• آیا کم خوابی بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد؟
  • اختلالات خواب و سلامت قلب
  • خواب و سلامت قلب در دوران بارداری
  • زیاد خوابیدن و سلامت قلب
  • نکات خواب برای افرادی که مشکلات قلبی دارند
  • آیا وضعیت خواب بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد؟

اغراق از اهمیت قلب برای سلامتی دشوار است. قلب که مسئول پمپاژ خون در سراسر بدن است، سیستم گردش خون را تقویت می کند که تضمین می کند که تمام اندام ها و بافت های بدن اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کنند.

متاسفانه مشکلات قلبی یکی از دلایل اصلی بیماری و مرگ در ایالات متحده است. در حالی که از قبل به خوبی شناخته شده است که عواملی مانند رژیم غذایی نامناسب، ورزش محدود و سیگار کشیدن می تواند به قلب آسیب برساند، خطرات کمبود خواب برای سلامت قلب به طور فزاینده ای شناخته شده است.

خواب زمانی را برای بازیابی و شارژ مجدد بدن فراهم می کند و تقریباً در تمام جنبه های سلامت جسمی نقش کلیدی ایفا می کند . در نتیجه، خواب خوب ممکن است به جلوگیری از آسیب به سیستم قلبی عروقی کمک کند و برای افرادی که مشکلات قلبی دارند، می تواند بخشی از پیروی از یک سبک زندگی سالم برای قلب باشد.

آیا کم خوابی بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد؟

شواهد قابل توجهی نشان می دهد که مشکلات خواب، از جمله کم خوابی و خواب پراکنده، اثرات منفی بر سلامت قلب دارند.

خواب یک زمان ضروری برای ریکاوری بدن است . در طول مراحل خواب حرکت غیر سریع چشم (NREM) ، ضربان قلب کند می شود، فشار خون کاهش می یابد و تنفس تثبیت می شود. این تغییرات استرس را بر قلب کاهش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا از فشاری که در ساعات بیداری رخ می‌دهد بهبود یابد.

بدون خواب کافی شبانه، فرد زمان کافی را در مراحل عمیق خواب NREM که برای قلب مفید است نمی‌گذراند. همین مشکل می تواند افرادی را که خواب آنها اغلب قطع می شود، تحت تاثیر قرار دهد. کمبود خواب مزمن با مشکلات قلبی متعددی از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، حمله قلبی، چاقی، دیابت و سکته مرتبط است.

خواب و فشار خون

در طول خواب طبیعی و سالم، فشار خون حدود 10 تا 20 درصد کاهش می‌یابد.

این به عنوان غوطه ور شدن شبانه شناخته می‌شود و تحقیقات نقش آن را در سلامت قلب و عروق برجسته می‌کند. عدم فرو رفتن با افزایش خطر سکته مغزی، حمله قلبی، مشکلات کلیوی و کاهش جریان خون به مغز مرتبط است.

مطالعات همچنین نشان داده اند که افزایش فشار خون شبانه با فشار خون بالا (فشار خون بالا) مرتبط است. در واقع، مشخص شده است که فشار خون شبانه حتی بیشتر از فشار خون بالا در طول روز، مشکلات قلبی را پیش بینی می‌کند.

افزایش فشار خون در طول روز به عنوان پیامد کم خوابی شناسایی شده است در مطالعات متعدد، اما همه افراد را به یک اندازه تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. ارتباط بین کمبود خواب و فشار خون بالا در بزرگسالان میانسال بیشتر است. افرادی که ساعت های طولانی در مشاغل پر استرس کار می‌کنند و افرادی که سایر عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا را دارند، احتمال افزایش فشار خون پس از خواب ضعیف مزمن بیشتر است.

خواب و بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است . این بیماری که به عنوان بیماری عروق کرونر نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک در شریان ها ایجاد می‌شود و آنها را در شرایطی به نام آترواسکلروز سخت و باریک می‌کند. این کار توانایی قلب برای دریافت خون و اکسیژن کافی را کاهش می‌دهد.
تحقیقات نشان داده است که کم خوابی به تصلب شرایین کمک می‌کند. پلاک در نتیجه التهاب تشکیل می شود که شامل گلبول های سفید خون می شود که توسط سیستم ایمنی تولید می‌شوند تا در شریان ها جمع شوند. خواب ضعیف باعث التهاب مزمن می‌شود

خواب و نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی است که قلب به اندازه کافی خون پمپاژ نمی کند تا خون و اکسیژن مورد نیاز بدن برای عملکرد صحیح را تامین کند. یک مطالعه مشاهده ای روی بیش از 400000 نفر ارتباط قوی بین مشکلات خواب و نارسایی قلبی را نشان داد

در آن مطالعه، افرادی که کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابیدند، در معرض خطر نارسایی قلبی بودند. نارسایی قلبی همچنین در افرادی که سایر نشانه‌های خواب ناسالم از جمله علائم بی‌خوابی، خواب‌آلودگی در طول روز، خروپف و عصرگاهی بودن را داشتند، شایع‌تر بود. هر چه یک نفر از این علائم خواب ناسالم بیشتر داشته باشد، احتمال نارسایی قلبی در او بیشتر می‌شود.

خواب و حملات قلبی

حمله قلبی که به عنوان انفارکتوس میوکارد نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب مسدود شود. کم خوابی خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

در یک مطالعه، افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند، 20 درصد بیشتر در معرض حمله قلبی بودند

. وقفه های خواب نیز با احتمال حمله قلبی مرتبط است. از آنجایی که هم ضربان قلب و هم فشار خون می توانند به طور ناگهانی در هنگام بیدار شدن افزایش پیدا کنند، خواب تکه تکه می تواند باعث استرس قلبی شود و ممکن است باعث حمله قلبی شود.

خواب و سکته مغزی

سکته مغزی زمانی است که جریان خون به مغز قطع می شود و باعث می شود سلول های مغز به دلیل کمبود اکسیژن از بین بروند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون یا پلاک یک شریان را مسدود کند. حمله ایسکمیک گذرا (TIA) که به آن سکته کوچک نیز گفته می شود، تنها شامل یک انسداد کوتاه مدت است.

در مطالعات تحقیقاتی، کمبود خواب با احتمال بیشتر سکته مغزی مرتبط است. کم خوابی فشار خون را افزایش می‌دهد و فشار خون بالا به عنوان عامل خطر اصلی برای سکته مغزی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، خواب ناکافی با کمک به تجمع پلاک در شریان ها، ممکن است انسداد را آسان تر کند و باعث سکته های کوچک یا سکته شود.

خواب و چاقی

اضافه وزن یا چاقی به شدت با مشکلات قلبی عروقی و متابولیک متعددی از جمله فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا، بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مرتبط است.

کمبود خواب با چاقی مرتبط است ، به طوری که افرادی که کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند، احتمال بیشتری دارد که شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری داشته باشند یا چاق باشند. خواب به تنظیم هورمون هایی که گرسنگی را کنترل می‌کنند کمک می‌کند و کمبود خواب یا اختلالات خواب می تواند باعث پرخوری و افزایش میل به غذاهای پرکالری شود.

خواب و دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن است که در آن سطح قند خون، که به عنوان گلوکز خون نیز شناخته می شود، به دلیل ناتوانی بدن در پردازش صحیح قند، بسیار بالا است. قند خون اضافی به رگ های خونی آسیب می‌رساند و بر سلامت قلب و عروق تأثیر منفی می‌گذارد. افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته هستند نسبت به افراد بدون این شرایط.

عوامل زیادی بر قند خون تأثیر می‌گذارند، اما مطالعات نشان داده‌اند که کمبود خواب متابولیسم گلوکز را بدتر می‌کند . خواب ضعیف با پیش دیابت مرتبط است ، نوعی از عدم تحمل گلوکز که پارامترهای دیابت را برآورده نمی‌کند. افرادی که قبلاً مبتلا به دیابت تشخیص داده شده و خواب ناکافی یا ناآرام دارند، ممکن است کنترل قند خون خود را دشوارتر کنند. اختلال خواب ممکن است در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 سخت و شدن شریان ها را بدتر کند.

خواب و ضربان قلب

در خواب طبیعی، ضربان قلب در طول مراحل خواب NREM کاهش می‌یابد و پس از آماده شدن برای بیدار شدن دوباره افزایش می‌یابد. خواب ضعیف، از جمله بیدار شدن ناگهانی، می تواند باعث افزایش شدید ضربان قلب شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که مشکلات خواب دارند بیشتر از ضربان قلب نامنظم شکایت دارند. به این دلایل، کمبود خواب ممکن است با تپش قلب مرتبط باشد.

علاوه بر این، یک مطالعه بر روی افراد مسن نشان داد که افرادی که به طور مکرر کابوس می‌بینند، به طور قابل توجهی بیشتر احتمال دارد که ضربان قلب نامنظم داشته باشند.

. کابوس‌های شبانه ممکن است ضربان قلب را افزایش دهند و اگر خواب فردی با یک کابوس مختل شود، ممکن است با احساس تپش قلب از خواب بیدار شوند.

خواب و درد قفسه سینه

آنژین درد قفسه سینه است که به جریان ضعیف خون در رگ های خونی مربوط می‌شود. هنگامی که خواب قطع می‌شود، افزایش سریع ضربان قلب و فشار خون می تواند باعث آنژین صدری شود و مطالعات نشان داده اند که بین درد قفسه سینه و خواب ضعیف ارتباط وجود دارد.

در حالی که این ارتباط به طور کامل درک نشده است، ممکن است با استرس و اضطراب مرتبط باشد، که حالت‌های احساسی در افرادی که خواب ضعیف دارند شایع‌تر است.

درد قفسه سینه غیر قلبی را می توان با خواب نیز گره زد. افراد مبتلا به سوزش معده و رفلاکس اسید اغلب از اختلالات خواب رنج می‌برند که ممکن است خطر همپوشانی بین خواب ضعیف و درد در قفسه سینه را در آنها افزایش دهد.

اختلالات خواب و سلامت قلب

بسیاری از اختلالات خواب اثرات مضری بر سلامت قلب دارند. بی‌خوابی، یکی از شایع ترین اختلالات خواب، اغلب با خواب ناکافی همراه است و می‌تواند منجر به افزایش خطرات سلامت قلبی عروقی شود.

آپنه انسدادی خواب (OSA) یک اختلال تنفسی است که با بیماری قلبی ، چاقی، دیابت، سکته مغزی و فشار خون بالا مرتبط است. افراد مبتلا به OSA در هنگام خواب، هنگامی که راه هوایی آنها مسدود می‌شود، دچار نقص تنفسی می شوند. علاوه بر خواب بی قرار، تنفس مختل میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد که ممکن است اثرات OSA بر سلامت قلب را بدتر کند.

اختلالات حرکات غیرطبیعی در طول خواب، مانند سندرم پای بیقرار و اختلال حرکت دوره ای اندام، نیز با مشکلات قلبی مرتبط است. در حالی که توضیح دقیق ناشناخته است، ممکن است مربوط به فعال شدن غیر طبیعی سیستم قلبی عروقی باشد که با این شرایط رخ می دهد و باعث افزایش و نوسان ضربان قلب و فشار خون می‌شود.

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب، که زمانی رخ می دهد که ساعت داخلی فرد با روز و شب ناهماهنگ باشد، با مشکلات قلبی عروقی همراه است. به عنوان مثال، افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند و باید در طول روز بخوابند، خطر ابتلا به فشار خون، چاقی، دیابت و همچنین حوادث قلبی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش می‌دهند.

خواب و سلامت قلب در دوران بارداری

بارداری فشار بیشتری را بر روی گوش وارد می‌کند و برخی از زنان در طول بارداری دچار مشکلات قلبی عروقی می‌شوند. به عنوان مثال، فشار خون بالا می تواند در دوران بارداری با عوارض بالقوه برای مادر و نوزادش شروع یا بدتر شود .

بی‌خوابی ، آپنه خواب و سایر مشکلات خواب بسیاری از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مسائل با خطر بیشتر مشکلات قلبی عروقی مرتبط است.

چه در دوران بارداری و چه بعد از آن مطالعات تحقیقاتی در حال انجام برای شناسایی راه هایی برای بهبود خواب در دوران بارداری با هدف کاهش فشار خون و سایر مشکلات قلبی عروقی کار می‌کنند.

پشت کمری های دکتر بیست

با پشت کمری های طبی دکتر بیست از درد های ناحیه کمر جلوگیری کنید 

زیاد خوابیدن و سلامت قلب

تأثیرات کم خوابی بر سلامت قلب توجه قابل توجهی را به خود جلب می‌کند، اما بسیاری از مطالعات همچنین ارتباط بین خواب زیاد، که عموماً بیش از 9 ساعت در شب تعریف می شود، و مشکلات قلبی عروقی را نشان داده اند.

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، بسیاری از متخصصان معتقدند که بیماری‌های زمینه‌ای که باعث خواب بیش از حد می‌شوند نیز علت این نرخ بالای مشکلات قلبی هستند. با این وجود، این داده ها یادآور این است که این یک افسانه است که خواب بیشتر همیشه بهتر است.

نکات خواب برای افرادی که مشکلات قلبی دارند

از آنجایی که کم خوابی می‌تواند به قلب آسیب برساند، برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی مهم است که خواب خوب را در اولویت قرار دهند. برخی شواهد حتی نشان می دهد که بهبود خواب ممکن است احتمال حملات قلبی را کاهش دهد یا سایر مشکلات قلبی عروقی در افرادی که در غیر این صورت در معرض خطر هستند.

متأسفانه برخی از مشکلات قلبی می‌توانند خواب را مختل کنند. به عنوان مثال، دیابت می تواند باعث تکرر ادرار در شب شود و سایر اختلالات قلبی عروقی ممکن است هنگام تلاش برای خوابیدن، ناراحتی قفسه سینه ایجاد کند. نگرانی و اضطراب در مورد سلامت قلب نیز می‌تواند باعث سخت شدن و به خواب رفتن عادی شود.

از آنجایی که عوامل متعددی می‌توانند بر خواب و سلامت قلب و عروق تأثیر بگذارند، صحبت با پزشک در مورد خواب سالم برای قلب بسیار مفید است. یک پزشک می‌تواند به ایجاد یک برنامه خاص برای بهبود خواب شما کمک کند و به سایر عوامل سبک زندگی که برای قلب و سلامت کلی شما مهم هستند، رسیدگی کند.

در حالی که هیچ راه حل گلوله نقره ای وجود ندارد، توصیه های خاصی اغلب می تواند به افراد مبتلا به مشکلات قلبی کمک کند خواب بهتری داشته باشند.

این نکات و سایر عناصر بهداشت خواب می توانند به عنوان پایه ای برای خواب بهتر عمل کنند و عادت هایی را ایجاد کنند که هم کمیت و هم کیفیت خواب مورد نیازتان را راحت تر می‌کند.

آیا وضعیت خواب بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد؟

شواهد محدودی وجود دارد که وضعیت خوابیدن افراد را با سلامت کلی قلب ارتباط می‌دهد. برخی تحقیقات که بر روی افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب متمرکز شده است، نشان می دهد که خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است جنبه های عملکرد قلب و ریه را تغییر دهد. 

نارسایی احتقانی قلب تجمع مایع در ریه ها یا سایر قسمت های بدن است که زمانی رخ می‌دهد که قلب به طور موثر خون را پمپاژ نمی‌کند. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب اغلب از خوابیدن به پهلوی چپ خودداری می‌کنند. در حالی که دلیل دقیق این امر ناشناخته است، ممکن است مربوط به این باشد که چگونه این وضعیت خواب، موقعیت قلب، فشار روی ریه ها و/یا احساس ضربان قلب در مقابل دیواره قفسه سینه را تغییر می‌دهد.

با این حال، شواهد نشان نداده است که این وضعیت خوابیدن باعث مشکلات قلبی می‌شود. بر اساس تحقیقات تا به امروز، وضعیت خوابیدن فرد به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی یا سایر مشکلات قلبی عروقی در نظر گرفته نمی‌شود.

منبع: www.sleepfoundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *