مردم به دنبال بهترین تشک برای خرید هستند تا راحت بخوابند، تشک های فنری انتخاب خیلی از افراد می‌باشد اما بیشتر مردم نمی‌دانند بین انتخاب انواع تشک کدام تشک فنری برایشان بهتر است!

کدام فنر برای تشک بهتراست؟ فنر پاکتی یا فنر متصل

تشک با فنر های  متصل بونل (Bonnell) یا تشک با فنر‌های پاکتی (Pocket Spring)؟

در این مقاله به توضیح کامل فنرها، تفاوت های آن ها و کدام فنرتشک برای شما مناسب است می‌پردازیم، با من صالح تهرانی همراه باشید.

تشک با فنرهای متصل یا فنر بونل چیست؟

تشک فنرمتصل یا بونل(Bonnell) احتمالاً سنتی ترین فناوری تشک فنری موجود این روزها است اما اجازه ندهید که شما را فریب دهد که فکر کنید قدیمی است. کلاف های تشک فنر بونل (Bonnell) به هم متصل هستند و به شکل ساعت شنی می‌باشند به طوری که فنرها در وسط باریک تر هستند.

فنر متصل بونل برای تشک های فنری
فنر متصل بونل برای تشک فنری

از آنجایی که این فنرها محکمتر از فنرهای پاکتی هستند، تشک ساخته شده با آنها نیز سفت‌تر است. افرادی که خواهان تشک سفت‌تر و محکم‌تر هستند این تشک ها را ترجیح می دهند. مزایای بسیاری از این فنرهای متصل وجود دارد. اما، قبل از اینکه به آنجا برسیم، بیایید نگاهی به مفهوم فنر های متصل بونل Bonnell Spring بیندازیم:

تشک های فنری متصل (بونل Bonnell) معمولاً چگونه ساخته می شوند؟

فنرهای فلزی به شکل ساعت شنی هستند و هر فنر/کلاف با یک سیم ضخیم و محکم به چارچوب تشک متصل می شود. دوام و کیفیت مفتول های فلزی تعیین کننده کیفیت فنرهای Bonnell است. انتهای هر سیم پیچ به دور خود پیچیده می شود تا از طریق لایه های دیگر خراشیده نشود، سپس سیم پیچ ها به نوبه خود به سیم های بسیار محکم "پیگتیل" متصل می شوند که همه آنها را به هم متصل می کند. سیمی که قاب بیرونی را در بالا و پایین تشکیل می‌دهد ضخیم‌تر است تا به پشتیبانی از لبه کمک کند و به شما امکان می‌دهد بدون لیز خوردن روی لبه تخت بنشینید. همچنین براکت های فولادی ضخیم در امتداد لبه های تخت برای کمک به پشتیبانی از لبه وجود دارد.

به ضخامت سیمی که فنرها را تشکیل می دهد "کویل گیج" گفته می شود. هرچه سیم پیچ ضخیم تر باشد، گیج پایین تر است. اکثر تخت‌ها از کلاف‌هایی با 12 تا 15 استفاده می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید تخت در سمت سفت‌تر باشد، به دنبال 12-13 باشید و برای احساس فنری‌تر و نرم‌تر به 14-15 (فنرهای میکرو) نگاه کنید. هر چه گیج بالاتر باشد، سیم پیچ ها فنری تر و همچنین دوام کمتری خواهند داشت.
در مرحله دوم تعداد سیم‌پیچ‌ها(یک حلقه فنر) را می‌توان بر حسب تعداد حلقه‌هایی که سیم‌پیچ ایجاد می‌کند، اندازه‌گیری کرد که هر چه این عدد بیشتر باشد(حلقه فنرها) فنر محکم تر است. تخت خواب نرم‌تر و بادوام‌تر خواهد بود زیرا وزن افراد توسط فنرهای بیشتری تحمل می‌شود.

در زیر عکس تشک های فنر متصل را می‌بینید:

فنر متصل تشک های فنری

مزایای تشک فنری متصل با فنرهای بونل Bonnell

مزایای تشک فنری باهم بررسی می‌کنیم:

 • تشک سفت‌تر و محکم

این تشک ها ماهیت محکمی دارند و پشتیبانی ثابتی را در سراسر سطح تشک ارائه می دهند. تکنولوژی بونل کویل و استحکام آن حمایت محکمی از بدن می کند. نگهداری آنها آسان است و برای مدت طولانی دوام می آورند.
سیم پیچ ها طوری طراحی شده اند که صدای کمتری تولید کنند. لایه های مختلف روی فنرهای کویل باعث می‌شود به شما اطمینان می دهند که در هنگام خواب، حداکثر راحتی را داشته باشید.

 • پشتیبانی مداوم را ارائه می دهد

فنرهای بونل Bonnell پشتیبانی عالی از پشت را فراهم می کند، و آن را برای افراد مسن یا لاغرتر با بدن منحنی ایده آل می کند. این کمک می کند تا ستون فقرات و ماهیچه های اطراف آن را بالا ببرند و تراز کنند و پشتیبان قابل اعتمادی را ارائه دهند.

 • گردش هوای بهتر

فنرهای بونل داخل تشک گردش هوای بهتری را فراهم می کنند زیرا فضای بین سیم پیچ ها تهویه خوبی را ارائه می دهد و آنها را در شرایط آب و هوایی مختلف تشک مناسبی قرار می‌دهد.

 • قیمت بسیار مناسب

فنرهای متصل بونل قیمت بسیار مناسب تری دارند و دارای کیفیت بالایی هستند

 • بدون افتادگی و بادوام

سیم پیچ های فنر داخلی این تشک‌ها از افتادگی حمایت می کنند. سطح آنها تحت هر میزان فشار صرف نظر از وزن بدن به حالت اولیه برمیگردند، فنرها پشتیبانی ثابتی را در سرتاسر تشک ایجاد می کنند. این فنرهای بونل Bonnell می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند.

تشک با فنرهای منفصل پاکت اسپرینگ (Pocket Spring) چیست؟

در تشک های فنری پاکتی (Pocket Spring)، هر فنر به تنهایی می ایستد و در پاکت های پنبه ای محصور می‌شود تا فنرها در هم نگیرند یا به چیزی گیر نکنند. چون به یکدیگر متصل نیستند، به طور مستقل حرکت می کنند. این فنرهای ایستاده، مزایای خاصی را به این تشک می‌دهند که می‌توانند در یک تخت فنر پاکتی از آن بهره ببرند.
تشک مدل یونیک دکتربیست با فنرهای پاکتی تولید شده است.

فنر پاکتی تشک

تشک های فنر پاکتی معمولاً چگونه ساخته می شوند؟

پاکت هایی که فنرها را در خود جای می دهند در داخل پارچه ای پاکتی مانند بسته بندی شده است که دوخته شده یا با چسب بسته می شود اما خود فنرها می توانند به تنهایی حرکت کنند. هنگامی که به بخشی از سیستم فنر پاکتی فشار وارد می شود، فقط فنرفشار دیده فرو می رود، در حالی که بقیه بی حرکت می مانند. سپس هر فنر بسته بندی شده به یکدیگر متصل می شود تا یک سیستم فنر داخلی را تشکیل دهند. پارچه این فنرها را به هم متصل می کند و فضای کافی برای حرکت مستقل هر فنر باقی می‌گذارد.

فنر منفصل پاکتی که در تشک استفاده می‌شود
نحوه حرکت فنر پاکتی که در تشک استفاده می‌شود

مزایای تشک با فنرهای پاکتی (Pocket Spring)

مزایای تشک های فنر پاکتی را باهم بررسی می‌کنیم:

 • هیچ انتقال حرکتی وجود ندارد

  آیا تخت خود را با شریک زندگی یا حیوان خانگی خود به اشتراک می گذارید؟ اگر بله، ممکن است زمانی که حرکت یا فشار وارد شده به ناحیه ای دیگر را از جایی که هستید احساس کنید اما با تشک فنرپاکتی نمی‌توانید چنین چیزی را تجربه کنید. آنها به طور مستقل از یکدیگر حرکت می کنند و تنها به فشار اعمال شده مستقیماً روی آنها پاسخ می دهند. این مستقل بودن انتقال حرکت را کاهش می دهند و حرکات روی تخت مشترک شما مزاحم شما نمی‌شود.

 • تسکین درد و فشار

این تشک های فنرپاکتی وزن بدن شما را نگه می دارد و فشار و استرس را از نقاط وارد شده فشار کاهش می دهد. آنها به بدن شما اجازه می دهند به اندازه کافی عمیق فرو برود و وضعیت ستون فقرات را در یک راستا حفظ کند.

نحوه خوابیدن بر روی تشک با فنرهای پاکتی

 • ایده آل برای هر موقعیت خواب

یک بستر داخلی فنر پاکتی برای اطمینان از تراز ستون فقرات، پشتیبانی محکم و پایداری را فراهم می کند. هر لایه بستر عضلات و خستگی شما را جذب می کند و در عین حال موقعیت طبیعی ستون فقرات شما را حفظ می کند.

هر دو فنر متصل بونل Bonnell و یا فنر منفصل پاکتی Pocket Spring برای ایجاد سیستم تکیه گاه تشک استفاده می شوند و هر دو شباهت های زیادی دارند و در عین حال تفاوت های زیادی نیز دارند.

تشک فنر متصل بهتره یا فنر منفصل

در ادامه به بررسی تفاوت های استفاده از این 2 فنر می‌پردازیم:

 • سیستم پشتیبانی

فنرهای داخلی در تشک ها برای پشتیبانی استفاده می شود. در نتیجه، هنگامی که روی تخت دراز می کشید، بدن شما، به ویژه نواحی مرتبط با ستون فقرات، حمایت کافی برای حفظ وضعیت مناسب دریافت می کند. ستون فقرات ما با انحنای جزئی طراحی شده است، بنابراین پشت ما برای حفظ آن به حمایت نیاز دارد.
هر دوی این فنرها برای حمایت از بدن شما در نظر گرفته شده اند، اما فنرهای متصل بونل Bonnell پشتیبانی ثابتی را در سرتاسر تخت ایجاد می کنند، در حالی که فنرهای منفصل پاکتی Pocket Spring پشتیبانی شخصی را ارائه می دهند زیرا هر فنر با شکل بدن شما مطابقت دارد. بنابراین، در حالی که فنرهای بونل Bonnell پشتیبانی محکم تری را ارائه می دهند، تشک های فنر پاکتی پشتیبانی سفارشی تری را ارائه می‌دهند.

 • تسکین نقاط فشار

تشک فنر پاکتی Pocket Spring گزینه بهتری برای کاهش فشار است. همانطور که هر فنر به طور مستقل حرکت می کند تا بدن شما را شکل دهد. این باعث کاهش فشار و درد می شود.

از طرف دیگر فنرها متصل بونل Bonnell محکم تر هستند و با وزن یا شکل بدن شما سازگاری ندارند. وقتی روی تشک دراز می‌کشید، نقاط فشار مانند شانه‌ها و باسن به داخل تشک خیلی فرو نمی‌روند.

 • دوام تشک

دوام تشک توسط که به کیفیت مواد بستگی دارد. هر دوی این سیستم های فنری داخلی از نظر دوام بسیار مفید هستند. هر دو از فلزات محکم ساخته شده اند و به راحتی کنده یا فرسوده نمی شوند. البته که تشک های فنر متصل بونل Bonnell محکم تر و دوام بیشتری دارن اما به این معنا نیست که فنرهای پاکتی Pocket Spring دوام و کیفیت بالایی ندارند.

 • حساسیت حرکتی

حساسیت حرکتی چیزی است که در سیستم فنر متصل بونل Bonnell موجود نیست، زیرا کاملاً به یکدیگر متصل هستند. بنابراین هرگاه یک قسمت حرکت کند، کل سیستم سیم پیچ به حرکت در می آید. بنابراین هنگام خواب اگر حرکت می کنید، غلط می‌زنید یا می‌چرخید یا از روی تخت بلند می‌شوید، می توان آن را در طرف دیگر تخت نیز احساس کرد.
اما فنرهای پاکتی Pocket Spring مخصوصاً به دلیل حساسیت حرکتی یا بهتر بگوییم جداسازی حرکتی معروف هستند. همانطور که هر فنر به طور مستقل حرکت می کند، بنابراین حتی اگر در یک طرف تخت حرکت کنید، به هیچ وجه روی قسمت های دیگر تأثیر نمی‌گذارد. این کیفیت باعث می‌شود تشک‌های فنر پاکتی در بین زوج‌ها یا افراد بچه‌دار محبوبیت زیادی داشته باشند.

 • تنفس بهتر | کنترل دما

در میان انواع تشک، تشک با فنر های متصل بونل Bonnell بهترین تشک تهویه یا تنفس پذیر است. طراحی آن فضای زیادی را برای جریان هوا فراهم می کند که تشک قابل تنفس باقی می ماند و دما در تمام فصول ثابت باقی خواهد ماند.
تشک های فنر پاکتی Pocket Spring نیز بسیار قابل تنفس و حساس به دما هستند، زیرا ساختار فنر پاکتی مانند Bonnell فضای کافی برای عبور هوا از تشک را فراهم می کند و اجازه نمی دهد گرما در داخل تشک محبوس شود.

 • محدوده قیمت

از نظر قیمت، تشک های فنری پاکتی Pocket Spring به دلیل تولید و پیشرفته بودن این مدل کمی گرانتر از فنرهای متصل بونل Bonnell هستند.

تشک فنری متصل بونل Bonnell

معیاب تشک فنر متصل
• حساس به فشار پخش شده در مناطق مختلف نیست
• انتقال حرکت را به حداقل نمی رساند

مزایا تشک فنر متصل
• به طور یکنواخت از بدن پشتیبانی می کند
• فوق العاده بادوام
• مقرون به صرفه تر (ارزان تر)

تشک های فنر پاکتی Pocket Spring

معایب تشک فنر پاکتی

• سخت برای افرادی که زیاد موقع خواب می‌چرخند، بنابراین تغییر موقعیت را دشوار می‌کند
• گرانتر در مقایسه با تشک های فنری بونل

مزایا تشک فنر پاکتی

• انتقال حرکت را به حداقل می رساند
• راحتی بیشتر
• تسکین نقطه فشار بیشتر

برای خرید تشک های فنری و انتخاب فنرهای آن به موارد زیر توجه کنید:

 1. معمولا تشک های فنری با فنرهای پاکتی انتخاب جذاب و بهتری هستند.
 2. انتخاب تشک با فنرهای پاکتی با توجه به قیمت بالاتر آن، نسبت به فنرهای متصل بونل نیازمند بودجه بالاتری نیز می‌باشد.
 3. افرادی که وزن های بالاتری دارند بیشتر توصیه می‌شود از فنرهای متصل بونل استفاده کنند تا محکم تر باشد و داخل تشک فرو نروند البته که دوام بیشتری هم دارد.

برای مشاوره انتخاب بهترین تشک برای شما  با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *