• پرخوابی چیست؟
  • علائم پرخوابی
  • چه چیزی باعث پرخوابی می‌شود؟
  • تاثیرات پرخوابی
  • نکاتی برای جلوگیری از پرخوابی

زیاد خوابیدن یا بیش از نه ساعت خوابیدن در شبانه روز به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد. شاید به این دلیل که در حال مبارزه با یک بیماری هستید، بیش از حد می‌خوابید یا بعد از چند شب کم‌خوابی به خواب خود ادامه می‌دهید. با این حال، پرخوابی مداوم ممکن است نشانه اختلال خواب، اختلال سلامت روان یا سایر مشکلات سلامتی باشد. ما چگونگی تعریف پرخوابی، مسائل مختلفی که باعث پرخوابی می‌شود و اگر تمایل به پرخوابی دارید، انجام دهید را توضیح می‌دهیم.

پرخوابی چیست؟

خواب زیاد یا خواب طولانی به خواب بیش از نه ساعت گفته می‌شود در یک دوره 24 ساعته پرخوابی
شرایطی را توصیف می‌کند که در آن شما هم بیش از حد می‌خوابید و هم خواب آلودگی بیش از حد را در طول روز تجربه می‌کنید. نارکولپسی و سایر اختلالات خواب معمولاً باعث پرخوابی می‌شوند. پزشکان همچنین ممکن است پرخوابی مداوم را که باعث ناراحتی شما در زندگی روزمره می‌شود، خواب بیش از حد (EQS) بنامند. زمانی که علت خواب آلودگی شما پیدا نشود، این اختلال پرخوابی ایدیوپاتیک نامیده می‌شود.

به طور متوسط، بیشتر بزرگسالان به حداقل هفت ساعت خواب نیاز دارند. شبانه خواب خوب شبانه به سلامت کلی و هوشیاری ذهنی کمک می‌کند. بدون خواب کافی، ممکن است احساس تنبلی کنید و نتوانید تمرکز کنید. از سوی دیگر، خواب زیاد نیز می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

میزان دقیق خوابی که هر شب نیاز دارید به عادات و فعالیت‌های روزانه، سلامتی و الگوهای خواب شما بستگی دارد. افراد مسن ممکن است تنها به شش ساعت خواب نیاز داشته باشند در حالی که افراد دیگر، مانند ورزشکاران، ممکن است به یک ساعت خواب اضافی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات ممکن است به خواب بیش از حد معمول نیاز داشته باشید، مانند پس از فعالیت شدید یا مسافرت. اگر خواب طولانی‌تر همچنان شما را خسته می‌کند ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد.

علائم پرخوابی

علاوه بر خواب بیش از 9 ساعت در شب، علائم دیگر پرخوابی عبارتند از:

راه های درمام خوابی

چه چیزی باعث پرخوابی می‌شود؟

پرخوابی زمانی رخ می‌دهد که بخواهید "بدهی خواب" خود را جبران کنید. به عنوان مثال، ممکن است مجبور شوید چندین شب متوالی تا دیر وقت بیدار بمانید تا یک پروژه بزرگ را به پایان برسانید و در نتیجه دچار کمبود خواب شوید. سپس، در آخر هفته ممکن است بدهی خواب خود را با خوابیدن بیشتر از حد معمول جبران کنید.

تعدادی از شرایط سلامتی نیز می‌تواند منجر به پرخوابی و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز شود:

آپنه خواب

آپنه خواب باعث توقف موقت تنفس شما می‌شود، در طول خواب شما خروپف می‌کنید و احساس خفگی می‌کنید و در روز احساس خواب آلودگی می‌کنید. برای جبران کم خوابی، ممکن است در طول روز چرت بزنید و سعی کنید شب ها طولانی تر بخوابید که منجر به پرخوابی می‌شود.

علائم آپنه خواب اغلب با درمان مناسب برطرف می‌شود. پس از یک مطالعه خواب که تأیید می‌کند آپنه خواب دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است نسخه ای برای دستگاه CPAP بنویسد . این دستگاه به پشتیبانی از تنفس شما در هنگام خواب کمک می‌کند.

نارکولپسی

سه نوع نارکولپسی وجود دارد، اما تقریباً در همه موارد، شما دچار خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز و میل شدید به خواب می‌شوید که به آن حملات خواب می‌گویند.

در نارکولپسی ثانویه که در اثر آسیب به هیپوتالاموس ایجاد می‌شود، ممکن است هر شب بیش از 10 ساعت بخوابید. در حالی که نارکولپسی یک اختلال مادام العمر است، می‌توان آن را با درمان، از جمله دارو و تغییر سبک زندگی، مدیریت کرد.

پرخوابی ایدیوپاتیک

اگر متخصصان مراقبت های بهداشتی نتوانند علت اصلی پرخوابی شما را شناسایی کنند، ممکن است شما را مبتلا به پرخوابی ایدیوپاتیک تشخیص دهند. این اختلال خواب با مشکل در بیدار شدن مشخص می‌شود، خواب آلودگی بیش از حد و ناتوانی در احساس استراحت پس از خواب شبانه یا چرت زدن در طول روز. با این اختلال ممکن است 14 تا 18 ساعت در روز بخوابید.

برای درمان، پزشکان اغلب داروهایی مشابه داروهای تجویز شده برای نارکولپسی تجویز می‌کنند. با این حال، این داروها ممکن است پرخوابی ایدیوپاتیک را به اندازه درمان نارکولپسی درمان نکنند. علاوه بر این، اگر پرخوابی ایدیوپاتیک دارید، ممکن است نیاز به تغییراتی در سبک زندگی خود داشته باشید، مانند محدود کردن الکل و اجتناب از فعالیت‌های آخر شب.

افسردگی و اضطراب

افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب اغلب با اختلالات خواب یا سایر اختلالات سلامت دست و پنجه نرم می‌کنند. هم پرخوابی و هم مشکل در خوابیدن از عوارض افسردگی هستند و نوجوانان و افراد مسن مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد دچار خواب آلودگی مفرط می‌شوند.

 چندین مطالعه نشان داده است که میزان افسردگی در افرادی که طولانی می‌خوابند بیشتر است. مطالعات دیگر نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی نیز بیشتر احتمال دارد خواب طولانی را تجربه کنند که باعث ناراحتی آنها می‌شود.

درمان های زیادی هم برای افسردگی و هم برای اضطراب وجود دارد . علاوه بر درمان شناختی رفتاری، تعدادی از داروهای تجویزی می توانند علائم شما را بهبود بخشند. برای تعیین اینکه کدام روش های درمانی برای شما مناسب است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

پشت کمی های طبی دکتر بیست

با پشت کمری های طبی از درد های ناحیه کمر جلو گیری کنید

تاثیرات پرخوابی

پرخوابی بر سلامت کلی شما تأثیر می‌گذارد و می تواند اثرات منفی داشته باشد، درست مانند کمبود خواب. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که خواب طولانی تر:

خواب کوتاه و طولانی مدت با تعدادی از نگرانی های سلامتی و بیماری های مزمن مرتبط است:

نکاتی برای جلوگیری از پرخوابی

اگر نگران پرخوابی هستید، با پزشک خود در مورد خواب و عادات خود برای سلامتی خود صحبت کنید. ممکن است بخواهید برای ثبت زمان خواب و بیداری شبانه خود و همچنین چرت هایی که در طول روز انجام می‌دهید، یک دفترچه یادداشت برای خواب خود داشته باشید. پزشک شما می‌تواند از این اطلاعات برای کمک به شناسایی علت پرخوابی و پیشنهاد یک برنامه درمانی استفاده کند. صرف نظر از علت پرخوابی، می‌توانید نکات خواب سالم را برای بهبود عادات خواب خود به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *