• چگونه خواب آلودگی بیش از حد در طول روز درمان می‌شود؟
  • بهداشت خواب و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
  • چه داروهایی برای افراد مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد در دسترس است؟
  • آیا مکمل ها به درمان خواب آلودگی بیش از حد در طول روز کمک می‌کنند؟

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز (EDS) به خواب رفتن یا تمایل به خواب در زمانی که انتظار می‌رود فرد بیدار باشد، اشاره دارد. EDS می تواند بر هوشیاری، تمرکز، توجه و سلامت کلی تأثیر بگذارد. در حالی که EDS به خودی خود یک اختلال خواب نیست، ممکن است نشانه ای از سایر اختلالات مرتبط با خواب باشد. ما شرایط زمینه ای مربوط به EDS و همچنین گزینه های درمانی بالقوه را پوشش می‌دهیم.

چگونه خواب آلودگی بیش از حد در طول روز درمان می‌شود؟

درمان خواب آلودگی بیش از حد در طول روز بسته به اختلال زمینه ای متفاوت است. بهتر است با پزشک خود برای شناسایی دقیق علت EDS خود کار کنید تا یک برنامه درمانی موثر تهیه کنید. با توجه به اختلالات یا علل - اغلب با استفاده از ترکیبی از درمان ها - خواب آلودگی در طول روز بهبود می‌یابد.

وقتی نوبت به درمان EDS می‌رسد، پزشکان معمولاً یک یا چند اختلال زمینه ای را شناسایی می کنند و بر این اساس درمان را توصیه می‌کنند.

سایر علل EDS عبارتند از: بهداشت ناکافی خواب، استفاده بیش از حد از کافئین یا سایر محرک ها، مصرف مزمن مواد مخدر و الکل و خواب ناکافی. محرومیت از خواب که منجر به EDS می شود اغلب نتیجه تغییر الگوهای خواب است، مانند مواردی که به دلیل جت لگ یا شیفت کاری رخ می‌دهد .

عوارض خوابیدن بی اش حد

بهداشت خواب و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز

افراد مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد در طول روز نیز ممکن است بخواهند بهداشت خواب خود را بهبود بخشند. برای ارتقای بهداشت خواب و بهبود رفاه کلی می‌توان تعدادی تغییرات ساده در شیوه زندگی ایجاد کرد.

با محافظ تشک های دکتربیست خیال خودتون رو از کثیفی تشک راحت کنید

از انواع مدل محافظ های تشک دکتر بیست دیدن کنید

چه داروهایی برای افراد مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد در دسترس است؟

اگرچه داروهایی برای افراد مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد وجود دارد، اما اغلب آنها همراه با انواع دیگر درمان ها، درمان ها و اصلاح رفتار توصیه می‌شوند.

قبل از شروع یا قطع هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها از سابقه سلامتی شما، از جمله آلرژی ها، نگرانی های مربوط به سلامت روان، و شرایط فیزیکی آگاهی کامل دارند. همچنین، سایر داروها، مکمل های گیاهی یا داروهای بدون نسخه را که مصرف می کنید، با آنها در میان بگذارید، زیرا ممکن است با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشند.

اگر نسخه ای برای درمان خواب آلودگی بیش از حد در طول روز دریافت می کنید، دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک و داروساز خود را به دقت دنبال کنید. تا زمانی که از تأثیر دارو بر شما مطمئن نشدید از هر گونه فعالیت بالقوه خطرناک مانند رانندگی اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که این داروها می توانند عوارض جانبی مختلفی داشته باشند. به هر گونه عوارض جانبی که تجربه می کنید توجه داشته باشید و آن را به پزشک خود گزارش دهید.

آیا مکمل ها به درمان خواب آلودگی بیش از حد در طول روز کمک می کنند؟

برخی از قرص های کافئین بدون نسخه برای کمک به هوشیاری شما در نظر گرفته شده اند و می توانند به اندازه یک فنجان قهوه حاوی کافئین باشند.

. اگرچه برخی از این قرص ها ممکن است باعث افزایش انرژی شوند، اما می توانند عوارض جانبی منفی مانند بی قراری، سردرد و افزایش ضربان قلب نیز داشته باشند. کافئین بیش از حد نیز می تواند بر ریتم شبانه روزی شما تأثیر بگذارد و خواب شبانه را دشوارتر کند. همچنین، وقتی فرد به کافئین وابسته می شود، می تواند در ایجاد هوشیاری کمتر موثر باشد.

گاهی اوقات افراد به امید خواب بهتر، مکمل های گیاهی را انتخاب می کنند. انتخاب های رایج شامل بابونه، اسطوخودوس و کاوا است. با این حال، تحقیقات کمی در مورد این مکمل ها انجام شده است و شواهد کمی وجود دارد که تأثیر مثبت آنها بر خواب را نشان دهد. به عنوان مثال، به نظر نمی رسد بابونه به خواب بهتر افراد مبتلا به بی خوابی کمک کند، اما ممکن است به بهبود کیفیت خواب افراد بدون بی خوابی کمک کند. . از کاوا می توان برای درمان اضطراب استفاده کرد، اما تأثیر آن بر خواب به طور جامع بررسی نشده است. استفاده از کاوا ممکن است بر سلامت کبد تأثیر منفی بگذارد.

برخی از افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی از مصرف مکمل های ملاتونین قبل از خواب برای کمک به خوابیدن و بیدار شدن به موقع سود می برند. 

به طور کلی، بهتر است تا حد امکان به جای تکیه بر مکمل ها، روی کیفیت و کمیت خواب تمرکز کنید. یک برنامه روزانه و بهداشت خواب خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس راحتی کنید.

منبع : www.sleepfoundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *