بهترین راه های نشستن و خوابیدن برای افراد دارای فتق دیسک

یکی از علائم دردناک فتق دیسک ، سیاتیک است که نشستن و خوابیدن برای افراد را به شدت سخت میکند. در ادامه شمارو دعوت میکنیم که با دکتر بیست همراه شوید:

درابتدا باید گفت که فتق دیسک چیست ؟

فتق دیسک یا اسکیتال فتق، یک حالت پزشکی است که در آن بخشی از دیسک بین مهره‌ای  که به عنوان روزنه نخاعی عمل می‌کند، از پشت مهره بیرون آمده و بر روی عصب‌های اطراف فشار می‌آورد.

این عملکرد باعث درد، تنگی نخاعی، اختلال حرکتی و حسی در مناطق مختلف بدن می‌شود. فتق دیسک معمولا در ناحیه کمر و گردن رخ می‌دهد، اما می‌تواند در هر قسمت دیگری از ستون فقرات رخ دهد.

فتق دیسک گردنی چیست؟

فتق دیسک گردنی، یک بیماری از ستون فقرات گردنی است که در آن، یک قسمت از دیسک موجود بین دو عضله فقراتی (disc) به خارج از محل خود بیرون می‌آید و بر روی اعصاب و بافت‌های اطراف فشار وارد می‌کند. این فشار ممکن است باعث درد، تنگی نخاع، خم شدن و گرفتگی عضلات، احساس تنگی در بازو و دست، سردی و سوزش در انگشتان و دست و گاهی اوقات فلج شدن باشد.

بیشترین علت این بیماری، تحمیل بارهای سنگین بر روی گردن، عدم حرکت کافی و یا زیادی حرکت گردنی، آسیب و ترمیم ناقص دیسک‌های گردنی می‌باشد. این بیماری با ترکیب درمان دارویی، فیزیوتراپی، تمرینات ورزشی و در موارد شدیدتر عمل جراحی قابل درمان است.

علائم فتق دیسک گردنی:

فتق دیسک گردنی ممکن است علائمی مانند درد گردن، درد شانه، بازو، دست و انگشتان، سردرد، سرگیجه، تهوع و دویدن چشم را ایجاد کند. در موارد شدید، فشار بر روی اعصاب می‌تواند باعث کاهش قدرت عضلات و ناتوانی در حرکت شود.

فتق دیسک کمری چیست؟

فتق دیسک کمری، یک بیماری از نوع فشار عصبی است که معمولاً در ناحیه پایینی کمر رخ می‌دهد. این بیماری بیشتر به دلیل ضعف و شکستگی حلقه فیبری درونی دیسک های میانی کمر ایجاد می‌شود. این شکستگی می‌تواند باعث خروج ماده دیسکی (مواد ژله‌ای که دیسک را پر می‌کند) به خارج از دیسک شود که در نتیجه با فشار بر روی ریشه عصبی مجاور آن فشار عصبی ایجاد می‌کند.

علائم فتق دیسک کمری چیست؟

علائم فتق دیسک کمری شامل درد شدید در ناحیه پایینی کمر، درد و تورم در ناحیه پایینی پا و قسمت پایینی از اندام فوقانی، احساس سوزش و خم شدن اندام و درد در زمان حرکت نمودن و فشار بر روی ناحیه پایینی کمر است.

فتق دیسک سیاتیک، یک بیماری عصبی است که ناشی از فشار بر روی ریشه عصبی سیاتیک در ناحیه کمر و پایین تر از آن است. دیسک های بین مهره ای که باعث پشتیبانی و جذب ضربه در ناحیه کمر هستند، ممکن است به دلایلی شروع به فشرده شدن کنند و به عصب سیاتیک فشار وارد کنند که علایمی مانند درد، سوزش و نیمه تازه شدن در پا و پایین پا (تاپ کردن)، کاهش قدرت عضلات پا، احساس محدودیت در حرکت و … را در بیمار ایجاد می کند.

فتق دیسک سیاتیک چیست؟

فتق دیسک سیاتیک، یک بیماری عصبی است که ناشی از فشار بر روی ریشه عصبی سیاتیک در ناحیه کمر و پایین تر از آن است. دیسک های بین مهره ای که باعث پشتیبانی و جذب ضربه در ناحیه کمر هستند، ممکن است به دلایلی شروع به فشرده شدن کنند و به عصب سیاتیک فشار وارد کنند که علایمی مانند درد، سوزش و نیمه تازه شدن در پا و پایین پا (تاپ کردن)، کاهش قدرت عضلات پا، احساس محدودیت در حرکت و … را در بیمار ایجاد می کند.

روش های درمان

درمان فتق گردنی کمری و سیاتیک ممکن است به شیوه های مختلفی صورت گیرد، که بهتر است توسط یک پزشک متخصص مشورت شود. در ادامه به برخی از روش های درمانی مورد استفاده برای این بیماری ها اشاره می شود:

درمان دارویی: استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.

جراحی: در مواردی که درمان های دیگر موثر نبوده و علائم و درد شدید بوده، جراحی ممکن است ضروری باشد. درمان جراحی شامل برداشتن فتق و یا تعمیر عملکرد ستون فقرات و عصب های فشرده شده است.

لازم به ذکر است که درمان بهترین شیوه های درمانی برای هر بیماری به تشخیص و علت بیماری وابسته است و به همین دلیل توصیه می شود که با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

چرا نشستن و خوابیدن برای کسانی که فتق دیسک دارند دشوار است؟

زیرا در این حالت ها،وزن بدن به عمود بر ناحیه کمر و گردن ، وارد می شود که منجر به فشار بیشتر بر روی دیسک و عصب های فضایی شود.در حالت نشسته، فاصله بین دو قسمت از ستون فقرات کمتر بوده وفشار بیشتری بر روی دیسک ها وجود دارد.

کسانی که فتق دیسک دارند،باید به حالت نستن و خوابیدن خود توجه کنند، چرا که این حالات ممکن است به تسکین درد کمک کند و از بروز تنش  وفشار روی دیسک های فتق دار جلوگیری کنند.

در ادامه به بهترین حالت های نشست برای کسانی که فتق دیسک دارند اشاره خواهیم کرد:

نشستن با پشت به صندلی : برای کاهش فشار روی دیسک بهترین راه حل نشستن با پشت به صندلی است .در این حالت، شما می توانید به کمک پشتی صندلی، وزن خود را به طور یکنواختی توزیع کنید و از دیسک های خود حمایت کنید.

نشستن با پاها به طرف جلو: در این حالت، شما پاهای خود را به سمت جلو صندلی کشیده و در همان حالت به عقب خم شده اید. این حالت نه تنها به کاهش فشار روی دیسک های شما کمک می کند، بلکه به تقویت عضلات پشتی نیز کمک می کند.همچنین با استفاده از زیر نشیمنی به به تعادل خودکمک خواهید کرد.

پیش از معرفی بهترین حالت های خواب با فتق دیسک باید توجه داشته باشید که از بالش طبی و مناسب زیر سر خود استفاده کرده و سپس حالت های خواب را اجرا کنید.

حالت دراز کش به پهلو: این حالت خوابیدن با دراز کشیدن به پهلو با بالش طبی بین پاها به دست می آید. این کمک می کند ستون فقرات شما در یک راستا قرار داشته باشد و فشار از روی فتق دیسک شما کم شود.

حالت جنینی: هنگامی که از فتق دیسک رنج می برید، اغلب این حالت راحت ترین حالت برای خوابیدن است. وضعیت جنین با دراز کشیدن به پهلو و زانوها به سمت قفسه سینه به دست می آید. این وضعیت فشار را از روی ستون فقرات شما کم می کند و به شما امکان می دهد خواب خوبی داشته باشید.

حالت درازکش: هنگام خوابیدن در این حالت، شانه ها و سر شما باید حمایت شوند. از یک بالش طبی زیر سر و یکی دیگر زیر زانو استفاده کنید. این به برداشتن فشار از روی ستون فقرات و فتق دیسک در گردن کمک می کند.

نحوه خوابیدن و نشستن کسانی که فتق دیسک دارند

زمان مناسب برای نشستن و ایستادن برای کسانی که فتق دیسک دارند چقدر است؟

توصیه می‌شود که افرادی که فتق دیسک دارند، به صورت منظم در طول روز از نشستن و ایستادن استفاده کنند و از طریق تغییر وضعیت بدن خود، فشار روی دیسک را تقلیل دهند.

نشستن یا ایستادن، به شدت به وضعیت فرد و شرایط محیطی و کاری او وابسته است. به عنوان یک قاعده عمومی، برای فردی که دچار فتق دیسک است، مناسب است که در طول روز هر 30 تا 60 دقیقه وضعیت بدن خود را تغییر دهد. این تغییر وضعیت می‌تواند شامل نشستن به جای ایستادن و بالعکس باشد.

اگر شرایط شما اجازه نمی‌دهد که در طول روز بطور منظم وضعیت بدن خود را تغییر دهید، توصیه می‌شود که به دو ساعت یکبار بلند شوید و حداقل برای 5 تا 10 دقیقه برای ایستادن، راه رفتن یا کار کردن در محیطی متفاوت از محیط نشسته خود، اختصاص دهید.

ورزش های متناسب برای کسانی که فتق دیسک دارند

فتق دیسک ممکن است منجر به درد شدید و عدم توانایی در انجام فعالیت های روزانه شود. برای افرادی که با این مشکل روبرو هستند، ورزش هایی که فشار روی ستون فقرات را کاهش داده و عضلات پشتی را تقویت می کنند، مناسب هستند.باید توجه داشت که قبل از شروع هرگونه فعالیت باید زیر نظر پزشک متخصص باشید و تاییدیه ای از او بای هرگونه فعالیت و شدت ان داشته باشید. در ادامه به برخی از ورزش های مناسب برای افراد با فتق دیسک اشاره می کنیم:

شنا: شنا یک ورزش بسیار خوب برای کسانی است که فتق دیسک دارند، زیرا این ورزش فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهد و عضلات پشتی را تقویت می کند.

پیاده روی: پیاده روی یکی دیگر از ورزش های مناسب برای افراد با فتق دیسک است. این ورزش فشار روی ستون فقرات را کاهش داده و عضلات پشتی را تقویت می کند.

یوگا: یوگا نوعی تمرین جسمانی است که باعث کاهش فشار روی ستون فقرات می شود و عضلات پشتی را تقویت می کند. با انجام یوگا، می توانید از درد پشتی و فتق دیسک درمان شوید.

پیلاتس: پیلاتس یک تمرین جسمانی است که به کمک تمرینات کنترل شده، باعث تقویت عضلات پشتی و حفظ اعتدال بدن می شود.

بدنسازی با وزنه های سبک: اگر شما با فتق دیسک مواجه هستید، ممکن است بدنسازی با وزنه های سنگین را نتوانید انجام دهید. با این حال، بدنسازی با وزنه های سبک می تواند به شما کمک کند عضلات پشتی خود را تقویت کنید و از درد پشتی کاسته شود.

از اینکه تا انتهای مطلب همراه دکتر بیست بودید متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *