• آیا خروپف خطرناک است؟
  • علل خروپف
  • آیا باید در مورد خروپف به پزشک مراجعه کنم؟
  • چگونه خروپف را متوقف کنیم

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که جریان هوا در نازوفارنکس ، ناحیه‌ای از راه هوایی فوقانی که در پشت بینی قرار دارد، مسدود یا محدود شود و باعث می‌شود که بافت‌های راه هوایی به بال زدن و تولید صدا بپردازند. در حالی که خروپف به خودی خود معمولاً یک پدیده بی‌ضرر - البته بسیار مخرب - در نظر گرفته می‌شود، برای برخی افراد نشان دهنده یک بیماری زمینه ای جدی تر یا اختلال خواب است.

آیا خروپف خطرناک است؟

به طور کلی، خروپف نادر طبیعی است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، شدت خروپف می‌تواند از سبک و به سختی قابل شنیدن تا سنگین و مخرب باشد. خروپف اولیه می‌تواند مخرب تر باشد، اما معمولا به عنوان یک نگرانی برای سلامتی دیده نمی شود، مگر اینکه علائمی از مشکلات تنفسی یا آپنه خواب وجود داشته باشد.

برای برخی افراد، خروپف شدید نشان دهنده وجود آپنه خواب است ، یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب که باعث خفگی یا نفس نفس زدن افراد در خواب می‌شود.

علل خروپف

در حالی که خروپف لزوماً نشان دهنده وجود اختلال خواب نیست، اما می‌تواند خواب شما و همسرتان را مختل کند. خروپف حتی برای کسانی که علائم آپنه خواب ندارند با چاقی و پیری مرتبط است. سایر عوامل خطر برای خروپف عبارتند از:

یکی دیگر از علل شایع خروپف خوابیدن به پشت است، که می‌تواند با محدود کردن راه هوایی بر تنفس تأثیر بگذارد. افرادی که خروپف می‌کنند اغلب تشویق می‌شوند که به جای آن به پهلو بخوابند.

با بالش های طبی دکتر بیست خوابی با ارامش را تجربه کنید

بالش های طبی دکتر بیست

آیا باید در مورد خروپف به پزشک مراجعه کنم؟

خروپف به عنوان علامت اصلی آپنه انسدادی خواب (OSA) در نظر گرفته می‌شود ، وضعیتی که به انسداد فیزیکی نسبت داده می‌شود که فعالیت تنفسی در راه هوایی فوقانی را محدود می‌کند. تقریباً 2-9٪ از بزرگسالان با OSA زندگی کنند اپیزودهایی که شامل از دست دادن کامل جریان هوا می‌شوند، آپنه نامیده می‌شوند و دوره هایی با کاهش جریان هوا به عنوان هیپوپنه شناخته می‌شوند.

AHI اطفال

بزرگسالان AHI

بزرگسالان AHI

 1 تا 5 رویداد در ساعت

5 تا  15 رویداد در ساعت

OSA خفیف

 5 تا 10 رویداد در ساعت

 15 تا 30 رویداد در ساعت

OSA متوسط

10 رویداد در ساعت

30 رویداد در ساعت

OSA شدید

با توجه به اینکه هر آپنه به طور معمول حداقل 30 ثانیه طول می‌کشد، حتی OSA خفیف نیز می‌تواند برای فرد خواب و هر کسی که تخت خود را به اشتراک می‌گذارد مختل باشد . خروپف ممکن است همراه با دوره های آپنه-هیپوپنه باشد یا به طور مستقل در طول شب رخ دهد. خواب آلودگی بیش از حد در طول روز ناشی از عدم استراحت کافی یکی دیگر از علائم شایع OSA است.

آپنه خواب مرکزی ، که زمانی رخ می‌دهد که مغز نمی‌تواند به ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می‌کنند سیگنال دهد، ممکن است خروپف نیز ایجاد کند، اما این امر کمتر رایج است. یکی دیگر از اختلالات خواب، سندرم مقاومت راه هوایی فوقانی، می‌تواند به دلیل محدودیت راه هوایی باعث خروپف شود، اما شامل آپنه یا هیپوپنه نمی‌شود. علاوه بر این، دندان قروچه مرتبط با خواب – که به عنوان دندان قروچه شبانه نیز شناخته می‌شود – با خروپف به ویژه در کودکان مرتبط است.

هر گونه اختلال خواب باید جدی گرفته شود. اگر شما یا همسرتان نگران خروپف شدید هستید، باید با پزشک خود ملاقات کنید تا در مورد وضعیت صحبت کنید. افراد مبتلا به OSA اغلب از درمان مداوم فشار هوای مثبت (CPAP) بهره می‌برند که هوای تحت فشار را با سرعت تجویز شده برای تسهیل تنفس در طول شب اجرا می‌کند.

چگونه خروپف را متوقف کنیم

اگر از پزشک خود در مورد خروپف سوال کنید، ممکن است معاینه بینی و دهان را برای بررسی وجود انسداد فیزیکی و همچنین سایر علائم هشداردهنده مانند پولیپ بینی، کام قوس دار بالا یا باریک، جابجایی فک یا لوزه های بزرگ توصیه کند. یا آدنوئیدها

شما ممکن است بتوانید خروپف خود را با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی کاهش دهید. از جمله کاهش وزن، اجتناب از مصرف الکل و داروهای آرام بخش در شب و همیشه به پهلو خوابیدن. از آنجایی که احتقان بینی می‌تواند باعث تنفس شود، درمان آن با داروهای ضداحتقان یا اسپری های کورتیکواستروئیدی ممکن است در صورت تایید پزشک موثر باشد.

محافظ های دهان ضد خروپف برای برخی افراد موثر بوده است. دستگاه های نگهدارنده زبان (TRDs) یک مهر و موم در اطراف زبان تشکیل می‌دهند و آن را در جای خود نگه می‌دارند. این وسایل می‌توانند خروپف را برای افرادی که زبانشان هنگام خواب در پشت گلویشان بیفتد، کاهش دهد. دستگاه‌های پیشرفته فک پایین (MADs) زبان و فک را به سمت جلو حرکت می‌دهند و حداکثر جریان هوا را ممکن می‌سازند.

در موارد خاص، ممکن است جراحی توصیه شود. در طی عمل یوولوپالاتوفارینگوپلاستی ، کام، و دیواره های حلق بیمار برداشته می‌شود تا فضای بیشتری برای راه هوایی فوقانی ایجاد شود. با این حال، این روشی است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد و ممکن است عملی ترین – یا مقرون به صرفه ترین راه برای اصلاح خروپف نباشد.

منبع:www.sleepfoundtion.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *