• آیا زنان بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند؟
  • چرا خواب بین مردان و زنان متفاوت است؟
  • ریتم های شبانه روزی
  • هورمون ها
  • مسائل مربوط به سلامت
  • هنجارهای اجتماعی و فرهنگی
  • بهترین خواب را برای خود داشته باشید
  • مشاوره برای زوج ها

همه می‌خوابند و همه برای حمایت از سلامت، بهبودی، حافظه و توانایی عملکرد خوب در طول روز به خواب وابسته هستند. اما خواب پیچیده است و عوامل زیادی وجود دارد که بر نحوه خواب افراد و میزان خواب آنها تأثیر می‌گذارد، از جمله جنسیت. جنسیت با تفاوت های بیولوژیکی و فیزیکی که زن و مرد را متمایز می‌کند تعیین می‌شود. از سوی دیگر، جنسیت به هویت یک فرد به عنوان یک زن یا مرد و نحوه بیان آن هویت اشاره دارد.

آیا زنان بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند؟

میزان خوابی که یک فرد برای بیدار شدن با احساس شادابی نیاز دارد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. کارشناسان توصیه می‌کنند که بزرگسالان حداقل هفت ساعت وقت بگذارند خواب در شبانه روز، اگرچه برخی افراد ممکن است به خواب کمتری نیاز داشته باشند و برخی دیگر ممکن است به میزان قابل توجهی بیشتر نیاز داشته باشند.

سن و مرحله زندگی یک فرد، سلامت روحی و جسمی و مسئولیت های روزانه او بر میزان نیاز به خواب تأثیر می‌گذارد. مشخص نیست که آیا جنسیت یک فرد مستقیماً بر میزان خواب مورد نیاز آنها تأثیر می‌گذارد یا خیر، اما تحقیقات نشان می دهد که زنان تمایل دارند در هر مرحله زندگی کمی بیشتر از مردان بخوابند، به طور متوسط ​​حدود 11 دقیقه.

چرا خواب بین مردان و زنان متفاوت است؟

در حالی که به نظر نمی‌رسد تفاوت قابل توجهی در میزان خواب مورد نیاز زنان و مردان وجود داشته باشد، تحقیقات نشان داده است که جنسیت و جنسیت تأثیر قابل توجهی بر فرآیندهای خواب، مشکلات خواب و رفتارهای خواب دارند. برخی از این تفاوت ها ماهیت بیولوژیکی دارند، در حالی که برخی دیگر ناشی از نقش ها، انتظارات و هنجارهای اجتماعی مرتبط با جنسیت هستند.

چرخه های خواب

مطالعات نشان داده‌اند که جنسیت بیولوژیکی بر معماری خواب تأثیر می‌گذارد، یعنی روشی که فرد در چهار مرحله خواب طی می‌کند . سه مرحله اول از خواب سبک به خواب عمیق تبدیل می شود. خواب دیدن معمولاً در مرحله چهارم رخ می دهد که به عنوان خواب حرکت سریع چشم (REM) شناخته می‌شود.

خواب سالم شامل دوچرخه سواری در تمام مراحل خواب چندین بار در شب است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که مردان و زنان این چرخه ها را متفاوت تجربه می‌کنند.

ریتم های شبانه روزی

ریتم های شبانه روزی الگوهای طبیعی هستند که در طول یک دوره 24 ساعته در بدن رخ می دهند. این ریتم ها که چرخه خواب و بیداری را کنترل می‌کنند، بین مردان و زنان متفاوت است.

تحقیقات نشان می‌دهد که تفاوت های مبتنی بر جنسیت در ریتم شبانه روزی، زنان را نسبت به اثرات بیدار ماندن برای مدت طولانی حساس تر می‌کند. بنابراین شیفت کاری - یا شیوه زندگی که مانع از برنامه خواب منظم می‌شود - ممکن است به ویژه برای زنان خطرناک باشد.

هورمون ها

هورمون ها مواد شیمیایی حامل پیام هستند که به سلول ها و بافت ها کمک می‌کنند تا وظایف مهمی را در بدن انجام دهند. هورمون‌های جنسی مردانه و زنانه که به‌طور طبیعی توسط اندام‌های تناسلی تولید می‌شوند و در هورمون‌درمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طرق مختلف بر خواب تأثیر می‌گذارند.

برای زنان، تغییرات هورمونی که در طول قاعدگی ، بارداری، شیردهی و یائسگی رخ می‌دهد، می‌تواند باعث مشکلات خواب شود یا به آن کمک کند. در این زمان‌ها، زنان ممکن است علائم جسمی ناراحت‌کننده‌ای مانند گرفتگی عضلات یا تعریق شبانه را تجربه کنند که خواب را مختل می‌کند. آنها همچنین در این مراحل زندگی احتمال بیشتری برای ابتلا به برخی اختلالات خواب از جمله بی‌خوابی، سندرم پاهای بی قرار و آپنه انسدادی خواب دارند.

در مردان، کم خوابی و اختلالات خواب می‌تواند منجر به کاهش سطح هورمون جنسی شود

تستوسترون، که به نوبه خود می‌تواند بر خلق و خو، میل جنسی و ترکیب بدن تأثیر بگذارد.

مردان و مردان ترنس که از تستوسترون درمانی برای افزایش سطح تستوسترون خود استفاده می کنند نیز ممکن است عوارض خواب خاصی را تجربه کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که درمان با تستوسترون ممکن است باعث تحریک یا تشدید آپنه خواب شود و مردان ترنس که تحت هورمون‌درمانی قرار می‌گیرند ممکن است تغییراتی در ساختار خواب، مانند خواب عمیق‌تر و خواب REM، تجربه کنند.

مسائل مربوط به سلامت

مسائل بهداشتی و روانی می‌تواند خواب را به خطر بیندازد. در حالی که برخی از شرایط به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می گذارد، برخی دیگر در یک جنس شایع تر از جنس دیگر هستند.

چاقی: افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، در معرض خطر ابتلا به چندین بیماری شناخته شده برای اختلال خواب هستند، از جمله آپنه انسدادی خواب. مردان بیشتر در معرض اضافه وزن یا چاقی هستند نسبت به زنان، اگرچه زنان اغلب پس از یائسگی افزایش وزن را تجربه می‌کنند.

درد مزمن: درد می‌تواند خواب راحت شبانه را بسیار سخت کند. به طور کلی، زنان بیشتر از مردان در معرض درد مزمن هستند. و بسیاری از شرایط درد مزمن به طور نامتناسبی بر زنان تأثیر می‌گذارد، از جمله میگرن، فیبرومیالژیا، آرتریت روماتوئید، و درد مثانه و لگن.

افسردگی و اضطراب: افسردگی و اضطراب خوابیدن را سخت‌تر می‌کند و مشکلات خواب می‌تواند در ایجاد یا تشدید آن نقش داشته باشد. احتمال ابتلای خانم ها دو برابر بیشتر است به عنوان مرد، افسردگی را تجربه می کنند و حدود یک چهارم زنان در مقطعی از زندگی خود افسردگی را تجربه می‌کنند.

اختلالات خواب

برخی از اختلالات خواب در یک جنس بیشتر از جنس دیگر شایع است. علاوه بر این، علائم برخی از اختلالات خواب بر اساس جنسیت متفاوت است - که ممکن است منجر به تشخیص اشتباه یا تشخیص نادرست شود.

بی خوابی: بی‌خوابی یک اختلال خواب رایج است که با مشکل در به خواب رفتن و ماندن در خواب مشخص می‌شود. در حالی که این بیماری تا دو سوم بزرگسالان را مبتلا می کند، به ویژه در زنان شایع است. تغییرات هورمونی می‌تواند به بی خوابی در زنان کمک کند ، اما استرس و شرایط سخت زندگی مانند طلاق، بیوه شدن یا از دست دادن شغل نیز می‌تواند منجر به بی‌خوابی شود.

آپنه انسدادی خواب (OSA) : افراد مبتلا به OSA در طول خواب به دلیل فروپاشی بافت های نرم راه های هوایی، مکث های مکرر در تنفس را تجربه می کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که OSA در مردان شایع‌تر است، اما زنان در مطالعات کمتر حضور دارند و کمتر تشخیص داده می‌شوند.

دکتر دکتر آدری ولز پزشک خواب می‌گوید:

«وجود همزمان بی‌خوابی و آپنه خواب در یک فرد غیرمعمول نیست، اما زنان ممکن است ارزیابی آپنه انسدادی خواب را به دلیل شرکت در جلسات پزشکی به تنهایی، انگ اجتماعی خروپف بودن «بی خانمانه» و درک بی‌خوابی به تاخیر بیاندازند. به درمان مرتبط با استرس یا شرایط گذرا زندگی.»

دکتری آدری ولز

Dr. Audrey Wells

Dr. Audrey Wells

هنجارهای اجتماعی و فرهنگی

باورها در مورد نحوه عملکرد زن و مرد و نقش هایی که باید ایفا کنند، هنجارهای جنسیتی نامیده می‌شود و در هر جامعه و فرهنگی وجود دارد. این هنجارها پیامدهایی برای خواب دارند، به ویژه برای جوانان در میان شریک زندگی و تشکیل خانواده.

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان به طور قابل توجهی زمان بیشتری را صرف می‌کنند

نسبت به مردانی که در کارهای خانه و مسئولیت های مراقبتی هستند و معمولاً از آنها انتظار می‌رود که به نیازهای خانوادگی که در طول شب ایجاد می‌شود رسیدگی کنند. این پتانسیل کاهش زمان در دسترس برای خواب، به ویژه برای مادران شاغل را دارد.

علاوه بر این، مردان و پدران شریک زندگی ممکن است فشار بیشتری را برای کسب درآمد احساس کنند و تحقیقات نشان داده است که کار با حقوق با خواب ارتباط منفی دارد. جالب توجه است که مردان شریک زندگی با فرزندان خردسال بیشتر از همتایان زن خود دیر به خواب می‌گویند، رفتاری که ممکن است به کمتر از حد متوسط ​​زمان خواب در این گروه نیز کمک کند.

قابل توجه، نزدیک به یک سوم از زنان

می‌گویند به ندرت یا هرگز با احساس استراحت از خواب بیدار نمی شوند، در حالی که این فقط برای 17 درصد از مردان صادق است. حتی اگر زنان به طور متوسط ​​کمی بیشتر از مردان می‌خوابند، دقایق اضافی در رختخواب ممکن است برای جبران وقفه های شبانه کافی نباشد.

بهترین خواب را برای خود داشته باشید

خواب کافی و باکیفیت برای سلامتی و تندرستی شما مهم است. کم خوابی می تواند بر عملکرد شما در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد، خطر تصادف را افزایش دهد، بر روابط شما تأثیر بگذارد و حتی خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهد.

به همین دلیل مهم است که شیوه های بهداشت خواب سالم را ایجاد کنید ، از جمله:

با بالش های طبی دکتر بیست خوابی آرام را تجربه کنید

بالش های طبی و مموری فوم دکتربیست

مشاوره برای زوج ها

اکثر زوج هایی که یک تخت مشترک دارند گزارش می‌دهند که انجام این کار به خواب بهتر آنها کمک می‌کند. برای بسیاری، خواب مشترک باعث ایجاد احساس راحتی، آرامش و امنیت می‌شود. با این حال، خوابیدن با همسر می‌تواند کیفیت خواب را به خطر بیندازد.

چندین قدم وجود دارد که زوج ها می‌توانند برای اطمینان از خواب خوب هر دو طرف انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *