• چه چیزی باعث اختلالات خواب در کودکان می‌شود؟
  • آپنه انسدادی خواب
  • راه رفتن در خواب
  • چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

خواب کافی برای سلامت و رشد کودک بسیار مهم است، اما تقریبا نیمی از کودکان در دوره ای از دوران کودکی خود با مشکلات خواب مواجه می‌شوند. اختلالات خواب رایج در کودکان شامل آپنه خواب و بی‌خوابی و همچنین پاراسومنیا است که رفتارهای مخرب مرتبط با خواب مانند راه رفتن در خواب و وحشت شبانه است.

اختلالات خواب در کودکان، به خصوص پاراسومنیا، احتمالاً در دوران نوجوانی گذشته ادامه پیدا نمی کند. با این حال، آنها می‌توانند رفتارهای روزانه و کیفیت زندگی کودک را مختل کنند. ما در مورد علل اختلالات خواب در کودکان، علائم رایج، نکاتی برای کمک به کودکان برای مقابله با مشکلات خواب و زمان مراجعه به پزشک صحبت می‌کنیم.

چه چیزی باعث اختلالات خواب در کودکان می‌شود؟

برخی از اختلالات خواب هم در بزرگسالان و هم در کودکان دلایل مشابهی دارند. چاقی یک عامل خطر اصلی برای ایجاد آپنه انسدادی خواب است

یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب، در افراد در تمام سنین. علاوه بر این، اختلالات خواب که ممکن است دارای استعداد ژنتیکی باشند، مانند سندرم پای بی‌قرار ، کودکان و همچنین بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برخی از مسائل پزشکی و اختلالات اضطرابی خطر مشکلات خواب را در هر سنی افزایش می‌دهند.

با این حال، الگوهای رفتاری منحصر به فرد کودکان نیز می تواند منجر به اختلالات مرتبط با خواب شود. تا حدود ۵ سالگی، بی‌خوابی معمولاً نتیجه زمان‌های ناهماهنگ خواب و رفتارهای مقاوم در برابر خواب است.

با بالش های طبی دکتر بیست خوابی با ارامش را تجربه کنید

بالش های طبی دکتر بیست

بیخوابی

بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالات خواب است و 20 تا 30 درصد کودکان را مبتلا می‌کند. علائم اولیه مشکل در به خواب رفتن، ماندن در خواب یا هر دو است.

متخصصان پزشکی معمولا بی‌خوابی در کودکان را به سه دسته تقسیم می‌کنند.

بی‌خوابی دوران کودکی می‌تواند برای کل خانواده چالش برانگیز باشد. با این حال، درمان های موثر در دسترس هستند. تغییرات رفتاری مانند ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب معمولاً اولین خط درمان است و می‌تواند منجر به بهبود در رفاه هم برای کودک و هم برای مراقبان او شود.

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب (OSA) زمانی رخ می‌دهد که بافت های گلو عبور هوا را در طول خواب مسدود می‌کنند. این می‌تواند منجر به وقفه های مکرر و لحظه ای در تنفس شود که می تواند به طور قابل توجهی خواب شبانه را مختل کند.

تقریباً 1 تا 5 درصد کودکان آپنه انسدادی خواب را تجربه کنید. در کودکان، علل شایع شامل بزرگ شدن لوزه ها، چاقی، و برخی بیماری های دندانی یا نقص های مادرزادی است.

بسته به شدت علائم و سایر عوامل خطر مانند چاقی، یک متخصص اطفال ممکن است ارزیابی بیشتر توسط یک متخصص در پزشکی خواب یا از طریق یک مطالعه خواب ، که شامل تجزیه و تحلیل پزشکی یک شبه در یک کلینیک خواب است، توصیه کند.

گزینه های درمانی به علت و شدت OSA در کودکان بستگی دارد، اما ممکن است شامل درمان مداوم فشار مثبت راه هوایی (CPAP) یا استفاده از محافظ دهان در شب باشد. اگر مشخص شود که علت آن بزرگ شدن لوزه ها یا آدنوئیدها است، ممکن است جراحی برای برداشتن آنها توصیه شود.

خروپف در کودکان

اکثر کودکان مبتلا به آپنه خواب نیز خروپف را تجربه می‌کنند. به خاطر داشته باشید که خروپف در کودکان نسبتاً شایع است و همیشه نشان دهنده مشکل بزرگتر نیست. بین 10 تا 17 درصد کودکان

خروپف می‌کند و ممکن است علائم دیگری از آپنه خواب را نشان ندهد. والدین یا مراقبان کودکی که با صدای بلند یا مکرر خروپف می‌کند باید علائم خود را با یک متخصص اطفال در میان بگذارند. یک متخصص اطفال ممکن است یک مطالعه خواب را برای ارزیابی بیشتر خروپف و خواب کودک توصیه کند.

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب، همچنین به عنوان خواب آور شناخته می شود ، اختلالی است که شامل راه رفتن یا انجام سایر رفتارهای پیچیده در هنگام خواب است.

راه رفتن در خواب در کودکان شایع تر از بزرگسالان است. تقریباً 5 درصد از کودکان

در مقایسه با 1.5 درصد از بزرگسالان، علائم راه رفتن در خواب را نشان می‌دهند. اقدامات احتیاطی ایمنی و کاهش آسیب گام های مهمی در مدیریت راه رفتن در خواب در کودکان است.

اگر علائم راه رفتن در خواب مکرر و مداوم هستند، مهم است که با یک متخصص اطفال صحبت کنید. پزشک می‌تواند هر گونه علت اساسی جدی را رد کند و به ایجاد یک برنامه درمانی مؤثر کمک کند. مشابه شب ادراری ، راه رفتن در خواب با بزرگتر شدن کودک برطرف می‌شود.

وحشت شبانه

وحشت شبانه نوعی از پاراسومنیا است که در آن فرد خواب به طور ناگهانی با احساس ترس و وحشت از خواب بیدار می‌شود. فرد خوابیده معمولاً هیچ خاطره ای از رویداد ترسناک ندارد.

وحشت شبانه در بزرگسالان نادر است. با این حال، حدود 30 درصد از کودکان وحشت شبانه را تجربه می کنند ، معمولاً بین 3 تا 7 سالگی. محققان پزشکی به طور کامل نمی دانند که چرا وحشت شبانه رخ می دهد، اگرچه یک استعداد خانوادگی مشاهده شده است.

گزینه های درمانی محدود است. بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که پس از یک قسمت وحشت شبانه، آرامش و اطمینان خاطر ایجاد کنیم. اگر تصمیم دارید در مورد ترس های شبانه فرزندتان با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، ممکن است مفید باشد که یک دفترچه خاطرات خواب در مورد دفعات و مدت این دوره ها داشته باشید.

کابوس در کودکان

مهم است که بین وحشت شبانه و کابوس در کودکان تمایز قائل شویم . وحشت شبانه یک اختلال خواب است که معمولاً در مرحله خواب غیرسریع (NREM) رخ می دهد. کودک معمولاً هیچ خاطره ای از آن قسمت نخواهد داشت.

در مقابل، کابوس‌ها معمولاً در طول خواب با حرکت سریع چشم (REM) رخ می‌دهند، مرحله خواب معمولاً با رویا دیدن همراه است. کابوس ها اغلب به دلیل استرس یا رویدادهای مهم زندگی ایجاد می شوند. خواب های بد همچنین می تواند باعث ایجاد احساس اضطراب شود که ممکن است کودک بخواهد با والدین یا مراقب خود صحبت کند.

خواب‌آلودگی مفرط در طول روز

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز با کاهش هوشیاری، افزایش خواب آلودگی و به خواب رفتن در طول روز مرتبط است. اگرچه به خودی خود یک اختلال نیست، اما خواب آلودگی بیش از حد در طول روز یک علامت رایج است که با تعدادی از مسائل مرتبط با خواب و شرایط سلامتی مرتبط است.

بین 10 تا 20 درصد از کودکان علائم خواب آلودگی در طول روز را تجربه می کنند. با این حال، ممکن است در برخی از کودکان کمتر تشخیص داده شود. یکی از دلایل این است که علائم ثانویه در کودکان می تواند متناقض به نظر برسد، از جمله بیش فعالی، بی‌قراری و رفتار پرخاشگرانه.

اگر کودک شما در طول روز خواب‌آلود قابل‌توجهی دارد یا در رفتارش تغییر می‌کند، با پزشک اطفال خود مشورت کنید. چندین روش غربالگری برای مشکلات خواب کودکان وجود دارد که می‌تواند به شناسایی مشکلات مربوط به خواب کمک کند.

دندان قروچه

دندان قروچه به دندان قروچه مکرر اشاره دارد. در نوجوانان، شیوع دندان قروچه در خواب حدود 15 درصد تخمین زده می‌شود.

دندان قروچه می تواند در طول روز یا شب اتفاق بیفتد. هنگامی که در شب رخ می دهد، می‌تواند خواب کودک را مختل کند. دندان قروچه همچنین می تواند منجر به تعدادی از علائم دردناک از جمله سردرد، آسیب دندان و آسیب به عضلات فک شود.

دندان قروچه در کودکان و بزرگسالان می‌تواند به دلیل عوامل متعددی باشد که تشخیص یک علت واحد را در افراد دشوار می کند. با این حال، مشخص شده است که استرس ارتباط نزدیکی با دندان قروچه دارد

. دندان قروچه خواب ممکن است با بالا رفتن سن کودک کاهش یابد، اما این عارضه می‌تواند عود کننده نیز باشد. گزینه های درمانی شامل محافظ های دهان برای جلوگیری از آسیب به دندان ها و استفاده از روان درمانی و تکنیک های آرام سازی برای کاهش استرس و تنش عضلانی است.

سندرم پاهای بی‌قرار

سندرم پای بیقرار که به عنوان بیماری ویلیس-اکبوم نیز شناخته می‌شود، یک اختلال حرکتی است که می تواند به طور قابل توجهی خواب را مختل کند. RLS 2 تا 4 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

در ایالات متحده اگرچه افراد در هر سنی می‌توانند به RLS مبتلا شوند. علامت اصلی یک میل بدون درد اما طاقت فرسا برای حرکت دادن پاها است. این میل اغلب در شب هنگام استراحت فرد افزایش می‌یابد.

سندرم پای بیقرار ممکن است ناشی از یک مشکل اساسی مانند کمبود آهن باشد. در موارد خاص، علت ممکن است ژنتیکی باشد.
علائم می‌تواند در دوران کودکی ظاهر شود، اما این اختلال تا حد زیادی در کودکان تشخیص داده نمی شود. اگر کودک شما میل غیرقابل کنترلی برای حرکت دادن پاهای خود دارد که در شب بدتر می شود و خواب او را مختل می کند، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. با تشخیص مناسب می توان علائم را درمان کرد.

نکاتی برای کمک به کودک مبتلا به مشکلات خواب

اگر کودکی مشکلات مکرر مربوط به زمان خواب و خواب را تجربه می کند، چندین رویکرد والدین و مراقبان وجود دارد.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

یک یا دو شب گهگاهی کم خوابی برای اکثر کودکان طبیعی است. با این حال، اختلالات خواب مداوم یا علائم غیرعادی که اغلب از خواب خوب شبانه جلوگیری می‌کنند، به طور کلی باعث نگرانی هستند. اگر کودک شما علائم کم خوابی مزمن یا سایر اختلالات خواب فراگیر را تجربه می‌کند، علائم آن را با متخصص اطفال یا متخصص خواب کودکان در میان بگذارید. بسته به علائم و سابقه پزشکی آنها، پزشک ممکن است یک مطالعه خواب شبانه در کلینیک خواب یا ارزیابی اضافی توسط یک متخصص طب خواب را توصیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *