• دوز توصیه شده ملاتونین برای بزرگسالان
  • چه دوز ملاتونین برای کودکان بی‌خطر است؟
  • بنابراین چه مقدار ملاتونین باید قبل از خواب مصرف کنم؟

مکمل های ملاتونین به طور فزاینده ای محبوب شده اند زیرا بسیاری از آنها برای رسیدگی به مشکلات رایج خواب مانند بی‌خوابی یا جت لگ به آنها مراجعه می‌کنند. با این حال، با افزایش مصرف مکمل های ملاتونین، موارد مصرف بیش از حد ملاتونین نیز افزایش می‌یابد. درک توصیه‌های دوز مناسب – و همچنین نحوه تنظیم مکمل‌های ملاتونین – یک گام حیاتی برای اطمینان از اینکه شما و خانواده‌تان با خیال راحت ملاتونین مصرف می‌کنید، است.

با بالش های مموری فوم دکتر بیست خوابی آرام را تجربه کنید

بالش های طبی و مموری فوم دکتر بیست

دوز توصیه شده ملاتونین برای بزرگسالان

در حالی که هیچ دوز رسمی توصیه شده ملاتونین وجود ندارد ، اکثر افرادی که ملاتونین را برای خواب مصرف می کنند بین 1 تا 5 میلی گرم مصرف می‌کنند. 30 دقیقه قبل از خواب. مکمل های ملاتونین در دوزهای 200 میکروگرم تا 20 میلی گرم فروخته می‌شوند.

کارشناسان توصیه می‌کنند که با دوز کمتر ملاتونین شروع کنید ، مانند 1 میلی گرم یا کمتر، سپس در صورت نیاز دوز را افزایش دهید. دوزهای پایین تر ممکن است به اندازه دوزهای بالاتر موثر باشد، اگرچه افراد مختلف ممکن است به دوزهای متفاوتی نیاز داشته باشند. عوامل متعددی می توانند بر نحوه پاسخ بدن فرد به ملاتونین تأثیر بگذارند، از جمله سن.

دوز ملاتونین برای بزرگسالان مسن

بزرگسالان بالای 65 سال باید قبل از مصرف هر گونه مکمل ملاتونین با پزشک مشورت کنند. استفاده از مکمل ملاتونین به طور گسترده در این گروه سنی مورد مطالعه قرار نگرفته است و ممکن است با خطرات بیشتری همراه باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که افراد مسن از کمترین دوز ممکن استفاده کنند برای یک دوره زمانی کوتاه و نه طولانی. 

دکتر دکتر آبیناو سینگ پزشک خواب می‌گوید:

اثرات ملاتونین بر سایر فرآیندهای بیولوژیکی هنوز در حال بررسی است. با نظارت پزشک از آن استفاده کنید.

Dr. Abhinav Singh

Sleep Medicine Physician

چه دوز ملاتونین برای کودکان بی‌خطر است؟

مکمل‌های ملاتونین ممکن است برای کودکان بی‌خطر باشند، اما والدین و مراقبان باید قبل از دادن ملاتونین به کودکان با پزشک مشورت کنند.

برای کودک مبتلا به بی خوابی، دوز ملاتونین اغلب بر اساس سن کودک داده می شود. به کودکان پیش دبستانی اغلب دوز 1 تا 2 میلی گرم، کودکان مدرسه ای اغلب دوز 1 تا 3 میلی گرم و نوجوانان اغلب دوز 1 تا 5 میلی گرم داده می‌شود.

مکمل های ملاتونین به طور گسترده در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است. ملاتونین یک هورمون است، بنابراین این احتمال وجود دارد که مصرف آن بر رشد هورمونی کودک تأثیر بگذارد. قبل از دادن ملاتونین، والدین و مراقبین ممکن است ابتدا بخواهند راهبردهای دیگری را برای بهبود خواب فرزندشان امتحان کنند، مانند اجتناب از وسایل الکترونیکی در شب، حفظ دمای اتاق خواب، تنظیم زمان خواب ثابت و درگیر شدن در یک روال شبانه.

از ملاتونین چقدر بید در روز استفاده کرد

بنابراین چه مقدار ملاتونین باید قبل از خواب مصرف کنم؟

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند ملاتونین را با مصرف 1 تا 2 میلی گرم 30 دقیقه قبل از خواب شروع کنید. دوز کمتر از 1_2 میلی گرم حتی ممکن است برای برخی افراد موثر باشد. اگر دوز کم به شما کمک نمی‌کند سریعتر به خواب بروید، به تدریج دوز را افزایش دهید تا زمانی که فواید آن را مشاهده کنید.

استفاده بیش از حد ملاتونین

در حالی که هیچ حد بالایی مشخصی برای ملاتونین وجود ندارد، متخصصان به طور کلی دوز آن را برای بزرگسالان بیشتر از 10 میلی گرم توصیه نمی کنند. افرادی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا ملاتونین را از بین ببرند، بنابراین ممکن است حد بالایی کمتری نسبت به دیگران داشته باشند. در حالی که ملاتونین بیش از حد ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، بعید است که در بزرگسالان کشنده باشد.

بهترین زمان مصرف ملاتونین 30 دقیقه قبل از زمان خواب دلخواه شماست.

کارشناسان مصرف بین 5/0 تا 10 میلی گرم را توصیه می‌کنند ملاتونین برای جت لگ سه میلی گرم برای اکثر افراد کافی است.

افراد باردار و شیرده باید از مکمل های ملاتونین خودداری کنند زیرا این مکمل ها به طور گسترده در این گروه ها مورد مطالعه قرار نگرفته است.

از مصرف ملاتونین با کافئین خودداری کنید. کافئین محرکی است که چرخه خواب و بیداری شما را مختل می کند و می تواند بر تولید ملاتونین طبیعی شما تأثیر بگذارد.

از مصرف ملاتونین با کافئین خودداری کنید. کافئین محرکی است که چرخه خواب و بیداری شما را مختل می‌کند و می‌تواند بر تولید ملاتونین طبیعی شما تأثیر بگذارد.

در حالی که ملاتونین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، ممکن است بیش از حد مصرف شود. موارد مصرف بیش از حد ملاتونین به ویژه در کودکان رو به افزایش است. از آنجایی که مکمل های ملاتونین مورد تایید FDA نیستند، تعیین میزان واقعی ملاتونین ممکن است شما یا فرزندتان مصرف کنید غیرممکن است. علائم مصرف بیش از حد ملاتونین شامل سردرد، فشار خون پایین یا بالا، خواب آلودگی، استفراغ و کابوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *