• فلج خواب چیست؟
  • فلج خواب چقدر شایع است؟
  • آیا فلج خواب معنایی دارد؟
  • چه چیزی باعث فلج خواب می‌شود؟
  • آیا فلج خواب خطرناک است؟
  • آیا فلج خواب خطرناک است؟
  • درمان فلج خواب چیست؟

فلج خواب یک ناتوانی موقت در حرکت یا صحبت است که مستقیماً پس از به خواب رفتن یا بیدار شدن رخ می‌دهد. در حالی که حالت‌های خواب و بیداری معمولاً به وضوح مشخص و متمایز هستند، شرایطی مانند فلج خواب می‌تواند این مرزها را از بین ببرد. افراد در طول دوره هایی که اغلب شامل توهمات نگران کننده و احساس خفگی است، هوشیاری خود را حفظ می‌کنند.

در حالی که هنوز چیزهای زیادی در مورد فلج خواب ناشناخته است، یادگیری در مورد انواع، علائم، علل، اثرات و درمان می‌تواند درک بهتری از این بیماری و راه های پیشگیری از آن را امکان پذیر کند.

فلج خواب چیست؟

فلج خواب وضعیتی است که با از دست دادن کوتاه کنترل عضلانی مشخص می شود که به عنوان آتونیا شناخته می‌شود، درست بعد از به خواب رفتن یا قبل از بیدار شدن اتفاق می‌افتد. علاوه بر آتونیا، افراد اغلب در طول دوره های فلج خواب دچار توهم می‌شوند.

فلج خواب یک پاراسومنیا در نظر گرفته می شود که رفتارهای غیرعادی در طول خواب است. از آنجا که به مرحله حرکت سریع چشم (REM) در چرخه خواب مرتبط است ، فلج خواب به عنوان پاراسومنیا REM در نظر گرفته می شود. در حالی که خواب استاندارد REM شامل رویاهای واضح همراه با آتونی است، هر دو معمولاً با بیدار شدن از خواب به پایان می‌رسند، بنابراین فرد هرگز از این ناتوانی در حرکت آگاه نمی‌شود.

در نتیجه، محققان بر این باورند که فلج خواب شامل حالت آمیخته ای از هوشیاری است که بیداری و خواب REM را با هم ترکیب می کند. در واقع، به نظر می‌رسد آتونیا و تصویرسازی ذهنی از خواب REM حتی در حالت هوشیاری و بیداری باقی می‌ماند.

انواع فلج خواب

متخصصان پزشکی معمولا موارد فلج خواب را به دو دسته دسته بندی می‌کنند

در بسیاری از موارد، این دو ویژگی تعیین‌کننده برای توصیف وضعیتی به نام فلج خواب منزوی مکرر (RISP) ترکیب می‌شوند که شامل موارد مداوم فلج خواب در فردی است که به نارکولپسی مبتلا نیست.

علامت مشخص فلج خواب آتونی یا ناتوانی در حرکت بدن یا صحبت کردن است. افراد همچنین مشکل تنفس، فشار قفسه سینه و احساسات ناراحت کننده مانند وحشت یا درماندگی در طول دوره های فلج خواب را گزارش می کنند. یک روز پس از تجربه فلج خواب، احساس خواب آلودگی یا خستگی بیش از حد معمول است.

راه های درمان فلج خواب

تخمین زده می‌شود که 75 درصد از اپیزودهای فلج خواب شامل توهماتی است که از رویاهای معمولی متمایز است. اینها می‌توانند به عنوان توهمات هیپناگوژیک هنگام به خواب رفتن یا به عنوان توهمات هیپنوپومپیک هنگام بیدار شدن از خواب رخ دهند.

توهمات در هنگام فلج خواب به سه دسته تقسیم می‌شوند.

فلج خواب چقدر شایع است؟

شیوع متفاوت است، اما محققان معتقدند که حدود 20٪ از مردم فلج خواب را در مقطعی از زندگی خود تجربه می‌کنند. اطلاعات کمی در این گروه در مورد تعداد دفعات تکرار اپیزودها وجود دارد. فلج خواب می تواند در هر سنی رخ دهد، اما اولین علائم اغلب در دوران کودکی، نوجوانی یا جوانی ظاهر می‌شود. پس از شروع در طول سال‌های نوجوانی، ممکن است این دوره‌ها در دهه‌های 20 و 30 زندگی فرد بیشتر رخ دهد.

اپیزودها می‌توانند از چند ثانیه تا 20 دقیقه طول بکشند و میانگین طول آن حدود شش دقیقه است. در بیشتر موارد، قسمت‌ها به خودی خود پایان می‌یابند، اما گاهی اوقات با لمس یا صدای شخص دیگری، یا تلاش شدید برای حرکت که بر آتونیا غلبه می‌کند، قطع می‌شوند.

آیا فلج خواب معنایی دارد؟

ادراک دوره های فلج خواب به طور قابل توجهی بر اساس زمینه فرهنگی فرد متفاوت است. آتونیا اغلب آزاردهنده است و توهم‌های آزاردهنده می‌توانند اپیزودها را حتی ناراحت‌کننده‌تر کنند. به همین دلیل، حدود 90 درصد از اپیزودها با ترس همراه است، در حالی که تنها یک اقلیت توهمات خوشایند یا حتی سعادت‌بخش‌تری دارند.

فلج خواب در باورهای معنوی و فرهنگی مختلف به طور متفاوتی تفسیر شده است. برای برخی، فلج خواب ممکن است به عنوان نشانه ای از هدف بدخواهانه شما در نظر گرفته شود. برای دیگران، ممکن است آن را نشانه ای از بیداری معنوی در نظر بگیرند. تفاسیر بسیار متفاوت است، اما تجربیات منفی در طول فلج خواب منجر به داستان ها و افسانه های بسیاری در مورد شیاطین خواب شده است .

تشک های مهمان دکتر بیست

با دکتر بیست خوابی ارامش بخش را تجربه کنید

چه چیزی باعث فلج خواب می‌شود؟

علت دقیق فلج خواب ناشناخته است. مطالعات داده‌ها را برای تعیین اینکه چه چیزی خطر فلج خواب را افزایش می‌دهد، تجزیه و تحلیل کرده‌اند و نتایج متفاوتی پیدا کرده‌اند. بر اساس این یافته ها، محققان بر این باورند که عوامل متعددی در شروع فلج خواب نقش دارند.

اختلالات خواب

اختلالات خواب و سایر مشکلات خواب برخی از قوی ترین همبستگی ها را با فلج خواب منفرد نشان داده اند. نرخ بالاتر فلج خواب - 38٪ در یک مطالعه - توسط افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) گزارش شده است ، یک اختلال خواب که با وقفه های مکرر در تنفس مشخص می‌شود. همچنین مشخص شده است که فلج خواب در افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن، اختلالات ریتم شبانه روزی و گرفتگی عضلات پا در شب شایع تر است.

نارکولپسی

الگویی از موارد متعدد فلج خواب در طی یک دوره زمانی ممکن است به نارکولپسی مرتبط باشد. نارکولپسی می تواند عملکرد انتقال دهنده های عصبی در مغز را تغییر دهد، که ممکن است در طول خواب REM عوارضی از جمله فلج خواب ایجاد کند. در حالی که تقریباً 20٪ از جمعیت عمومی دوره های نادر فلج خواب را تجربه می‌کنند، این دوره ها معمولاً در افراد مبتلا به نارکولپسی شایع تر است. اگر علائم نارکولپسی را تجربه کردید، از جمله خوابیدن بدون هشدار در زمان های نامناسب، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز یا ضعف عضلانی، با پزشک خود صحبت کنید.

اختلالات سلامت روان

برخی از شرایط سلامت روان ارتباطی را نشان داده اند به فلج خواب برخی از قوی ترین ارتباط ها در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و دیگرانی است که در معرض پریشانی جسمی و عاطفی قرار گرفته اند. افرادی که دارای اختلالات اضطرابی ، از جمله اختلال هراس هستند، نیز به نظر می‌رسد احتمال بیشتری برای تجربه این بیماری دارند. قطع مصرف الکل یا داروهای ضدافسردگی می‌تواند منجر به بازگشت REM شود که ممکن است باعث فلج خواب شود. مطالعات نشان داده است که در افراد با سابقه خانوادگی فلج خواب خطر بالاتری وجود دارد، اما هیچ مبنای ژنتیکی خاصی شناسایی نشده است.

الگوهای رویایی

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که دارای ویژگی‌های تخیل و جدایی هستند از محیط نزدیک خود، مانند خیال‌بافی، احتمال بیشتری برای تجربه فلج خواب دارند. همچنین ممکن است ارتباطی بین فلج خواب و کابوس های واضح یا رویاهای شفاف وجود داشته باشد. تحقیقات بیشتر برای بررسی این همبستگی ها و درک بهتر علل متعدد بالقوه فلج خواب ضروری است.

آیا فلج خواب خطرناک است؟

برای اکثر افراد، فلج خواب خطرناک تلقی نمی‌شود. اگرچه ممکن است باعث ناراحتی عاطفی شود، اما به عنوان یک بیماری خوش خیم طبقه بندی می شود و معمولاً آنقدر اتفاق نمی‌افتد که اثرات قابل توجهی بر سلامتی داشته باشد.

با این حال، تخمین زده می‌شود که 10٪ از افراد دوره های مکرر یا آزاردهنده بیشتری دارند که فلج خواب را به ویژه نگران کننده می‌کند. در نتیجه، ممکن است افکار منفی در مورد رفتن به رختخواب، کاهش زمان اختصاص داده شده برای خواب یا ایجاد اضطراب در حوالی زمان خواب ایجاد کنند که خواب آرام را دشوارتر می‌کند. این کمبود خواب می‌تواند منجر به خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و پیامدهای متعدد دیگر برای سلامت کلی فرد شود.

درمان فلج خواب چیست؟

به طور کلی، شواهد علمی محدودی در مورد موثرترین درمان برای فلج خواب وجود دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که این وضعیت نسبتاً شایع است و بنابراین پس از دوره ها احساس شرمندگی می کنند. در نتیجه، تایید و عادی سازی علائم آنها توسط پزشک می‌تواند مفید باشد.

به دلیل ارتباط بین فلج خواب و مشکلات عمومی خواب، بهبود بهداشت خواب یک تمرکز رایج در پیشگیری از فلج خواب است. اولین گام در درمان فلج خواب، صحبت با یک پزشک به منظور شناسایی و رسیدگی به مشکلات اساسی است که ممکن است در فراوانی یا شدت اپیزودها نقش داشته باشد.
تعدادی از تکنیک های بهداشت خواب وجود دارد که میتواند به کیفیت خواب بهتر و استراحت شبانه پایدارتر کمک کند.

بهبود بهداشت خواب اغلب در درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی (CBT-I) گنجانده می‌شود ، نوعی گفتگو درمانی که برای اصلاح افکار و احساسات منفی که خواب را از بین می‎‌برد، کار می‌کند. CBT سوابق ثابتی دارد  در رسیدگی به شرایط سلامت روان شکل خاصی از CBT برای فلج خواب ایجاد شده است،  اما برای تایید اثربخشی آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

منبع: www.sleepfoundation.org 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *