• چرا دستگاه های الکترونیکی شما را بیدار نگه میدارند؟
  • نکاتی برای استفاده از لوازم الکترونیکی در شب

اگرچه استفاده از رایانه یا تلفن قبل از خواب وسوسه انگیز است، اما مطالعات نشان داده است که این دستگاه ها می‌توانند با سرکوب تولید ملاتونین در خواب اختلال ایجاد کنند. یک هورمون طبیعی که در عصر ترشح می‌شود و به شما کمک می کند احساس خستگی کنید و برای خواب آماده باشید. این منجر به برانگیختگی های عصبی فیزیولوژیکی می شود که احساس هوشیاری را افزایش می‌دهد زمانی که شما باید به جای آن خاتمه دهید.

چرا دستگاه های الکترونیکی شما را بیدار نگه میدارند؟

ساعت بیولوژیکی در بزرگسالان سالم از چرخه خواب و بیداری 24 ساعته پیروی می‌کند. هنگامی که خورشید در صبح طلوع می‌کند، بدن شما کورتیزول تولید می‌کند، هورمونی که به شما احساس بیداری و هوشیاری می‌دهد.

با محو شدن نور روز، بدن هورمون دیگری به نام ملاتونین ترشح می‌کند که باعث ایجاد احساس خواب آلودگی می‌شود.

دستگاه‌های الکترونیکی با نور پس‌زمینه مانند تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، خواننده‌ها و رایانه‌ها نور غنی‌شده با طول موج کوتاه منتشر می‌کنند که به عنوان نور آبی نیز شناخته می‌شود. چراغ های فلورسنت و LED همچنین نور آبی ساطع می‌کند که نشان داده است تولید طبیعی ملاتونین را در عصر کاهش می‌دهد یا به تاخیر می‌اندازد و احساس خواب آلودگی را کاهش می‌دهد.

نور آبی همچنین می‌تواند مدت زمانی را که در خواب با امواج آهسته و حرکت سریع چشم (REM) سپری می‌کنید، دو مرحله از چرخه خواب که برای عملکرد شناختی حیاتی هستند، کاهش دهد.
کودکان به ویژه آسیب پذیر هستند
مشکلات خواب ناشی از وسایل الکترونیکی که نور آبی ساطع می‌کنند. مطالعات متعددی بین استفاده از دستگاه‌های دارای صفحه نمایش قبل از خواب و افزایش تأخیر خواب یا مدت زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیاز دارد، ارتباط برقرار کرده است. علاوه بر این، کودکانی که در شب از این دستگاه ها استفاده می‌‍‌کنند، اغلب خواب باکیفیت کافی ندارند و احتمال بیشتری دارد که روز بعد احساس خستگی کنند.

انواع خاصی از روشنایی خانگی همچنین می‌تواند بر تولید ملاتونین در شب تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که نور روشن اتاق خواب می‌تواند تولید ملاتونین در شب را تا 90 دقیقه در مقایسه با نور کم کاهش دهد.

برخلاف نور آبی، نور قرمز، زرد و نارنجی تاثیر کمی بر ریتم شبانه روزی شما ندارند. نور کم با یکی از این رنگ ها برای مطالعه در شب بهینه در نظر گرفته می‌شود. کتاب‌خوان‌های الکترونیکی قابل حمل مانند Kindle و Nook نور آبی ساطع می‌کنند، اما نه به اندازه سایر دستگاه‌های الکترونیکی. اگر ترجیح می دهید از یک کتابخوان الکترونیکی مانند Kindle یا Nook استفاده کنید، تا آنجا که ممکن است نور صفحه نمایش را کم کنید.

استفاده لواز الکترونیکی در زمان خواب

نکاتی برای استفاده از لوازم الکترونیکی در شب

توصیه می‌کنیم از رایانه، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی در ساعات قبل از خواب خودداری کنید. با این حال، این ممکن است برای افراد خاصی، مانند کسانی که در شب کار یا تحصیل می‌کنند، گزینه ای نباشد. اگر نیاز به استفاده از یکی از این وسایل در عصر دارید، راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند طولانی تر و بهتر بخوابید.

با تشک های دکتر بیست خوابی با ارامش را تجربه کنید

تشک های طبی و طبی فنری دکتر بیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *