• چرا روال خواب مهم است؟
  • ریتم شبانه روزی چه نقشی در روال خواب دارد؟
  • چگونه یک روال خواب می تواند از بین برود؟
  • چگونه می‌توانید روال خواب خود را تنظیم کنید؟
  • نکاتی برای اصلاح برنامه خواب
  • آیا درمان های پزشکی می‌توانند یک برنامه خواب را برطرف کنند؟

برای سلامت روان و جسم، بزرگسالان حداقل به هفت ساعت خواب نیاز دارند یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت خواب مداوم، پیروی از یک روال خواب سالم است. هنگام رعایت بهداشت خواب خوب، ذهن و بدن به روتینی عادت می‌کند که شامل خواب زیاد و باکیفیت می‌شود. متأسفانه، عوامل زیادی می‌توانند روال خواب را مختل کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، زمان خواب و بیدار شدن می‌تواند به شدت در نوسان باشد و فرد ممکن است بین شب های خواب زیاد و کم خواب متناوب شود. یادگیری تکنیک‌های تنظیم مجدد روال خواب راهی برای رفع این نوع ناهماهنگی خواب ارائه می‌کند و استراحت را برای بدن و ذهن بهینه می‌کند.

چرا روال خواب مهم است؟

انسان ها اغلب به عنوان موجودات عادت توصیف می‌شوند زیرا ما تمایل داریم به الگوهای رفتاری متمایز مشروط شویم از طریق تکرار نشانه ها و پاسخ های خاص. روال‌ها می‌توانند در بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره، از جمله خواب، اعمال را تقریباً خودکار کنند. پرورش فعال یک روال خواب سالم باعث می‌شود خوابی که نیاز دارید را به طور مداوم راحت تر به دست آورید. با ایجاد عادت‌ها و نشانه‌هایی که خواب را تقویت می‌کنند، سریع به خواب رفتن و خواب ماندن در طول شب راحت‌تر می‌شود. با تکرار بیشتر، این روال تقویت می‌شود و به مرور زمان الگوهای خواب پایدار را تسهیل می‌کند.

ریتم شبانه روزی چه نقشی در روال خواب دارد؟

ساعت داخلی بدن محرک اصلی ریتم های شبانه روزی از جمله چرخه 24 ساعته خواب و بیداری است. این ریتم شبانه روزی برای مدیریت تعادل ظریف بین خواب و بیداری بسیار مهم است، به ما کمک می‌کند در زمان های مناسب هوشیار یا خواب آلود باشیم و یک روال خواب سالم ایجاد کنیم.

قرار گرفتن در معرض نور تأثیر اساسی بر ریتم شبانه روزی دارد ، که کاملاً با چرخه روز و شب همسو است. هنگامی که چشم ها در معرض نور قرار می گیرند، مغز سیگنال های مرتبط با بیداری را ارسال می کند. وقتی قرار گرفتن در معرض نور در شب کاهش می‌یابد، سیگنال‌ها برای ارتقای آرامش و خواب تغییر می‌کنند. این به همگام‌سازی ساعت داخلی با محیط خارجی کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که ریتم‌های شبانه‌روزی هماهنگ نه تنها می‌توانند به خواب سالم کمک کنند، بلکه به جنبه‌های متعدد دیگری از تندرستی نیز کمک می‌کنند. از جمله سلامت روان و متابولیسم.

چگونه خواب خود را اصلاح کنیم

چگونه یک روال خواب می تواند از بین برود؟

راه‌های متعددی وجود دارد که روال‌های خواب و ریتم‌های شبانه‌روزی از تنش خارج می‌شوند.

با بالش های طبی دکتربیست خوابی آرام را تجربه کنید

بالش های هتلی دکتربیست

چگونه می‌توانید روال خواب خود را تنظیم کنید؟

تنظیم برنامه خواب خود را با اولویت دادن به ثبات شروع کنید. عادت ها و روال ها قدرتمند هستند، دقیقاً به این دلیل که بارها و بارها برای ایجاد یک الگو تکرار می‌شوند. اولین قدم کلیدی تنظیم مجدد برنامه خواب است. زمان خواب و بیداری را انتخاب کنید که بتوانید به آن پایبند باشید و زمان کافی را برای خواب مورد نیازتان فراهم کند. این برنامه را هر روز حتی آخر هفته ها دنبال کنید. سازگاری با این برنامه خواب جدید ممکن است زمان ببرد، که طبیعی است.

برای اتخاذ تدریجی یک برنامه خواب جدید، می‌توانید تنظیمات را در 15 یا 30 دقیقه طی چند روز انجام دهید. همچنین می‌توانید ابتدا روی زمان بیدار شدن تمرکز کنید، یک بخش ثابت از برنامه خود را ایجاد کنید، و سپس از عادات بهداشتی خوب خواب استفاده کنید تا به تدریج به خوابیدن در زمان خواب دلخواه خود عادت کنید.

زمان ایده آل برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن چه زمانی است؟

هیچ زمان ایده آلی برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن وجود ندارد که برای همه بهترین باشد. به طور کلی، برای همگام سازی ریتم شبانه روزی خود، توصیه می‌شود در ابتدای ساعات روشنایی روز از خواب بیدار شوید و در هنگام تاریک شدن شب برای خواب آماده شوید.

با این حال، ساعات روشنایی روز می‌تواند به طور قابل توجهی بر اساس موقعیت جغرافیایی و فصل متفاوت باشد، و برای بسیاری از افراد، پیروی از یک برنامه خواب که دقیقاً چرخه روز و شب را منعکس می‌کند، می تواند غیرعملی باشد. به همین دلیل، اصول کلی که باید رعایت کنید این است که زمان خواب و زمان بیدار شدن شما باید:

نکاتی برای اصلاح برنامه خواب

عناصر متعددی وجود دارد که یک روال خواب سالم را شامل می‌شود. تنظیم یک برنامه خواب ثابت پایه خوبی است، اما سایر مراحل می‌تواند به شما در رسیدن به خواب مورد نیاز کمک کند. بهداشت خواب نقش اساسی در اثربخشی برنامه خواب شما دارد. یکی از بخش های اساسی بهداشت خواب این است که اطمینان حاصل شود که عادات روزانه و محیط خواب شما برای خواب مناسب است.

دکتر داستلین کوتلیار پزشک خواب می‌گوید:

اغلب اوقات وقتی افراد نمی‌توانند بخوابند، به دنبال مکمل یا داروی بدون نسخه برای رفع مشکل هستند. با این حال، برای اکثر افراد، تغییرات کوچک در روال خواب و عادات آنها موثرترین راه برای استراحت شبانه بهتر خواهد بود.

Sleep Physician

Dr. Dustin Cotliar

Sleep Physician

آیا درمان های پزشکی می‌توانند یک برنامه خواب را برطرف کنند؟

اگر مشکلات خواب قابل توجهی دارید، با پزشک خود در مورد بهترین راه برای تنظیم مجدد برنامه خواب خود صحبت کنید. بسته به دلایل مشکلات خواب شما، پزشک ممکن است درمان هایی را برای تنظیم روال خواب شما توصیه کند.

علاوه بر این، خواب شما احتمالاً پس از یک دوره محرومیت از خواب نامنظم خواهد شد. به عنوان مثال، مراحل خواب شما ممکن است به دلیل بازگشت مجدد خواب REM نامتعادل باشد، به این معنی که زمان بیشتری را در مرحله خواب با حرکت سریع چشم می گذرانید.

تنظیم مجدد برنامه خواب شما احتمالاً زمان می برد. ایجاد تغییرات تدریجی می تواند سازگاری با یک برنامه جدید را آسان تر کند.

منبع: www.sleepfoundation.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *