• چه چیزی باعث سردرد صبحگاهی می‌شود؟
  • نکاتی برای تسکین سردرد صبحگاهی

اگر متوجه می‌شوید که اغلب صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می‌شوید، تنها نیستید. تقریباً از هر 13 نفر 1 نفر سردرد صبحگاهی را تجربه می‌کند این سردردها معمولاً زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهند و در افراد بین 45 تا 64 سال بیشتر دیده می‌شود.

تعدادی از اختلالات خواب یا سلامتی و همچنین عادات شخصی می‌تواند باعث سردرد در هنگام بیدار شدن شود. آپنه خواب، میگرن، و کم خوابی مقصران شایع هستند. با این حال، دندان قروچه، مصرف الکل و برخی داروها نیز می‌توانند باعث بیدار شدن شما با سردرد شوند. گاهی اوقات سردرد صبحگاهی شما ناشی از ترکیبی از اختلالات یا عادات است.

دلایل سردرد صبحگاهی

چه چیزی باعث سردرد صبحگاهی می‌شود؟

با انتقال از خواب به بیداری، بخش هایی از مغز شما نیز شروع به "بیدار شدن" می‌کنند. مغز شما پاسخگوتر می‌‌شود، تغییرات در وضعیت بدن، لمس و صدا. در این دوره از حساسیت شدید، ممکن است بیشتر مستعد درد باشید.
علاوه بر این، هیپوتالاموس در مغز هم در فرآیندهای خواب و هم درگیر درد است. هیپوتالاموس ریتم طبیعی شبانه روزی و چرخه خواب شما را تنظیم می‌کند و حس و درد را تعدیل می‌کند. اختلال در هیپوتالاموس در طول خواب بر توانایی شما برای تحمل درد تأثیر می‌گذارد.
در نتیجه، در حالی که ممکن است هنگام خواب دردی را احساس نکرده باشید، ممکن است آن را در صبح احساس کنید.اختلالات خواب معمولاً باعث سردرد صبحگاهی می‌شود، اما دلایل متعددی برای بیدار شدن با سردرد وجود دارد.

خرناس

 خروپف به تنهایی ممکن است علت بسیاری از سردردهای صبحگاهی باشد. در یک مطالعه شامل 268 خروپف مکرر، 23.5 درصد به طور منظم با سردرد از خواب بیدار شدند. در صبح داشتن سابقه میگرن، بی خوابی یا ناراحتی روانی احتمال سردرد صبحگاهی را در این گروه افزایش می‌دهد.

کم خوابی و بی‌خوابی

از آنجایی که کم خوابی یکی از دلایل شایع سردردهای صبحگاهی است، افراد مبتلا به بی‌خوابی نیز در معرض خطر بالایی برای تجربه سردرد صبحگاهی هستند. افراد مبتلا به این اختلال خواب برای به خواب رفتن یا ماندن در خواب تلاش می‌کنند. در نتیجه، اغلب خواب کافی ندارند و ممکن است در طول روز احساس بیقراری یا تنبلی کنند.

اختلالات ریتم شبانه روزی 

افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی بیشتر از افراد بدون اختلال خواب سردرد صبحگاهی دارند. اختلالات ریتم شبانه روزی زمانی ایجاد می‌شود که بدن شما با ریتم استاندارد خواب و بیداری هماهنگ نباشد. در یک سیکل 24 ساعته به دلیل این ناهماهنگی، ممکن است خواب ناکافی داشته باشید، که می‌تواند باعث سردرد در هنگام بیدار شدن شود.

زیاد خوابیدن

پرخوابی یا خواب زیاد نیز می‌تواند بر سردرد صبحگاهی شما تأثیر بگذارد. هم خواب با کیفیت پایین و هم خواب طولانی تر با سردردهای شدیدتر مرتبط هستند.

میگرن

میگرن یا سردردهای متوسط تا شدید عودکننده اغلب در صبح رخ می‌دهد . میگرن اغلب با سردرد شروع می‌شود و با شدت درد شدیدتر می‌شود. حدود 12 درصد از آمریکایی ها به میگرن مبتلا می‌شوند و بیشتر در بین زنان و افرادی که اختلالات خواب دارند دیده می‌شود. در واقع، افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند، بیشتر با خواب ناکافی دست و پنجه نرم می‌کنند،و کم خوابی مکرر می‌تواند باعث میگرن شود . شروع جدید سردرد در افراد مسن باید از نظر بدخیمی زمینه ای مورد بررسی قرار گیرد.

تنش

وضعیت و موقعیت خواب شما می‌تواند منجر به تنش شود و به طور بالقوه باعث ایجاد خواب ضعیف و سردرد شود. انتخاب یک بالش درست می‌تواند به کاهش این تنش کمک کند.

خماری

نوشیدن زیاد حداقل شش نوشیدنی در یک شب با سردرد صبحگاهی ارتباط زیادی دارد. با این حال، حتی در سطوح پایین تر، الکل بر خواب تأثیر می‌گذارد و به دلایل مختلفی می‌تواند منجر به سردرد صبحگاهی شود. وقتی الکل می‌نوشید، احتمالا سریعتر به خواب می روید از حد معمول، اما خواب شما احتمالاً مختل می‌شود و اغلب زودتر از خواب بیدار می‌شوید. الکل همچنین باعث افزایش ادرار و از دست دادن مایعات می‌شود که منجر به کم آبی خفیف می‌شود. سردرد یکی از عوارض جانبی شایع کم آبی بدن است. علاوه بر این، الکل می‌تواند یک محرک برای میگرن باشد.

داروها یا مکمل های خاص

سردرد همچنین یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی است. در حالی که ممکن است بخواهید از دارو برای سر درد استفاده کنید، این می‌تواند به چرخه سردردهای مزمن کمک کند از طرف دیگر، قطع یک شبه دارو می‌تواند باعث سردرد در صبح شود.

داروهایی که می توانند به سردرد کمک کنند عبارتند از:

نکاتی برای تسکین سردرد صبحگاهی

اگر سردردهای صبحگاهی مکرر یا روزانه دارید، با پزشک خود در مورد علت آن صحبت کنید. برای ردیابی علائم و عادات خواب خود یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید و آن را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا محرک یا محرک های دقیق سردرد صبحگاهی خود را شناسایی کرده و یک برنامه درمانی ایجاد کنید. علاوه بر درمان مخصوص محرک شما، می‌توانید بهداشت خواب خود را نیز بهبود ببخشید

با رعایت بهداشت خواب خوب و درمان اختلالی که باعث سردرد شما می‌شود، ممکن است بتوانید سردرد صبحگاهی خود را کاهش دهید یا از بین ببرید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود.

با بالش های طبی دکتر بیست از سردرد های صبحگاهی خلاص شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *