• عوارض کم خوابی چیست؟
  • چقدر خواب کافی است؟
  • علائم کم خوابی
  • علل کم خوابی
  • درمان کم خوابی
  • پیشگیری از مشکلات خواب

کمبود خواب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد برای حفظ سلامتی و تندرستی خود خواب لازم را نداشته باشد. معمولاً افراد خواب را فدای کار، مدرسه یا تفریح می‌کنند، اما حتی یک شب خواب ناکافی می تواند باعث شود افراد احساس خستگی، بهره وری کمتر و بیشتر مستعد اشتباهات روز بعد کنند.

تقریباً نیمی از مردم ایالات متحده آمریکا با خوابیدن مشکل دارند و حدود یک سوم بزرگسالان هر شب کمتر از هفت ساعت می‌خوابند. بدون خواب کافی، بدن شروع به جمع آوری بدهی خواب می‌کند.

همانطور که بدهی خواب در طول زمان افزایش می‌یابد، شروع به آسیب رساندن به سلامت روحی و جسمی می‌کند. محرومیت طولانی مدت از خواب می‌تواند کیفیت زندگی را کاهش دهد و ممکن است خطر مشکلات سلامتی از جمله چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

درباره تأثیرات کم خوابی، از جمله علل آن، و اینکه چگونه اولویت بندی بهداشت خواب می‌تواند به افراد کمک کند تا استراحت مورد نیاز خود را داشته باشند، بیشتر بیاموزید.

بالش های طبی یکی از بهترین گزینه ها برای خوب خوابیدن

عوارض کم خوابی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که کمبود خواب بر سیستم‌های سراسر بدن تأثیر می‌گذارد و منجر به طیف گسترده‌ای از اثرات منفی می‌شود.

کم خوابی می‌تواند تأثیر شدیدی بر توانایی رانندگی ایمن با ماشین داشته باشد. کم خوابی نه تنها توانایی فرد را برای توجه کاهش می‌دهد، و به سرعت واکنش نشان می‌دهد ، همچنین می‌تواند منجر به خواب های کوچک شود که شامل به خواب رفتن ناآگاهانه برای یک لحظه کوتاه است. رانندگی خواب‌آلود با ده‌ها هزار جراحت مرتبط است، و صدها مرگ در ایالات متحده در هر سال.

اثرات کم خوابی (دلایل علمی)

وقتی کم‌خوابی به یک اتفاق عادی تبدیل می‌شود، محرومیت مزمن از خواب می‌تواند منجر به تغییراتی در سیستم عصبی شود، به عوارض طولانی‌مدت سلامتی کمک کند و شرایط پزشکی مزمن را تشدید کند.

چقدر خواب کافی است؟

کارشناسان دستورالعمل هایی را ایجاد کرده‌اند. از جمله برای میزان خواب مورد نیاز برای حفظ سلامت روان، سلامت جسمانی و رفاه عاطفی. بدون این مقدار خواب، افراد شروع به انباشته شدن بدهی خواب کرده و عواقب کم خوابی را تجربه می‌کنند.

ساعات خواب توصیه شده در هر 24 ساعت

رده سنی

گروه سنی

12-16 ساعت (شامل چرت زدن)

4-12 ماه

نوزاد

11-14 ساعت (شامل چرت زدن)

1-2 سال

کودک نوپا

10-13 ساعت (شامل چرت زدن)

3-5 سال

پیش دبستانی

9-12 ساعت

6-12 سال

سن مدرسه

8-10 ساعت

13-18 سال

نوجوان

7 ساعت یا بیشتر

18 سال به بالا

بالغ

نیاز به خواب در طول عمر متفاوت است، بلکه از فردی به فرد دیگر نیز متفاوت است. این بدان معناست که میزان خواب مورد نیاز یک فرد به چیزی بیش از سن او بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی طولانی یا به طور طبیعی کم خواب باشند که برای بیدار شدن از خواب با احساس استراحت به ساعاتی بیشتر یا کمتر از حد توصیه شده نیاز دارند

اینکه یک فرد چقدر به خواب نیاز دارد به سلامت و فعالیت های معمول روزانه او نیز بستگی دارد. در کوتاه‌مدت، نیاز به خواب پس از فعالیت‌های سخت، زمانی که فرد بیمار است یا در زمان بهبودی پس از یک دوره محرومیت از خواب به طور موقت افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، اجتناب از کم خوابی چیزی بیش از صرف ساعات کافی در رختخواب است. استراحت سالم و ترمیمی نیز به کیفیت خواب بستگی دارد. بنابراین حتی اگر یک فرد ساعات مناسبی بخوابد، اگر کیفیت خوابش به دلیل بیدار شدن بیش از حد در شب کاهش پیدا کند، باز هم ممکن است دچار کم خوابی شود.

علائم کم خوابی

علائم کم خوابی بسته به میزان کم خوابی و عادت فرد به کم خوابی ممکن است آشکار یا ظریف باشد.
علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

برخی از علائم کمبود خواب ممکن است در کودکان متفاوت از بزرگسالان به نظر برسد. علاوه بر چرت زدن در طول روز، کودکان مبتلا به کم خوابی ممکن است افزایش انرژی یا بیش فعالی را نشان دهند. کودکان همچنین ممکن است تغییرات مکرر در خلق و خو، مشکل در کنترل رفتار خود یا پیشرفت تحصیلی ضعیف داشته باشند.

علل کم خوابی

دلایل بالقوه زیادی برای کمبود خواب وجود دارد، از تغییرات طبیعی در بدن با افزایش سن افراد گرفته تا یک بیماری تشخیص داده نشده پزشکی یا اختلال خواب.

در نوجوانان، کم خوابی می‌تواند به دلیل تغییرات در دوران بلوغ ایجاد شود که باعث می‌شود نوجوانان زمان خواب دیرتر را ترجیح دهند. این ترجیح طبیعی برای اواخر شب اغلب با برنامه های مدرسه در اوایل صبح در تضاد است و خواب مورد نیاز را برای نوجوانان دشوار می‌کند.

در زنان و افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است، از دست دادن خواب می‌تواند در زمان های خاصی در طول چرخه قاعدگی آنها رخ دهد. معمولاً افراد یک هفته قبل از شروع قاعدگی خواب پراکنده دارند،
کم خوابی در دوران بارداری و بعد از بارداری و در دوران یائسگی نیز شایع است.

سایر دلایل کم خوابی عبارتند از عادات بد خواب، برنامه های شلوغ، و مشکلات سلامتی که در استراحت با کیفیت کافی اختلال ایجاد می‌کند.

یکی دیگر از دلایل بالقوه کمبود خواب، اختلال خواب تشخیص داده نشده یا درمان نشده است. در واقع، حدود 70 میلیون نفر در ایالات متحده با یک اختلال خواب مزمن زندگی می‌کنند. اختلالات خواب که می‌تواند خواب کافی را دشوار کند شامل بی‌خوابی، آپنه انسدادی خواب و سندرم پاهای بی‌قرار است.

درمان کم خوابی

درمان کم‌خوابی شامل یافتن راه‌هایی برای ساعت‌های بیشتر خواب با کیفیت است. بهترین رویکرد برای دستیابی به این امر به علت مشکلات خواب فرد بستگی دارد. در افراد مبتلا به کم خوابی مداوم، ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد برای رفع علائم کم خوابی

هنگامی که علائم کم خوابی علیرغم بهبود عادات خواب ادامه می‌یابد، کار با پزشک گام مهمی در رسیدگی به علل مشکلات خواب است. برای کمک به تعیین علت کم‌خوابی، پزشک ممکن است سوالاتی در رابطه با روال ها و عادات خواب بپرسد، مانند:

با استفاده از این اطلاعات، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای یافتن منبع مشکلات خواب توصیه کند. پزشک ممکن است برای پیگیری علائم و عاداتی که ممکن است باعث کم خوابی شود، شروع یک دفترچه خاطرات خواب را پیشنهاد کند.

پیشگیری از مشکلات خواب

برای کاهش خطر کمبود خواب، مهم است که اقداماتی را برای بهبود بهداشت خواب انجام دهید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *