کمتر داشتند.

با تشک های طبی دکتربیست خوابی عمیق را تجربه کنید

تشک های طبی و طبی فنری دکتربیست

نکات بهداشتی خواب برای ورزشکاران

بهداشت خواب برای همه افراد مهم است که خوب بخوابند. اجزای مشترک عبارتند از:

علاوه بر این نکات بهداشتی خواب، عادات دیگری که به ویژه برای ورزشکاران مهم است عبارتند از:

جت لگ در ورزشکاران

یکی دیگر از جنبه های کیفیت خواب که ورزشکاران باید در نظر بگیرند، اثرات جت لگ است. هنگام سفر به مناطق زمانی مختلف برای مسابقات، ورزشکاران می توانند از فاز شبانه روزی طبیعی خود خارج شوند. این بدان معناست که ورزشکاران ممکن است دچار خستگی یا ناتوانی در انجام بهترین عملکرد خود شوند. به عنوان مثال، تیم های فوتبال ساحل غربی آمریکا به طور قابل توجهی بهتر بازی می‌کنند  در طول بازی های خانگی عصر نسبت به تیم های میهمان ساحل شرقی.

برای مبارزه با اثرات منفی جت لگ، ورزشکاران باید نکات بهداشتی خواب اضافی را برای سفر در نظر بگیرند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *