• چرا داشتن خواب کافی مهم است؟
  • علم به پشت خوابیدن چیست
  • چقدر به خواب نیاز داربم؟
  • چگونه همیشه شب ها خوب بخوابیم

اگر تمام شب را بیدار مانده‌اید - به دلخواه، از روی ناچاری یا علی‌رغم تلاش‌هایتان برای خوابیدن - می‌دانید که خواب چقدر برای سلامتی شما مهم است. همه به خواب نیاز دارند، اما از هر سه بزرگسال، یک نفر به اندازه کافی به خواب نمی‌رسد.

عواقب کم خوابی جدی است، بنابراین ارزش این را دارد که یاد بگیرید چرا خواب اهمیت دارد، چگونه کار می کند و چگونه می‌توانید بهترین شانس را برای داشتن یک خواب خوب در شب داشته باشید.

چرا داشتن خواب کافی مهم است؟

خواب یک عملکرد ضروری است که به بدن و ذهن شما اجازه می‌دهد تا دوباره شارژ شوند و وقتی از خواب بیدار می‌شوید سرحال و هوشیار باشید. خواب سالم همچنین به بدن کمک می‌کند تا سالم بماند و از بیماری ها جلوگیری کند. بدون خواب کافی، مغز نمی‌تواند به درستی کار کند و توانایی شما برای تمرکز، تفکر واضح و پردازش خاطرات را مختل می‌کند.

خواب انواع مختلفی از عملکردهای مهم جسمی و روانی را انجام می‌دهد، از جمله:

یادگیری و تثبیت حافظه: خواب به تمرکز و تمرکز کمک می‌کند - و به مغز اجازه می‌دهد تا خاطرات را ثبت و سازماندهی کند - که همه اینها برای یادگیری حیاتی هستند.

تنظیم هیجانی: خواب به افراد کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنند و اثرات جسمی و روانی استرس را بهتر مدیریت کنید.
قضاوت و تصمیم گیری: خواب بر توانایی فرد در تشخیص خطر و تهدید تأثیر می‌گذارد.
خواب سالم از قضاوت صحیح، تصمیم گیری خوب و سایر عملکردهای اجرایی پشتیبانی می‌کند.

حل مسئله: تحقیقات نشان می‌دهد که "خوابیدن روی" یک مشکل پیچیده ، شانس فرد را برای حل آن افزایش می‌دهد.

صرفه جویی در انرژی: خواب به افراد اجازه می‌دهد تا انرژی خود را از طریق یک دوره طولانی کاهش فعالیت حفظ کنند.

رشد و بهبودی: خواب باعث ترشح هورمون رشد لازم برای رشد بافت‌های بدن و ترمیم آسیب می‌شود.

ایمنی: خواب از عملکرد سیستم ایمنی پشتیبانی می کند و به بدن اجازه می دهد با بیماری ها و عفونت ها مبارزه کند.

با تشک های طبی دکتر بیست خوابی آرام را تجربه کنید

تشک های طبی و طبی فنری دکتر بیست

خواب چیست

علم به پشت خوابیدن چیست

انسان‌ها، مانند همه گونه‌های روی زمین، برای بقا و شکوفایی در سیاره‌ای با چرخه 24 ساعته روز و شب تکامل یافته‌اند. بر اساس برخی از نظریه های خواب،

خوابیدن در یک بلوک منسجم در شب به انسان‌های اولیه این امکان را می‌داد که به طور همزمان از شکارچیان دوری کنند، انرژی خود را حفظ کنند و نیاز خود را به استراحت برآورده کنند. همچنین آنها را از انطباق با زندگی در دو شرایط بسیار متفاوت باز داشت - نور روز و تاریکی.

الگوهای بیولوژیکی که به انسان کمک می‌کند مطابق چرخه شبانه روزی 24 ساعته زندگی کند، ریتم شبانه روزی نامیده می‌شود . این ریتم‌ها در کنار میل به خواب کار می‌کنند - میل به خواب که هر چقدر فرد بیشتر بیدار باشد شدت می‌گیرد - و باعث می‌شود افراد شب‌ها احساس خواب آلودگی کنند و صبح‌ها هوشیار باشند.

ریتم های شبانه روزی، از جمله چرخه خواب و بیداری، بر اساس نشانه های محیطی عمل می کنند. هر روز عصر، با فرا رسیدن تاریکی، بدن شروع به ترشح هورمون خواب ملاتونین می‌کند و هر روز صبح، با رسیدن نور ، سطح ملاتونین بدن غیرقابل تشخیص می شود. کاهش دمای بدن در شب و افزایش صبحگاهی با این چرخه همراه است و در زمان های مناسب خواب آلودگی و هوشیاری را افزایش می‌دهد.

مراحل خواب

معماری خواب ما - یعنی نحوه چرخش بدن در مراحل خاص خواب - فرآیندهای مفیدی را که در طول خواب اتفاق می‌افتد، مانند شفا و یادگیری را قادر می‌سازد. سه مرحله بدون حرکت چشم (غیر REM) در خواب وجود دارد که به دنبال آن حرکت سریع چشم (REM) مرحله آخر خواب است. تجربه هر چهار مورد معمولاً بین 1.5 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

مرحله N1: این مرحله سبک ترین مرحله خواب است و معمولاً فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

مرحله N2: بزرگسالان سالم معمولاً نیمی از شب را در خواب N2 می گذرانند. در حالی که فعالیت مغز کند می‌شود، فعالیت های ناگهانی وجود دارد که ممکن است به حفظ حافظه و یادگیری کمک کند.

مرحله N3: خواب N3 که "خواب موج آهسته" یا "خواب عمیق" نیز نامیده می شود، به فرد کمک می‌کند تا با احساس سرزندگی از خواب بیدار شود. در این مرحله فشار خون کاهش می‌یابد، ضربان قلب و تنفس کند می‌شود و بدن هورمون رشد ترشح می کند. افراد معمولاً حدود 10 تا 20 درصد از شب را در این مرحله می‌گذرانند.

خواب REM: همانطور که از نامش پیداست، چشم افراد در این مرحله خواب به طور متناوب به سرعت حرکت می‌کند. بیشتر رویاهای واضح در طول خواب REM اتفاق می‌افتد و ماهیچه‌های اسکلتی به طور موقت فلج می‌شوند تا از انجام رویاهای خود جلوگیری کنند. تثبیت حافظه در این مرحله اتفاق می‌افتد. 20 تا 25 درصد از خواب معمولی شبانه را تشکیل می دهد و بیشتر آن تا صبح رخ می‌دهد.

افراد سالم هر چهار مرحله خواب را چندین بار در شب می‌گذرانند. اختلالات خواب منظم و همچنین اختلالات خواب که بر معماری خواب تأثیر می‌گذارد مانند آپنه خواب، می‌تواند عواقب جدی برای سلامت جسمی و سلامت روان داشته باشد .

چقدر به خواب نیاز داربم؟

متخصصان به طور کلی توصیه می‌کنند که بزرگسالان حداقل هفت ساعت در شب بخوابند.

با این حال، نیاز به خواب می‌تواند به طور چشمگیری از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. سطح فعالیت، وضعیت سلامتی و بسیاری از عوامل دیگر بر میزان خواب مورد نیاز شما تأثیر می‌گذارند ، اما تعداد بهینه ساعت‌ها معمولاً بسته به سن و مرحله زندگی شما در محدوده خاصی قرار می‌گیرد.

میزان خواب توصیه شده در روز

رده سنی

گروه سنی

12-16 ساعت

4-12 ماه

نوزاد

11-14 ساعت

1-2 سال

کودک نوپا

10-13 ساعت

3-5 سال

پیش دبستانی

9-12 ساعت

6-12 سال

سن مدرسه

8-10 ساعت

13-18 سال

نوجوان

7 ساعت یا بیشتر

18 سال به بالا

بالغ

اثرات کمبود خواب

نخوابیدن به میزان مورد نیاز بدن می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. فقط یک شب بی‌خوابی می‌تواند تمرکز و تفکر واضح را برای شما دشوارتر کند و ممکن است در طول روز احساس خستگی یا تنبلی کنید. زمانی که به اندازه کافی نخوابیده اید، به احتمال زیاد احساس تحریک پذیری و قضاوت ضعیف دارید. و کم خوابی به طور قابل توجهی خطر شما را افزایش می‌دهد

محرومیت طولانی مدت از خواب همه این خطرات و بیشتر را به همراه دارد. خواب ناکافی مزمن ممکن است:

اثرات بدهی خواب به سرعت ترکیب می شود، بنابراین هر چه زودتر بتوانید مشکلات خواب را برطرف کنید، بهتر است.

 

دکتر دکتر براندون پیترز
پزشک خواب، کارشناس و روانپزشکی خواب می‌گوید:

"نیاز به خواب هم کمیت و هم مهمتر از آن کیفیت را منعکس می‌کند. تمرکز تلاش خود بر روی تغییرات ساده رفتاری می‌تواند برای کمیت و کیفیت خواب شما مفید باشد."

خواب چیست

Dr. Brandon Peters

Sleep Physician, Sleep Psychiatry Expert

چگونه همیشه شب ها خوب بخوابیم

خبر خوب این است که بسیاری از مشکلات خواب زمانی بهبود می‌یابند و حتی از بین می روند. با اجرای شیوه های بهداشت خواب سالم در خانه شروع کنید.

اگر حتی پس از انجام این مراحل مشکل خواب دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. با درمان های مناسب می توانید به خواب مورد نیاز بدن خود برسید.

منبع: www.dr20medical.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *