• آیا راه رفتن در خواب یک اختلال خواب است؟
  • راه رفتن در خواب چقدر رایج است؟
  • خطرات راه رفتن در خواب چیست؟
  • دلایل راه رفتن در خواب چیست؟
  • راه رفتن در خواب چگونه درمان می شود؟
  • آیا بیدار کردن شخصی که در خواب راه می رود بی خطر است؟

راه رفتن در خواب که به طور رسمی به عنوان خواب آور شناخته می‌شود، یک اختلال رفتاری است که در طول خواب عمیق منشأ می‌گیرد و منجر به راه رفتن یا انجام سایر رفتارهای پیچیده در حالی که عمدتاً در خواب است، می‌شود. در کودکان شایع تر از بزرگسالان است و اگر فردی سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشد، کم خواب باشد یا مستعد بیداری های مکرر در شب باشد، احتمال بروز آن بیشتر است.

حوادث در طول این دوره ها می‌تواند باعث آسیب شود و راه رفتن در خواب با خواب بدتر و خواب آلودگی در طول روز همراه است. درمان فعال ممکن است برای بسیاری از افراد ضروری نباشد، اما زمانی که اپیزودها مکرر یا شدیدتر باشند، چندین گزینه درمانی ممکن است سودمند باشند.

آیا راه رفتن در خواب یک اختلال خواب است؟

راه رفتن در خواب نوعی اختلال خواب است که به پاراسومنیا معروف است. پاراسومنیا یک رفتار غیر طبیعی در هنگام خواب است. در واقع، پاراسومنیا مرزی بین خواب و بیداری دارد به همین دلیل است که اعمالی که در طول دوره های پاراسومنیا رخ می‌دهد غیر طبیعی است.

پاراسومنیا را می توان بر اساس بخشی از چرخه خواب که در طی آن رخ می‌دهد طبقه بندی کرد. راه رفتن در خواب در طول خواب غیر REM (NREM) اتفاق می‌افتد، معمولاً در مرحله 3 چرخه خواب، که به عنوان خواب عمیق نیز شناخته می شود. همراه با پاراسومنیاهای دیگر مانند صحبت کردن در خواب ، برانگیختگی های گیج کننده و وحشت در خواب، راه رفتن در خواب به عنوان یک اختلال برانگیختگی NREM طبقه بندی می‌شود.

علائم راه رفتن در خواب چیست؟

مهم است که بدانیم، علیرغم نام، راه رفتن در خواب به پیاده روی محدود نمی‌شود. اپیزودهای راه رفتن در خواب می‌تواند شامل اقدامات مختلف ساده یا پیچیده باشد و می‌تواند بین چند ثانیه تا نیم ساعت طول بکشد، زمانی که فرد یا گیج از خواب بیدار می‌شود یا به تنهایی به رختخواب باز می گردد. در موارد کمتر، رفتارها می‌تواند خشن یا پیچیده تر باشد، از جمله تلاش برای رانندگی. یک قسمت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یکی از علائم کلیدی راه رفتن در خواب و سایر پاراسومنیاهای NREM این است که فرد عملاً هیچ وقت زمانی که از خواب بیدار می شود به خاطر نمی‌آورد. به همین دلیل، آنها اغلب در مورد راه رفتن در خواب از یکی از اعضای خانواده یا هم خانه خود یاد می‌گیرند. یکی دیگر از عناصر رایج پاراسومنیا NREM این است که معمولاً در نیمه اول شب رخ می‌دهد، زمانی که فرد تمایل دارد درصد بیشتری از زمان خود را در مراحل خواب عمیق NREM بگذراند.

راه رفتن در خواب چقدر رایج است؟

این واقعیت که افرادی که راه رفتن در خواب را به یاد می‌آورند، اپیزودها را به خاطر نمی‌آورند، تعیین دقیق دفعات وقوع آن را دشوار می کند. علاوه بر این، مطالعات گاهی اوقات راه رفتن در خواب را به روش های مختلفی تعریف می‌کنند. در تلاش برای توضیح این مشکلات روش شناختی، یک متاآنالیز 51 مطالعه جداگانه در مورد راه رفتن در خواب را در نظر گرفت و نتیجه گرفت که 5٪ از کودکان و 1.5٪ از بزرگسالان در 12 ماه گذشته یک قسمت را تجربه کرد.

با بالش هلی طبی دکتربیست از درد های ناحیه گردن خلاص شوید

بالش های طبی و مموری فوم دکتربیست

خطرات راه رفتن در خواب چیست؟

راه رفتن در خواب می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. اگر فردی هنگام راه رفتن یا دویدن زمین بخورد یا با چیزی برخورد کند، ممکن است آسیب ببیند. استفاده نادرست از اجسام نوک تیز یا تلاش برای رانندگی با ماشین در طول یک اپیزود می تواند تهدید کننده زندگی باشد. رفتار خشونت آمیز می تواند به خوابگرد یا دیگران آسیب برساند.

اقدامات در طول دوره راه رفتن در خواب ممکن است باعث خجالت شود. به عنوان مثال، ممکن است فردی از رفتارهای صریح جنسی، طغیان های پرخاشگرانه یا ادرار کردن در مکان نامناسب احساس شرم کند.

مطالعات نشان داده است افرادی که در خواب راه می‌روند، دارای سطوح بالاتری از خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و علائم بی خوابی هستند. مشخص نیست که آیا این مشکلات به دلیل اختلالات واقعی راه رفتن در خواب به وجود می‌آیند یا اینکه یک عامل زمینه ای بر خواب آنها تأثیر می گذارد که آنها را در معرض خطر راه رفتن در خواب و خواب آلودگی در طول روز قرار می‌دهد.

علاوه بر این، راه رفتن در خواب می‌تواند عواقبی برای شریک تختخواب، هم اتاقی ها و/یا هم خانه ها داشته باشد. اپیزودها می توانند باعث اختلال در خواب آنها شوند و می توانند تحت تأثیر منفی رفتار فرد در طول دوره قرار بگیرند.

دلایل راه رفتن در خواب چیست؟

متخصصان خواب بر این باورند که راه رفتن در خواب معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در مرحله‌ای از خواب عمیق است و تا حدی از خواب بیدار می‌شود، به گونه‌ای که فعالیت بدنی را آغاز کند در حالی که عمدتاً خواب است. عوامل مختلفی بر میزان احتمال وقوع این نوع بیداری جزئی تأثیر می‌گذارد:

کودکانی که راه رفتن در خواب دارند ممکن است متوجه شوند که با بزرگ‌تر شدن این دوره‌ها از بین می‌روند، یا ممکن است در بزرگسالی به راه رفتن در خواب ادامه دهند. حتی اگر بیشتر راه رفتن در خواب از دوران کودکی شروع می شود، این وضعیت می تواند در بزرگسالی نیز شروع شود.

علت یابی و راه درمان راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب چگونه درمان می‌شود؟

درمان راه رفتن در خواب بستگی به سن بیمار، دفعات وقوع آن و میزان خطرناک یا مخرب بودن این دوره دارد. برای کودکان و بزرگسالان، بهتر است نگرانی‌های خود را در مورد راه رفتن در خواب با دکتری مطرح کنید که می‌تواند برای یافتن محتمل‌ترین علت و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب تلاش کند.

در بسیاری از موارد، راه رفتن در خواب نیازی به درمان فعال ندارد، زیرا موارد نادر هستند و خطر کمی برای فرد خوابیده یا اطرافیان او ایجاد می‌کنند. اپیزودها اغلب با افزایش سن کمتر می شوند، بنابراین برای برخی افراد، راه رفتن در خواب به خودی خود با درمان خاصی برطرف می‌شود.

هنگامی که لازم است اقداماتی برای مقابله با راه رفتن در خواب انجام شود، تعدادی رویکرد وجود دارد که ممکن است در یک برنامه درمانی گنجانده شود.

از بین بردن خطرات ایمنی

کاهش آسیب یک نکته مهم برای افرادی است که راه رفتن در خواب را انجام می‌دهند. برخی از راه هایی که می توان خطرات ایمنی را کاهش داد عبارتند از:

درمان علل زمینه ای

اگر راه رفتن در خواب فرد با یک اختلال زمینه ای مانند OSA یا RLS مرتبط باشد، درمان آن وضعیت ممکن است راه رفتن در خواب را برطرف کند. به طور مشابه، اگر استفاده از آرام بخش ها یا سایر داروها به راه رفتن در خواب کمک می کند، پزشک ممکن است تغییر دوز یا تغییر دارو را توصیه کند.

بیداری پیش بینی شده

بیداری پیش‌بینی‌کننده، بیدار کردن کسی است که اندکی قبل از احتمال وقوع یک دوره راه رفتن در خواب. از آنجایی که راه رفتن در خواب به مرحله خواب خاصی مرتبط است، اغلب هر شب تقریباً در همان زمان اتفاق می افتد. بیدار کردن کسی درست قبل از آن زمان می تواند از بیداری نسبی که می تواند راه رفتن در خواب را تحریک کند، جلوگیری می‌کند.

بیداری پیش بینی شده در کمک به بسیاری از کودکان در توقف راه رفتن در خواب موثر بوده است. ممکن است برای دیگران مفید باشد اما در بیماران بزرگسال به دقت مطالعه نشده است.

بهبود بهداشت خواب

بهداشت خواب به محیط و عادات مربوط به خواب فرد اشاره دارد. بهداشت نامناسب خواب، مانند داشتن برنامه خواب ناسازگار یا نوشیدن کافئین یا الکل در نزدیکی زمان خواب می تواند به مشکلات خواب و کم خوابی کمک کند. علاوه بر این، استفاده از بهترین تشک برای نیازهای خود، با در نظر گرفتن وضعیت خواب و نوع بدن شما بسیار مهم است.

بهبود بهداشت خواب، خواب پایدارتر و قابل اعتمادتری را تشویق می کند و در عین حال خطر کمبود خواب را که می تواند راه رفتن در خواب را تحریک کند، کاهش می‌دهد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی گفتگو درمانی است که با افکار و اعمال منفی مقابله می کند. CBT برای بی خوابی (CBT-I) اثربخشی خود را در بهبود خواب نشان داده است، اغلب با بازنگری در مورد نحوه تفکر فرد در مورد خواب. سازگاری های CBT برای استرس و اضطراب وجود دارد، و استفاده دقیق از CBT، از جمله تکنیک های آرام سازی ، ممکن است به جلوگیری از قسمت های مربوط به استرس راه رفتن در خواب کمک کند.

دارو

هنگامی که سایر درمان ها موثر نیستند، ممکن است داروهایی برای جلوگیری از راه رفتن در خواب در نظر گرفته شود. به عنوان مثال می توان به بنزودیازپین ها و داروهای ضد افسردگی اشاره کرد. تحقیقات اولیه نشان داده است که ملاتونین ممکن است در رفع راه رفتن در خواب نیز مفید باشد.

هر دارویی، چه با نسخه و چه بدون نسخه، فواید و خطرات بالقوه ای دارد و پزشک در بهترین موقعیت برای تشخیص مناسب بودن آن در شرایط خاص هر فرد است.

آیا بیدار کردن شخصی که در خواب راه می رود بی خطر است؟

اکثر متخصصان توصیه می‌کنند از بیداری‌های سخت برای افرادی که در میانه راه رفتن در خواب هستند، خودداری کنند. از آنجایی که آنها از وضعیت خود آگاه نیستند، یک بیداری تکان دهنده ممکن است باعث ترس، سردرگمی یا خشم شود.

در صورت امکان، می‌توانید سعی کنید به آرامی یک فرد خوابگرد را راهنمایی کنید دور از خطرات احتمالی و بازگشت به رختخواب. یک صدای آرام و آرام بخش و حداکثر یک لمس ملایم ممکن است در هدایت آنها مفید باشد.

اگر لازم است فردی را که در خواب راه می‌رود از خواب بیدار کنید، سعی کنید این کار را تا حد امکان آرام انجام دهید و توجه داشته باشید که به احتمال زیاد پس از بیدار شدن از خواب بیدار می‌شود.

منبع: www.sleepfoundation.org 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *